Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezy„Cisza Eremu” wernisaż fotografii Franciszka Kupczyka | FOCUS NAD WARTĄ

„Cisza Eremu” wernisaż fotografii Franciszka Kupczyka | FOCUS NAD WARTĄ

Dodano:
„Cisza Eremu” wernisaż fotografii Franciszka Kupczyka  | FOCUS NAD WARTĄ

Kiedy: 26 maja, g. 18.00

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

wernisaż: wstęp wolny

Zapraszamy do Galerii CKiS Wieża Ciśnień na wernisaż oraz spotkanie z Franciszkiem Kupczykiem – fotografem, który, zainspirowany człowiekiem i jego miejscem w przestrzeni kultury, twórczo penetruje motywy społeczne, utrwalając przejawy życia w wielu jego aspektach.

Tak o wystawie pisze jej autor, Franciszek Kupczyk:

„Cisza Eremu” to kontynuacja projektu „Kameduli’ zapoczątkowanego wydaniem albumu pt. „Kameduli w służbie Bogu i Ludziom” oraz wystawą „Ora et Labora” w roku 2003.

Motywacją do powstania fotografii była zwykła ciekawość życia mnichów w ich cenobitycznym środowisku, a zarazem próba odpowiedzi na pytanie, jak w dobie komputerów, internetu i świata konsumpcji można oddać się życiu pustelniczemu i zgodnie z tytułem cyklu Ora et Labora poświęcić się modlitwie i pracy.

Miałem świadomość, że to nie jest temat „samograj”, że nie każdemu śmiertelnikowi jest dane wejść na ponad miesiąc za mury klasztorne i przypatrywać się mnichom w ich codziennym życiu. Tak więc przygotowywałem się przede wszystkim mentalnie – z pokorą i empatią. Ważne też było dla mnie przygotowanie merytoryczne, zaznajomienie się z regułą zakonną, konstytucjami i zwyczajami kamedułów.

Prezentowane fotografie przedstawiają zakonników w przestrzeni ciszy eremu zatopionych często w kontemplacji, która jawi się jako element szczególny pustelniczej samotności, nierzadko duchowej walki ze swoimi słabościami, a także sceny w ich codziennych obowiązkach, które są również formą modlitwy.

Zamiarem moim było wykonanie takich fotografii, które skłaniałyby do refleksji nad kondycją człowieka zamkniętego w surowej regule zakonnej we współczesnym świecie, ale i nad prawdą o sobie samym. Kim jestem i dokąd zmierzam?

Czy fotografie odpowiadają na postawione pytanie? To już zostawiam odbiorcom. Dla mnie ważnym było, aby przekaz nacechowany był szczerością i prostotą oraz był atrakcyjny wizualnie, wzbogacony o środki wyrazu zarezerwowane dla języka fotografii. Reszta to już wyobraźnia widza. To od jego wrażliwości emocjonalnej i przekonań zależy interpretacja obrazu oraz zdolność do refleksji. Wyrażam jednak nadzieję, że skłaniają do pytań i szukania odpowiedzi…

Kurator Robert Brzęcki o wystawie:

Wystawa fotografii „Cisza Eremu” Franciszka Kupczyka jest kontynuacją wizualnej opowieści o kamedułach z klasztoru w Bieniszewie, najstarszego katolickiego zakonu mniszego. Cykl wystaw pod tytułem „Ora et Labora”, prezentowany dwie dekady temu, był streszczeniem postawy zakonników wobec Boga i świata. Zyskał uznanie nie tylko publiczności, ale również krytyków.

Tym razem znajdziemy powracające motywy, jednak przedstawione w mniej dosłowny sposób obrazowania. W „Ciszy Eremu” fotografie układają się w metaforyczną opowieść o monastycznej formule życia religijnego, w którym jest przestrzeń na skupienie, pracę, uważność i pokorę.

W zdjęciach Franciszka Kupczyka, poza mniej lub bardziej literalnymi przekazami, jest próba uchwycenia aury tego miejsca, spokoju, harmonii i wewnętrznego wyciszenia zakonników. Z drugiej strony, obok praktyk ascetyczno-medytacyjnych, jest tu miejsce na _Vita activa _, czyli praktyki związane z pracą i codziennym życiem w klasztorze. W zdjęciach konińskiego twórcy widz będzie miał okazję zobaczyć, że elementarne prawdy ziemi i nieba oraz ludzkie kultury oparte na prostej regule, które stają się źródłem niewysłowionej radości, a minimalizm – pełnią istnienia.

Poznaj lepiej artystę:

 

Franciszek Kupczyk – absolwent Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na wydziale dziennikarstwa o specjalności kultura medialna. Jego działalność związana jest z Koninem. Był czynnym członkiem Foto-Klubu Konińskiego, fotoreporterem „Wielkopolskiego Zagłębia”,  „Gazety Konińskiej”, „Gazety Kolskiej” i „Przeglądu Konińskiego”. Był również aktywnym członkiem Kolskiego Klubu Fotograficznego „FAKT” im. prof. Tadeusza Cypriana.

Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażową oraz portretową. Zainspirowany człowiekiem, jego miejscem w przestrzeni kultury, twórczo penetruje motywy społeczne, utrwalając przejawy życia w wielu jego aspektach. Posiada również bogate archiwum zdjęć związanych z tematyką krajobrazu i natury. Publikuje swoje zdjęcia w albumach, kalendarzach, folderach turystycznych itp. Aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich plenerach i warsztatach fotograficznych. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego epicka i wzruszająca opowieść o życiu mnichów kamedulskich zatytułowana „ORA ET LABORA” zyskała popularność w świecie fotografii oraz uznanie krytyków.

Jest autorem albumu pt. „Kameduli w służbie Bogu i ludziom” wydanego w 2003 r. przez wydawnictwo Markuz oraz autorem zdjęć do albumu „Kazimierz Biskupi Sancta Civitas” wydanego przez Gminę Kazimierz Biskupi w 2020 r. Kolejny album, w którym jest autorem fotografii, to „Erem Kamedułów w Bieniszewie” –  wydany został przez Gminę Kazimierz Biskupi w 2023 r.

Artysta zdobył wiele nagród i wyróżnień, a jego fotografie można było oglądać na kilkunastu wystawach w Polsce.

 

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2023 roku.

Wernisaż: wstęp wolny

Od 27 maja do 30 czerwca: wstęp wolny

Lipiec: wystawa nieczynna

Sierpień: bilet wstępu, 5 zł

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole