Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyOd blaszki do broszki

Od blaszki do broszki

Dodano:
Od blaszki do broszki

Co: Od blaszki do broszki

Gdzie: Muzeum Okręgowe w Koninie

Kiedy: 7 grudnia (czwartek), godz. 18.00

Ekspozycja podzielona jest na kilka sekwencji, odpowiadających kolejnym etapom powstawania tytułowej broszki. Na początku zapoznajemy się z warsztatem złotniczym, którego sercem jest charakterystyczny stół z felem, fajnaglem i całym zestawem narzędzi o oryginalnie brzmiących nazwach: sztychle, gesztelka, drajla. Jak wygląda praca złotnika pokazują dwa filmy: „Ręcznie wykonany pierścionek z szafirem” i „Unikalny pierścionek z kamieniami naturalnymi”, nagrane w Pracowni Złotniczej Marka Sikorskiego z Warszawy.

Następnie możemy prześledzić, w jaki sposób kawałek miedzianej blachy zamienia się w broszkę w formie kwiatu. Prezentacji kolejnych etapów tego procesu towarzyszą wykorzystywane podczas pracy narzędzia i maszyny. Pokazano także inne wyroby wykonane z wykorzystaniem prezentowanych narzędzi i technik złotniczych.

Na wystawie możemy również zapoznać się z technologią przeciągania drutu, rodzajami splotów łańcuszkowych oraz techniką filigranu.

Ekspozycję zamyka sekwencja poświęcona sztancowaniu – technice wytłaczania w blasze za pomocą stempla. Pokazane są służące do tego sztance i rolki oraz gotowe wyroby.

Aby ułatwić poruszanie się w świecie obcobrzmiących i na ogół nie zrozumiałych terminów i nazw złotniczych, przygotowano słownik wyjaśniający ich znaczenie.

Interesującym elementem wystawy jest pokazanie wybranych narzędzi stosowanych w warsztacie złotniczym. Niektóre z nich, jak drajla czy dmuchawka należą już do historii złotnictwa; inne, jak walcarki, palniki – zastąpiły swe dawne odpowiedniki. Stół z charakterystycznym półkolistym wcięciem, fajnaglem i felem pojawił się na ilustracji Wielkiej Encyklopedii Francuskiej, jest więc znany od drugiej połowy XVIII w. i nadal króluje w warsztatach złotniczych. Gros stosowanych metod i technik ma jeszcze starszą, starożytną proweniencję. To samo dotyczy większości stosowanych narzędzi. Złotnictwo jawi się zatem jako współczesne rzemiosło o bardzo wiekowych korzeniach.

Wystawa „Od blaszki do broszki” prezentuje tylko niewielki wycinek prac wykonywanych w warsztacie złotniczym. Mimo to skłania do refleksji i zadania sobie pytania: jak to zostało zrobione?

Wystawa została przygotowana ze zbiorów Pawła Woźniczki oraz zbiorów własnych muzeum.

 

Od blaszki do broszki

7 grudnia, godz. 18.00

Od blaszki do broszki
Czytaj więcej na temat:muzeum, Muzeum Okręgowe, wystawa
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole