Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezy„Perichola” Jacques’a Offenbacha | retransmisja operetki z Théâtre des Champs-Elysées Paris

„Perichola” Jacques’a Offenbacha | retransmisja operetki z Théâtre des Champs-Elysées Paris

Dodano:
„Perichola” Jacques’a Offenbacha | retransmisja operetki z Théâtre des Champs-Elysées Paris

Gdzie: Kino Oskard

Kiedy: 13 kwietnia, g. 15.00

bilet: 30, 35 zł

Słynna aria ze śmiechem („Wypiłam łyk, no może dwa, a mówiąc prawdę, aż do dna”) pochodzi właśnie z operetki „Perichola” Jacques’a Offenbacha. Ten francuski kompozytor, jeden z twórców gatunku operetkowego, tym razem wybrał sobie miejsce dość egzotyczne na akcję swego kolejnego dzieła.

Lima, wiek XVIII. Wicekról Peru zakochuje się w ulicznicy Pericholi, która jednak wcale nie jest skora obdzielić go swoimi wdziękami. Kocha ona bowiem bez pamięci wędrownego śpiewaka Piquilla. Problemem jednak jest to, że dziewczyna od kilku dni nic nie jadła, zatem – z głodu i z obwarowaniami! – przyjmuje posadę damy dworu. Wywołuje to lawinę zabawnych zdarzeń, które oczywiście kończą się szczęśliwie.

Rola Peruwianki Pericholi – postaci, która ma swój historyczny pierwowzór – jest bardzo wdzięczna. Nic więc dziwnego, że śpiewały ją nawet tak legendarne operowe śpiewaczki, jak Anna Moffo czy Teresa Stratas. Mniej wdzięczne jest znaczenie imienia tytułowej bohaterki operetki Offenbacha, które dosłownie można przetłumaczyć jako „kundelka”. Poprawność polityczna nie była mocną stroną kompozytora i jego librecistów (zresztą jak i większości twórców XIX wieku). Mimo tych krzywdzących stereotypów stworzyli oni postać barwną, silną i szlachetną.

Przedstawienie „Pericholi”, które obejrzymy, przygotował tandem realizatorski: Marc Minkowski i Laurent Pelly. Ten światowej sławy dyrygent i rozchwytywany reżyser pracują ze sobą już od ponad 25 lat, specjalizując się w wystawianiu dzieł Offenbacha. Ich nowy spektakl z 2022 roku został zrealizowany na scenie paryskiego Théâtre des Champs-Elysées. W rolach głównych gwiazdy Opéra national de Paris, mediolańskiej La Scali, londyńskiej Royal Opera House Covent Garden i nowojorskiej The Metropolitan Opera: Marina Viotti, Stanislas de Barbeyrac i Laurent Naouri.

Reżyseria: Laurent Pelly
Produkcja: Francja 2022
Czas: 140’

Bilety dostępne w kasie oraz online TUTAJ

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole