Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZaniedbane zabytki Konina. Walka z czasem i brakiem funduszy

Zaniedbane zabytki Konina. Walka z czasem i brakiem funduszy

Dodano:
Zaniedbane zabytki Konina. Walka z czasem i brakiem funduszy
NASZE SPRAWY

Zniszczona podczas pożaru kamienica przy ulicy 3 Maja w Koninie będzie jeszcze długo straszyć, podobnie jak inne rozsypujące się budynki na Starówce - taki wniosek można wysnuć po ostatnim programie Nasze Sprawy. 

W ewidencji zabytków jest ponad 300 obiektów, z czego około 20 to własność miasta - poinformował podczas Naszych Spraw Mariusz Kaczmarczyk kierownik Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Koninie. Jak tłumaczył, samorząd pozyskuje pieniądze z zewnątrz na remonty starej substancji i będzie robił to nadal, jednak zdobyte w ten sposób fundusze to ciągle kropla w morzu potrzeb.

W tym roku ma się rozpocząć remont dwóch starych budynków, pozostałe będą musiały poczekać. Tymczasem według urbanisty Filipa Walkowiaka ze Zmieniamy Konin takie starania miasto powinno rozpocząć już dawno. Jego zdaniem remont dwóch budynków to bardzo skromny efekt. 

Jednak w najgorszym stanie są stare budynki, które nie stanowią własności miasta. Wystarczy wymienić kamienice Esse, czy choćby budynek przy 3 Maja, gdzie dwa tygodnie temu w pożarze zginał człowiek. Jak tłumaczy Adrian Jakubowski Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina za stan techniczny odpowiada właściciel lub zarządca obiektu. Nadzór budowlany na takie osoby może nakładać obowiązki lub nakazy. 

- Właściciele budynku przy 3 Maja, którzy są w ewidencji już jakiś czas temu zmarli. Jest osoba, która stawia się w roli zarządcy i na tę osobę będziemy nakładać obowiązki zabezpieczenia, czyli ściągnięcia konstrukcji dachowej, połaci dachowej, zabezpieczenia ściany szczytowej, która się przechyliła. W momencie, kiedy ta osoba będzie unikać wykonania tego obowiązku, pozostaje nam postępowanie egzekucyjne, jeżeli to nic nie da, to spróbujemy postępowania zastępczego.  Trudno mi określić, kiedy się to zakończy - mówił podczas programu Adrian Jakubowski. Przyznał, że swojej karierze z postępowania zastępczego skorzystał raz. Sprawa nie dotyczyła Starówki. 

Sam Nadzór jako instytucja nie posiada własnych środków zarówno finansowych, jak i technicznych. - Poza tym prawo nie przewiduje, żeby nadzór w takiej sytuacji jak na 3 Maja mógł wejść i wszystko zabezpieczyć, chociażby jutro - dodał. 

Uczestnicy programu zgodnie przyznali, że największym problemem jest to, że instytucje powołane do ochrony zabytków są zbyt słabe. Chodzi o pieniądze i kompetencje. 

- Powinniśmy zasilać pieniędzmi w szybkim tempie właścicieli, jeszcze przed dekapitacją tej zabudowy, a nie szukać potem rozwiązań przymusowych, no bo w przypadku kamienicy Essowej to będą miliony złotych - powiedział kierownik Wydziału Urbanistyki. 

Adrian Jakubowski Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina dodał, że należałoby zacząć przede wszystkim od zmian w prawie budowlanym, natomiast Filip Walkowiak stwierdził, że oczekuje większego zaangażowania miasta w pomoc dla właścicieli zabytkowych budynków. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole