Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWszystkich Świętych. Wspominamy tych, którzy odeszli

Wszystkich Świętych. Wspominamy tych, którzy odeszli

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wszystkich Świętych. Wspominamy tych, którzy odeszli

Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy wspominamy zmarłych. W mijającym roku pożegnaliśmy kilka znanych, lubianych, cenionych i niezwykle ważnych dla regionu osób.

W grudniu zeszłego roku zmarł nagle Grzegorz Jankowski, 49-letni ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w konińskim szpitalu. Był człowiekiem o wielkim sercu, cenionym lekarzem i specjalistą w dziedzinie anestezjologii oraz intensywnej terapii. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie pracował od 1996 roku, a od 2010 roku był Przewodniczącym Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych.

Nowy rok rozpoczął się od smutnej wiadomości związanej ze śmiercią dwóch ważnych dla Konina osobowości. Najpierw zmarła Bohdana Czerwińska, właścicielka wiekowego i malowniczego domu w Posoce, gdzie na długo przed powstaniem schroniska dla bezdomnych zwierząt, schronienie znalazło mnóstwo niechcianych czworonogów. Niedługo potem odszedł Szymon Pawlicki, aktor i działacz „Solidarności”. Rodowity koninianin w czasie walki o wolność był członkiem Prezydium MKZ-u Wolnych Związków Zawodowych w Gdańsku i współorganizatorem I Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”. Był również współpracownikiem prezydenta Lecha Wałęsy. W ostatnim czasie Szymon Pawlicki był honorowym gospodarzem Salonów Poezji, które odbywały się w Konińskim Domu Kultury. Z jego inicjatywy przed ratuszem stanęło popiersie Józefa Piłsudskiego.

W marcu zmarł Wojciech Sypniewski, właściciel najstarszego zakładu fotograficznego w Koninie. Był nauczycielem wielu pokoleń miłośników fotografii. Wojciech Sypniewski był również honorowym członkiem środowiska „Małoletniaków” kultywującym tradycje Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie oraz honorowym starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie. Miał 74 lata.

Konińscy muzealnicy i koninianie w kwietniu pożegnali Janusza Gulczyńskiego, szefa Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Gosławicach. Był autorem kilkudziesięciu wystaw i publikacji związanych z dziejami Ziemi Konińskiej. Zajmował się również tematyką judaistyczną, wspierał miejscowych kolekcjonerów, założył i prowadził Archiwum „Solidarności”. W pamięci koninian Janusz Gulczyński zapisze się jako regionalista, badacz historii i poeta.

Sportowy świat w Koninie w lipcu wstrząsnęła wiadomość o śmierci Błażeja Budzińskiego, kierownika drużyny seniorów w Sparcie Konin, LKS Ślesin i Górniku Konin. Był człowiekiem o ogromnym sercu, który był jednym z najbardziej zaangażowanych w lokalną piłkę nożną osób w regionie.

Ostatnim, którego chcielibyśmy wspomnieć jest Kazimierz Samulczyk, wieloletni prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Koninie oraz aktywny działacz Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie. Był człowiekiem, który zawsze niósł pomoc innym, troszczył się o losy swoich koleżanek i kolegów kombatantów. Uczestniczył w spotkaniach z uczniami konińskich szkół i mówił o historii. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (dwukrotnie), Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Za wybitne zasługi dla ZKRPiBWP. Miał 92 lata.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole