LM.plSportDeszczowa trasa i gorąca rywalizacja. Bieg Warciański i mistrzostwa kobiet

Deszczowa trasa i gorąca rywalizacja. Bieg Warciański i mistrzostwa kobiet

Koło

Blisko 500 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie 43. Międzynarodowego Biegu Warciańskiego i 12. mistrzostw Polski kobiet na 10 km, które odbyły się w Kole.

Początek tego sportowego święta poprzedziła wspólna rozgrzewka w urokliwym parku Moniuszki, który stał się zarówno punktem startowym, jak i metą kolskiego biegu. Trasa wiodła przez ulice: 3 Maja, M. Skłodowskiej-Curie, Dąbską, przekraczając Kolonię Powiercie, ul. Bursztynową, Żeromskiego, Zawadki, Powiercie, by znów powrócić na ul. Dąbską, Plater i aleję parkową, gdzie zawodnicy ścigali się w duchu rywalizacji i determinacji. Nawet deszczowy dzień nie zniechęcił licznych kibiców, którzy stali przy trasie, dopingując biegaczy.

Historia tego biegu sięga roku 1981, kiedy to Ryszard Sowiński, ówczesny prezes TKKF Sokół, wpadł na pomysł zorganizowania lokalnego biegu długodystansowego. Pierwsza edycja odbyła się 7 listopada 1981 roku między Chełmnem a Kołem. Startujący stanęli w historycznie ważnej lokalizacji, przy Pomniku Ofiar Faszyzmu na terenie obozu zagłady. W kolejnych latach na starcie pojawiało się od 100 do 150 uczestników. W 1985 roku piąta edycja biegu została uznana za najlepiej zorganizowane zawody na tym dystansie. Z czasem impreza zyskiwała na prestiżu i popularności, a trasa została zmieniona.

W tegorocznej edycji, jako pierwszy na mecie pojawił się Adam Głogowski z UKS Ekonomik Maratończyk Lębork. To już jego druga wygrana w Biegu Warciańskim – pierwszy raz triumfował w 42. edycji, osiągając wówczas czas 30 minut i 13 sekund, a teraz powtórzył ten sukces, uzyskując czas 30 minut i 28 sekund. Drugie miejsce na podium zajął Szymon Gumowski, a trzeci był Wiktor Kujawa.

W mistrzostwach kobiet triumfowała Sabina Jarząbek z KKL Kielce (33 min i 6 sekund). Drugie miejsce zajęła Izabela Paszkiewicz z AZS UMCS Lublin, a trzecie Monika Dubiella z LLKS Gdańsk.

Dekoracja zwycięzców odbyła się w pobliskiej hali sportowej MOSiR. Bieg Warciański pozostaje wydarzeniem sportowym o ogromnym znaczeniu, przyciągającym setki biegaczy i biegaczek z całego kraju. To nie tylko okazja do rywalizacji, ale także do celebracji sportowej pasji i ducha wspólnoty.