Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportFaktoring intrygująca alternatywa finansowania firm

Faktoring intrygująca alternatywa finansowania firm

Materiał promocyjny

Dodano:
Faktoring intrygująca alternatywa finansowania firm
materiał promocyjny

Faktoring to jedna ze wciąż mniej znanych usług finansowych przeznaczonych dla firm. Przedsiębiorcy nawet jeśli słyszeli już o usłudze faktoringu w znacznej części, nie mają jeszcze do niej przekonania. Jakkolwiek usługa budzi czasem kontrowersje, to jednak z roku na rok ciszy się większym powodzeniem. Jakie są mocne i słabe strony faktoringu?

Faktoring na ratunek płynności finansowej

Kiedy wystawiasz swojemu kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności, twoja firma musi czekać na spłatę należności zwykle 30, a nieraz i ponad 60 długich dni. To znacznie zmniejsza możliwości działania przedsiębiorstwa, a czasem przy dużych kwotach i długich terminach radykalnie w wielu aspektach blokuje działania firmy. W takich przypadkach właśnie przydaje się faktoring, który niemal natychmiast uruchomi przedsiębiorstwu pieniądze z takiej faktury.

Przystąpienie do faktoringu wymaga – jak w każdym produkcie finansowym - podpisania umowy faktoringowej, ale jest to szybkie, zwłaszcza iż formalności są zmniejszone do minimum, nie trzeba przekazywać stosu różnych dokumentów ani dawać zastawu, który pełniłby funkcję zabezpieczenia majątkowego. Skoro wszystko zdaje się takie wygodne i proste, dlaczego faktoring ma przeciwników?

Mankamenty tego rozwiązania

Kwestią kontrowersyjną dla przedsiębiorców bywa to, że w sytuacji przejścia na usługi instytucji faktoringowej, firma musi zakomunikować swoim klientom, iż teraz należności za ich faktury będzie pobierał inny podmiot. Wynika to głównie z obawy o nieznajomość i złe zrozumienie przez odbiorców. Przedsiębiorcy obawiają się, że powiadomienie o faktoringu może wzbudzić mieszane uczucia w partnerach – mogą zrozumieć to jako ograniczenie zaufania, co w następnej kolejności prowadzi do pogorszenia stosunków biznesowych, a nawet wycofywaniu się kontrahentów. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że mamy różne rodzaje faktoringu zaspokajające różne potrzeby przedsiębiorców, w tym również faktoring ukryty, w którym nie informuje się kontrahenta o korzystaniu z usługi.

Kolejną kwestią jest cena faktoringu, wyższa zwykle niż jednak trudniej dostępny kredyt obrotowy. Szereg przedsiębiorców nie chce korzystać z faktoringu, bowiem boi się, iż koszt pochłonie ich zarobek. Tymczasem należy zauważyć, że firmy raczej nie stać na to, by mieć opóźnienia w pracy. Brak pieniędzy od odbiorców oznacza notorycznie opóźnienia w wykonaniu usługi dla kolejny kontrahentów, m.in. przez niemożliwość nabycia koniecznych towarów. To naturalnie nie wpływa dobrze na ciągłość działania firmy. Dobra wiadomość dla firm obawiających się o koszty jest jednak taka, że na rynku jest coraz więcej instytucji, które dostarczają usługi faktoringu, a jak wiemy, konkurencja sprzyja obniżaniu kosztów. Konkurencyjne oferty faktoringu można wygodnie porównać w serwisie https://faktoringoferty.pl

Faktoring przydatny i dostępny

Mimo swoich mankamentów i wad liczba entuzjastów faktoringu rośnie. Nie może to zaskakiwać, ponieważ faktoring jest to świetne rozwiązanie między innymi dla firm, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej i nie będą mogły poratować się kredytem bankowym, albo też nie mają czasu na przewlekłe procedury bankowe.

Dzięki szybkim przelewom środków z faktoringu płynność finansowa przedsiębiorstwa nie zostanie zachwiana, wobec czego firma nie będzie mieć wymuszonych przestojów w działalności. Dzięki faktoringowi możemy prowadzić stabilny biznes i bez obawy przyjmować kolejne zlecania, mając pewność, że przez cały środki finansowe z faktur będą dostępne dla firmy.

Czytaj więcej na temat:biznes, finanse, faktoring
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole