Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportDlaczego warto suplementować kolagen po 40. roku życia?

Dlaczego warto suplementować kolagen po 40. roku życia?

Materiał promocyjny

Dodano:
Dlaczego warto suplementować kolagen po 40. roku życia?
materiał promocyjny

Z wiekiem w organizmie maleje synteza kolagenu – białka strukturalnego, które występuje w niemal każdym narządzie. Po 40. roku życia zauważalny jest już spadek kolagenu w skórze, która stopniowo staje się cieńsza, mniej elastyczna i bardziej podatna na zmarszczki. Częściej występują także problemy ze stawami. To jedne z głównych powodów, dla których warto rozważyć suplementację kolagenu.

Z czego wynika popularność suplementów diety z kolagenem?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na doustną suplementację kolagenu jako produktu przeciwstarzeniowego. Mowa o jego pozytywnym wpływie m.in. na zdrowie i wygląd skóry, włosów, a także paznokci. Ten trend ma konkretne uzasadnienie – skuteczność suplementacji białka strukturalnego potwierdzają liczne badania naukowe.

Badanie z udziałem 60 zdrowych kobiet w wieku 40-50 lat dowiodło, że po 28 dniach doustnej suplementacji kolagenu wzrasta jędrność, elastyczność oraz nawilżenie skóry[1]. Inne badanie, w którym wzięły udział kobiety w wieku 40-60 lat dowiodło, że doustne przyjmowanie 1 g kolagenu przez 12 tygodni istotnie zmniejszyło widoczność zmarszczek[2].

Dla kogo jest kolagen po 40. roku życia?

Na suplementację kolagenu po czterdziestce częściej decydują się kobiety. Ma to związek z okresem okołomenopauzalnym. U kobiet najbardziej drastyczny spadek kolagenu w organizmie następuje właśnie w okresie menopauzy (może wynosić nawet 30%) i przypada średnio na 45-55. rok życia[3]. Chociaż starzenie się to naturalny proces, suplementując kolagen, możesz spowolnić np. pojawianie się zmarszczek i utratę gęstości skóry.

Po suplementy z kolagenem mogą sięgać jednak nie tylko kobiety, ale również panowie, którym zależy na zachowaniu młodzieńczego wyglądu. Ponadto warto mieć na uwadze, że dostarczanie organizmowi składników odżywczych niezbędnych do syntezy białka strukturalnego pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd. Przyczynia się także do utrzymywania w sprawności układu kostno-stawowego, a na tym zależy każdemu bez względu na płeć.

Dlaczego suplementy, a nie dieta?

Źródła pokarmowe kolagenu nie należą do najbardziej atrakcyjnych w jadłospisie. W głównej mierze to skóry, chrząstki i wywary na ich bazie. Poza białkiem strukturalnym takie produkty spożywcze często zawierają również niepożądane składniki, np. nasycone kwasy tłuszczowe, których spożycie staramy się ograniczać.

Ponadto kolagen naturalny charakteryzuje się dużą masą cząsteczkową (ok. 100 000-300 000 Da), przez co w małym stopniu wchłania się do organizmu. Suplementy diety, w szczególności kolagen hydrolizowany, prezentują znacznie wyższą biodostępność (ich cząsteczki mają masę ok. 2000 Da), dlatego gwarantują szybsze i bardziej zauważalne efekty. Są bardziej komfortowe do spożycia, np. w tabletkach.

Jaki kolagen wybrać po czterdziestce?

Na rynku suplementów diety znajduje się szeroki wybór preparatów kolagenowych. Część z nich to tzw. kolageny urodowe, a inne opracowuje się z myślą o wsparciu zdrowia stawów. Różnią się zarówno metodą obróbki kolagenu, jak i dodatkowymi składnikami, np. witaminami, pierwiastkami i ekstraktami roślinnymi. Oba rodzaje mogą zainteresować osoby, które przekroczyły 40. rok życia.

Jeżeli nie masz fachowej wiedzy, trudniej może być Ci wybrać dobry kolagen dopasowany do własnych potrzeb. W tej kwestii warto zaufać specjalistom – z pomocą przychodzi ranking https://wybieramykolagen.pl/, w którym skrupulatnej analizie poddawane są suplementy diety z kolagenem. Dzięki niemu możesz wybrać preparat o najlepszym stosunku ceny do jakości. Do Twojej dyspozycji pozostają kolageny w różnej formie, zarówno tabletek, jak i proszku do rozpuszczenia w wodzie.

Ludzki organizm stopniowo traci zdolność do samodzielnej syntezy kolagenu ustrojowego. Z wiekiem włókna kolagenowe ulegają degradacji, co dla wielu staje się bardziej odczuwalne po 40. roku życia. Odpowiednio wcześnie wdrażając suplementację kolagenu, możesz spowolnić procesy starzeniowe swojego organizmu. Pozwoli Ci to dłużej cieszyć się gładką, jędrną skórą oraz sprawnymi stawami.

[1] León-López A, Morales-Peñaloza A, Martínez-Juárez VM, Vargas-Torres A, Zeugolis DI, Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019 Nov 7;24(22):4031. doi: 10.3390/molecules24224031. PMID: 31703345; PMCID: PMC6891674.

[2] Kaziród K., Hunek A., Zapała M., Wiśniewska-Skomra J., Chmielarz K., Tylutka K., Hapon A., „Suplementacja kolagenem – czy przynosi realne korzyści?”, Quality in Sport 13.1 (2023): 88-107.

[3] Futyma K., Bielecka J., Chimkowska D. „Jakość życia kobiet w okresie okołomenopeuzalnym”.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole