Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZimowe utrzymanie dróg. Wyzwania w powiecie konińskim

Zimowe utrzymanie dróg. Wyzwania w powiecie konińskim

Dodano: , Żródło: LM.pl
Zimowe utrzymanie dróg. Wyzwania w powiecie konińskim
sesja

Ponad 3,1 mln zł na zimowe utrzymanie dróg w powiecie konińskim. Sezon się dopiero zaczął, a już są problemy.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Konińskiego przyjęto informację na temat zimowego utrzymania dróg. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć dyskusji na temat aktualnych warunków atmosferycznych.

– Kilka dni temu była ślizgawica. W gminie Krzymów nie widziałem żadnej piaskarki. Dzisiaj popadał śnieg. Zadałem sobie trochę trudu i sprawdziłem monitoring. Śnieg przestał padać do godz. 1:00. Piaskarka pojawiła się o godz. 7:45 i druga o godz. 9:37. Państwo piszecie, że wyjeżdżacie do 6 godzin po zakończonych opadach, a tu było 7 godzin – mówił radny Sebastian Ławniczak. - Proszę Zarząd Dróg Powiatowych o odpowiedni czas reakcji, żeby było bezpiecznie. Drogi powinny być doprowadzone do porządku, zanim mieszkańcy jadą do szkoły czy pracy. Co roku jest problem, a to proste i oczywiste sprawy – dodał.

Sylwia Cichocka, dyrektorka Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie odnosząc się do zarzutów podkreśliła, że o godz. 1:00 śnieg dopiero zaczął padać. Natomiast akcja zimowego utrzymania ruszyła o godz. 5:00.

-  Wykonawca (z rejonu gm. Krzymów – od red.) musiał powtórzyć, bo nie wywiązał się z zadania. Jutro jest spotkanie z nim, w celu omówienia sytuacji jaka miała miejsce dzisiaj. Poza tym nasze drogie wyglądały bardzo dobrze – powiedziała Sylwia Cichocka.

- Zima się dopiero rozkręca. Myślę, że Zarząd Dróg Powiatowych będzie na pewno wyczulony coraz bardziej, zwłaszcza na firmy realizujące zadania zimowego utrzymania – dodał Ryszard Nawrocki, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego.

Firmy dbające o przejezdność dróg zostały wyłonione w drodze przetargu. Koszt jednego wyjazdu zimą to prawie 208 tys. zł, a na sezon 2023/2024 przewidziano ponad 3,1 mln zł. Powiat koniński podzielono na dziewięć rejonów:

  • REJON I – gm. Wilczyn, Kleczew , m. Kleczew,
  • REJON II – gm. Ślesin, Skulsk , m. Ślesin,
  • REJON III – gm. Wierzbinek,
  • REJON IV – gm. Sompolno , m. Sompolno,
  • REJON V – gm. Kramsk,
  • REJON VI – gm. Krzymów,
  • REJON VII – gm. Stare Miasto,
  • REJON VIII – gm. Grodziec, Rzgów, Rychwał, Stare Miasto , m. Rychwał,
  • REJON IX – gm. Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole