Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyŚroda z kinem niezależnym – pokaz filmów i spotkanie

Środa z kinem niezależnym – pokaz filmów i spotkanie

Dodano:
Środa z kinem niezależnym – pokaz filmów i spotkanie

Gdzie: Kino kameralne przy Okólnej

Kiedy: 24 kwietnia, g. 18.00

bilet: 10 zł

Na kwietniowy seans cyklu złożą się filmy nagrodzone podczas ostatniej edycji Nagród im. Jana Machulskiego.

Nagrody im. Jana Machulskiego (Organizator Stowarzyszenie FILMFORUM) to projekt o kilkunastoletniej tradycji, mający na celu prezentację, promocję i uhonorowanie najzdolniejszych młodych filmowców działających do tej pory poza głównym nurtem kinematografii. Projekt jest istotnym przedsięwzięciem promującym niszowe, niekomercyjne polskie kino krótkometrażowe, które stało się niezwykle silnym nurtem filmowym w naszym kraju. Pokazuje też wielowymiarowość autorskiego, krótkometrażowego kina i tego, jak się ono kształtuje, w jakim kierunku podąża oraz na ile może stanowić zaplecze (lub alternatywę) dla głównego nurtu polskiej kinematografii.

Patronem nagrody jest Jan Machulski – wybitny aktor, reżyser, pedagog oraz animator polskiego życia kulturalnego. Jest legendą ciągle żywą, która nie tylko fascynuje, ale przede wszystkim potrafi nieustannie inspirować. Dlatego też Stowarzyszenie FILMFORUM postanowiło w roku 2009 dorocznym Nagrodom Polskiego Kina Niezależnego nadać imię Jana Machulskiego, zaś same Nagrody dedykować przede wszystkim twórcom filmów krótkometrażowych.

Kwietniowa Środa z kinem niezależnym została zaprogramowana wspólnie z Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego. Więcej przed seansem opowie jego kuratorka Marta Karnkowska, natomiast po projekcji porozmawiamy z Karoliną Węglorz-Zimą, autorką nagrodzonego w kategorii Najlepszy film obrazu „Przepustka”.

W programie:

„Funeralia”, reż. Bartłomiej Błaszczyński, 2022, 16’

K (Piotr Głowacki) chce zostać grabarzem, dlatego jedzie na konkurs kopania grobów. Wybiera się na niego wraz z prochami matki, która ciągle mu „towarzyszy”. K nie wie, że zawody są już dawno „ustawione” i wygrać je może tylko kuzyn Klamma – tajemniczego organizatora konkursu. W trakcie zawodów zakochuje się w miejscowej piękności (Adrianna Mrowiec), recytującej poezję funeralną. Aby zaimponować jej i selekcjonerom z pobliskich domów pogrzebowych, kopie swój dół w okolicznościach nie całkiem fair play. Wygrywa, chociaż nie powinien.

Nagroda im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepsze zdjęcia: Daniel Le Hai
Nominacja w kategorii Najlepszy scenariusz: Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Błaszczyńska
Nominacja w kategorii Najlepszy aktor: Piotr Głowacki

„Alkibiades”, reż. Robert Kwilman, 2022, 25’30’

Starając się o przyjęcie na zajęcia z filozofii starożytnej, Lidia spotyka rywalkę, Hanię, z którą walczy o uznanie profesora.

Nagroda im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepsza aktorka: Magdalena Prosuł
Nominacja w kategorii Najlepsza reżyseria: Robert Kwilman

„Być kimś”, reż. Michał Toczek, 2023, 27’

Wiktor to zwykły facet, elektryk, który wprowadza się z rodziną do nowego mieszkania. Wkrótce bohaterowie dowiadują się, że mieszkanie należało kiedyś do Lecha Wałęsy. Żona Wiktora, Sylwia, postanawia zmienić ich nowy dom w muzeum, a męża w odtwórcę roli byłego prezydenta. Jej obsesja zmusza Wiktora do konfrontacji z legendą Lecha Wałęsy.

Nagroda im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy scenariusz: Michał Toczek

„Zima”, reż. Tomasz Popakul, 2023, 26’

Rośnie powoli jak sopel lodu, lecz pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane pojawia się jak pęknięcie na lodzie. Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego.

Nagroda im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy film animowany

„Przepustka”, reż. Karolina Węglorz-Zima, 2023, 23’

Maks wychodzi na 24-godzinną przepustkę z więzienia, bo chce pojechać na casting do programu telewizyjnego. W podróż, w którą wyrusza, postanawia zabrać swojego młodszego brata Kamila. W trakcie podróży przyglądamy się nie tylko ich trudnej i bolesnej relacji, ale też temu, jak ona się zmienia. Występują: Jacek Beler, Ewa Szykulska.

Nagroda im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy film
Nagroda im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy aktor: Jacek Beler

Łączny czas: 117’30’’

24 kwietnia, kino kameralne przy Okólnej, g. 18.00, bilet: 10 zł w kasie oraz online https://kinooskard.ckis.konin.pl/

 

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole