Dzisiaj jest czwartek 19 kwietnia 2018, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (25931) SPORT FORUM FIRMY (5166) PRACA (82) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 10oC
Jutropogoda
18 / 14oC
Pojutrzepogoda
19 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Kolizja na Trasie Bursztynowej. Zderzyły si ... (21)Konin również spotka się z żonkilami w rocznicę po ... (66)
jesteś tutaj: Strona głównaSportFakty i mity o dotacjach. Za co kluby dostały pien ...

Fakty i mity o dotacjach. Za co kluby dostały pieniądze?

Dodano: 9.01.2018 14:33
Źródło: LM.pl

Miejskie dotacje na szkolenie uzdolnionych sportowo jak co roku podgrzały atmosferę w konińskim środowisku sportowym. Weryfikujemy kilka obiegowych opinii i pokazujemy na podstawie czego wyliczone zostały poszczególne kwoty.

,,Dlaczego pieniądze miejskie są przeznaczane na klub sportowy, który jest zarobkowy, Oranje Konin?"

To jeden z najpopularniejszych komentarzy pod naszym artykułem o podziale dotacji. Wzburzenie komentujących wzbudził fakt, że Oranje Sport Konin otrzymało aż 90 tys. zł z miejskich środków, o 29% więcej, niż rok temu.  - To twór zarobkowy, rodzice płacą, trenerzy dostają wypłaty, a tu prawie 100 tys. z podatków mieszkańców? - piszą nasi czytelnicy. Czy rzeczywiście tak jest?

Klub Sportowy Oranje Sport Konin zarejestrowany jest jako stowarzyszenie, czyli posiada taką samą formę prawną, jak zdecydowana większość klubów sportowych w Koninie. Podobnie, jak duża część konińskich klubów, płaci swoim trenerom za pracę. To, co może wzbudzać podejrzenia obserwatorów, to fakt pobierania przez Oranje opłaty za treningi. Ale składki członkowskie pobiera też np. Górnik Konin, choć są one niższe i zróżnicowane w zależności od grupy młodzieżowej (starsze płacą mniej). 

Jak wydatkowane są pieniądze w Oranje Sport Konin? - Wyjazdów mamy bardzo dużo, praktycznie w każdy weekend wyjeżdża drużyna lub kilka. Drużyny biorą udział w ogólnopolskich turniejach na terenie całej Polski. Klub każdorazowo opłaca tzw. wpisowe (koszt w zależności od turnieju to średnio od 250 zł do 450 zł) oraz posiłek dla zawodników. W przypadku wyjazdów na sparingi klub stara się również partycypować w kosztach tak aby w mniejszym stopniu obciążać kieszenie rodziców. Klub stara się również sięgać po środki od sponsorów. Gramy w ligach okręgowych OZPN Konin - wszystkie koszty w tych ligach, transportu i opłat sędziowskich pokrywa klub, nie ma żadnych kosztów ponoszonych przez rodziców - informuje prezes Robert Matuszak. - Inne koszty, jak chociażby zakup strojów, są ponoszone zarówno ze składek członkowskich, jak i miejskiej dotacji. W roku 2017 dla wszystkich drużyn reprezentujących klub w lidze OZPN Konin zakupił komplety meczowe. 

Już w pierwszym punkcie zasad przyznawania dotacji wyszczególnione jest, że ,,Dotacje celowe mogą uzyskać kluby sportowe (...) niedziałające w celu osiągnięcia zysku". Czy Oranje Sport Konin i kolejna ze szkółek piłkarskich - Akademia Piłkarska Reissa - warunek ten spełniają? Okazuje się, że tak - Oranje Sport działając jako stowarzyszenie może zarabiać, ale zyski przeznaczane są na cele statutowe. Akademia Piłkarska Reissa jest natomiast zarejestrowana jako spółka z organiczoną odpowiedzialnością, ale działa na zasadach non-profit - podobnie, jak inne szkółki pobiera składki, ale jej celem nie jest również zarabianie.

Dobrym pomysłem na rozwianie tych wszystkich wątpliwości mogłoby być wprowadzenie warunku braku odpłatności za prowadzone zajęcia przez dotowane podmioty. W tym momencie bowiem z miejskich dotacji nie mogą korzystać wszyscy mieszkańcy - a jedynie ci, których stać na opłacenie treningów - niezależnie od tego, czy mowa jest o Oranje, Akademii Piłkarskiej Reissa, czy Górniku. To wykluczenie kłóci się z kolejnym punktem zasad przyznawania dotacji: ,,Dotacje celowe mogą uzyskać kluby sportowe (...)  realizujące cel publiczny z zakresu sportu poprzez: umożliwianie dostępu do różnorodnych form aktywności sportowej jak największej liczbie mieszkańców Konina".

,,A dlaczego pominięto KKF?"

Brak dotacji dla Konińskiego Klubu Futsalu to kolejny zarzut wysuwany wobec Urzędu Miasta przez komentujących. Dlaczego II-ligowy klub z Konina nie otrzymał dotacji? Bo... nie złożył o nią wniosku. 

Dotacje przyznawane są podmiotom, które złożą o nią wniosek (niekoniecznie wszystkim). Działacze KKF Konin takiego wniosku nie złożyli, zdając sobie sprawę, że klub, który posiada zaledwie jeden zespół i żadnych grup młodzieżowych, ma małe szanse na otrzymanie pieniędzy z miasta. Choć to może się zmienić - w KKF pojawiają się pomysły na powstanie grup młodzieżowych. Jeżeli dojdą one do skutku, w przyszłości klub może ubiegać się o miejskie pieniądze.

następna
strona 1/2


 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

To śmierdzi zwykłym obejściem różnych zapisów i przepisów. Każdy wie, że Oranje to twór komercyjny - prywatna szkółka piłkarska...
Dodano: 9.01.2018 16:04    Przez: ~leo
Rozumiem ze pule prezydencka nasz jegomość przeznaczył w większości na oranje?bo po pierwsze żaden zasięg poza okręgiem nie wychodzi,po drugie pobiera od rodziców 100zl, po trzecie turnieje organizowane również ma płatne i rodziców wykorzystuje do zrobienia jedzenia dla trenerów i dzieciaków...a jeszcze jedna kwestia mnie zastanawia...panie prezydencie lub panie kierowniku ...dlaczego oranje korzysta bezpłatnie z obiektów miejskich „orlik” pobierając jednocześnie pieniądze za treningi ????
Dodano: 9.01.2018 15:25    Przez: ~Obserwator
Panie Bartoszu,artykuł bardzo tendencyjny, żeby nie powiedzieć, że stronniczy. Od lat wiadomo, że ten pseudoregulamin był przygotowywany pod szermierkę i ich zawody młodzieżowe, w których nie mają żadnej konkurencji w regionie nawet nie konińskim co pewnie nawet Wielkopolskim. Rywalizacja i trofea były pisane pod medyczki, bo one też nie mają żadnej konkurencji, piłka nożna kobieca na poziomie nie interesuje nikogo nawet w Lechu Poznań! A oranje i inne reisy, to twory czysto zarobkowe, bez żadnej tradycji, większych historii i żadnych zasług dla reprezentacji Konina i nikt nie może powiedzieć inaczej! W kontekście tego artykułu należało spojrzeć globalnie na zasady przyznawania dotacji w Koninie i innych miastach, a nie na to, czy wnioski zgłoszone przez klub są zgodne z literą prawa i regulaminem. To było oczywiste już na początku, że wszystko da się odpowiednio przykryć, a płatne szkolenie dzieciaków dla zabawy nie jest tu najmniejszym probl ...
Dodano: 9.01.2018 16:02    Przez: ~normalny
Oranje Konin klub za który płaci się stówę miesięcznie, caly sprzęt zakupuje rodzić oraz sponsoruje wyjazdy. Jeśli kogoś stać to czemu nie. Natomiast nie rozumiem pewnej kwesti, orliki są budowane z pieniędzy uni oraz państwa, czyli maja służyć wszystkim. A sytuacja wygląda następująco miasto obcina etaty animatorow jak i opiekunów orlika ( orliki są otwarte około 4-5 h dziennie) około 3-4 h zajmuje oranje oraz Górnik ( z tym że dużo mniej) te kluby zgarniaja kasę nasza czyli podatników. Orliku stały się bezpłatna maszynka zarabiajaca na prywatne podmioty. A gdzie reszta dzieci ma grać w piłkę przecież orlik.mial być dla wszystkich a nie dla tych płacących. Miasto powinno się za to zabrać.
Dodano: 9.01.2018 17:20    Przez: ~Rodzic
Czy kluby muszą przedstawić szczegółowe rozliczenie na co zostały rozdysponowane te środki ? Jeśli tak to czy jest to gdzieś do wglądu ? Chodzi o to aby rodzice mieli świadomość jak klub w którym trenują ich dzieci rozdysponowuje środki które dostaje z miasta jak i opłaty za treningi .
Dodano: 9.01.2018 15:43    Przez: ~rodzic

KOMENTARZE

Czego z dotacji finansować nie wolno? Wynagrodzeń dla członków zarządów klubów, kar i mandatów nałożonych na klub oraz jego zawodników, transferów zawodników, a także spłat kredytów i pożyczek. Jestem ciekaw z jakich pieniędzy opłacani będą transferowani zawodnicy z Górnika ?Ma być ich sporo ponoć na wiosnę.Czy miasto może skontrolować rzetelnie finanse górnika?
Dodano: 09.01.2018 15:05    Przez: ~Ciekawski
Dostaną stypendia i tyle
Dodano: 09.01.2018 15:17    Przez: ~Xtr
Gornik ma jeszcze pieniazki od sponsorow nie patrzy tylko na dotacje z miasta jak wiekszosc klubow innych pozdrawiam.
Dodano: 09.01.2018 15:33    Przez: ~ksg
Trzeba sie troche interesować a nie tylko żądać wyjaśnień. Górnik to nie Real Madryt albo chociażby jakaś Legia Warszawa żeby płacić kwoty odstępnego z zawodników. Bo o tym jest mowa.
Dodano: 09.01.2018 15:34    Przez: ~Romek
PRZECIEZ WIEKSZOSC TYCH KLUBOW ZAWYZA LICZBE TRENUJACYCH DZIECIAKOW ZEBY DOSTAC JAK NAJWIEKSZE DOTACJE A MIASTA!!!!!!
Dodano: 10.01.2018 00:20    Przez: ~TO JEST CHORE
ciekawy artykul na stronie kibicow gornik . konin . pl
Dodano: 10.01.2018 08:10    Przez: ~ciekawy artykul
Rozumiem ze pule prezydencka nasz jegomość przeznaczył w większości na oranje?bo po pierwsze żaden zasięg poza okręgiem nie wychodzi,po drugie pobiera od rodziców 100zl, po trzecie turnieje organizowane również ma płatne i rodziców wykorzystuje do zrobienia jedzenia dla trenerów i dzieciaków...a jeszcze jedna kwestia mnie zastanawia...panie prezydencie lub panie kierowniku ...dlaczego oranje korzysta bezpłatnie z obiektów miejskich „orlik” pobierając jednocześnie pieniądze za treningi ????
Dodano: 09.01.2018 15:25    Przez: ~Obserwator
To śmierdzi zwykłym obejściem różnych zapisów i przepisów. Każdy wie, że Oranje to twór komercyjny - prywatna szkółka piłkarska...
Dodano: 09.01.2018 16:04    Przez: ~leo
Czy ktos sie tym zajmie,od godz. 16 na orlikach dzieci nie moga wejsc i pograc gdyz blokuja je oranje i akademia rejsa,przeciez to obiekty ogolno dostepne,kazdy ma prawo korzystac,wiec po prostu wchodzic i przeszkadzac im w zajeciach bo kazdy moze tam grac,a nie tak ze blokuja je komercyjne twory
Dodano: 09.01.2018 18:31    Przez: ~Obserwator
Czy kluby muszą przedstawić szczegółowe rozliczenie na co zostały rozdysponowane te środki ? Jeśli tak to czy jest to gdzieś do wglądu ? Chodzi o to aby rodzice mieli świadomość jak klub w którym trenują ich dzieci rozdysponowuje środki które dostaje z miasta jak i opłaty za treningi .
Dodano: 09.01.2018 15:43    Przez: ~rodzic
Mam dwóch młodych piłkarzy w górniku i chce mieć pewność że kasa z miasta została spożytkowana na cele określone przez miasto,nie zgadzam się żeby były zagospodarowane tak jak ostatnio ,czyli zatrudniając piłkarzy z poza regionu płacąc im spore "STYPENDIA"A dzieciaki kończący wiek juniora nie mają szans grania w zespole .Ktoś może powiedzieć że są słabi,dobrze są słabi czemu ?Bo kasa została żle spożytkowana .Zamiast szkolić młodzież ,trenerów wydajemy kasę na walkę o trzecią ligę .Na wszystko przyjdzie czas ,stopniowo ,i swoimi ludzmi.
Dodano: 09.01.2018 16:23    Przez: ~Rodzic
O ile się nie mylę, kluby we wniosku wskazują na co chcą wydać pieniądze, a następnie jest to rozliczane z UM. Możliwe, że Wydział Sportu i Turystyki udostępnia takie dane.
Dodano: 09.01.2018 17:19    Przez: B.Skonieczny
Górnik rozlicza sie z dotacji i jest wszystko wporzadku to co ma isc na mlodziez to idzie na mlodziez reszta jest i to wieksza czesc na seniorow z puli prezydenckiej gdyby nie seniorzy w 3 lidze to gornik mialby dotacje na poziomie 200 tys na ta mlodziez drogi panie zapisz sie do klubu jako czlonek to bedziesz mial wglad we wszystko pozdrawiam
Dodano: 09.01.2018 20:15    Przez: ~ksg kibic
Skoro dotację mogą otrzymać kluby sportowe "niedziałające w celu osiągnięcia zysku", to co stoi na przeszkodzie aby takie zestawienie przychodów i rozchodów publicznie publikować? Wtedy wszyscy mieliby jasność jak działa dany klub i ile pieniędzy trafia realnie na ich dzieci. To powinno uciąć wszystkie spekulacje i ciche domysły, a rodzice mieliby jasny wybór który klub jest dla ich dzieci bardziej odpowiedni ...
Dodano: 10.01.2018 12:44    Przez: ~rodzic
Skoro płacicie składki, jesteście członkami klubu i co najmniej raz w roku macie pełne prawo do udziału w walnym zebraniu o którym klub ma obowiązek was powiadomić. Na takim zebraniu zarząd pokazuje rachunek zysków i strat, rozlicza się przed swoimi członkami ile kasy pozyskał i ile na co wydał. Także wszyscy członkowie wybierają zarząd i co ważne mają pełne prawo kandydować do zarządu i komisji rewizyjnej.
Dodano: 10.01.2018 19:18    Przez: ~Świadomy
Panie Bartoszu,artykuł bardzo tendencyjny, żeby nie powiedzieć, że stronniczy. Od lat wiadomo, że ten pseudoregulamin był przygotowywany pod szermierkę i ich zawody młodzieżowe, w których nie mają żadnej konkurencji w regionie nawet nie konińskim co pewnie nawet Wielkopolskim. Rywalizacja i trofea były pisane pod medyczki, bo one też nie mają żadnej konkurencji, piłka nożna kobieca na poziomie nie interesuje nikogo nawet w Lechu Poznań! A oranje i inne reisy, to twory czysto zarobkowe, bez żadnej tradycji, większych historii i żadnych zasług dla reprezentacji Konina i nikt nie może powiedzieć inaczej! W kontekście tego artykułu należało spojrzeć globalnie na zasady przyznawania dotacji w Koninie i innych miastach, a nie na to, czy wnioski zgłoszone przez klub są zgodne z literą prawa i regulaminem. To było oczywiste już na początku, że wszystko da się odpowiednio przykryć, a płatne szkolenie dzieciaków dla zabawy nie jest tu najmniejszym probl ...
Dodano: 09.01.2018 16:02    Przez: ~normalny
Powiedziałbym odwrotnie - ocenianie regulaminu na podstawie opinii, nie faktów, że taki sport jest popularny, a w innym łatwo wygrywać, nie ma żadnego sensu. Wiadomo, że każdy będzie mówił, że powinny się w nim znaleźć zasady odpowiadające jego klubowi. Celem artykułu było zweryfikowanie zarzutów odnośnie niektórych podmiotów, jakoby zarobkowały na swojej działalności lub dostawały dotacje za nic. Są pokazane jasno punkty i liczba trenujących zawodników, a także formy prawne tych podmiotów. A dyskutować nt. regulaminu, jego ew. zmian jak najbardziej warto, ale ja od lat nie zajmuję głosu w tej sprawie, bo tak jak już napisałem - każda zmiana da coś jednemu klubowi, a odbierze innemu. W innych miastach są to często czysto arbitralne decyzje, bez żadnego regulaminu.
Dodano: 09.01.2018 17:15    Przez: B.Skonieczny
To trzeba było odpuścić sobie ten artykuł w ogóle, jeśli nie chce Pan oceniać obiektywnie wszystkich stron codziennego życia tych klubów, z czym muszą się borykać i z jaką skalą problemów mają do czynienia. A tak popełnił Pan artykuł, w którym de facto przyznaje całkowitą aprobatę dla tego, co się dzieje w konińskich dotacjach. Pisząc, że wszystko jest zgodnie z regulaminem, opowiada się Pan przeciwko tym, co krzyczą, że jest on od wielu lat stronniczy i nieobiektywny, no bo przecież wszystko jest zgodnie z wykładnią. Te przepisy są obchodzone przez wszystkie kluby praktycznie jak kreatywna księgowość, złoty zegarek na rękę dla szefa jest traktowany jako element wyposażenia biura. Pozdrawiam
Dodano: 09.01.2018 20:34    Przez: ~normalny
To, czy wszystko jest zgodne z regulaminem nie jest takie oczywiste, bo pojawiły się pewne wątpliwości, które jeszcze będę weryfikował. Natomiast poruszone w artykule kwestie są z nim zgodne, co nie oznacza, że regulaminu nie można zmienić - jedno po prostu nie wyklucza drugiego. Dodam tylko, że już w czwartek pojawi się kolejny tekst na związany z dotacjami temat, a niewykluczone, że temat będzie jeszcze kontynuowany.
Dodano: 09.01.2018 21:56    Przez: B.Skonieczny
Panie Bartku , jeśli będzie Pan faktycznie weryfikował... Proponuję sprawdzić sposób rozliczania dotacji jednej z wspomnianych drużyn, może całej reszty też. Rozumiem że dotacja jest na szkolenie młodzieży , wyżywienie, wyjazdy , ozpn , sędziów , stroje itp. Jednak większość z tych wydatków bezwzględnie lub z nawiązką pokrywają rodzice. Wobec tego czy przy rozliczaniu dotacji wystarczy pokazać fakturę ? Czy jest ona w jakikolwiek sposób weryfikowana pod kątem tego czy nie została opłacona z opłat rodzicielskich? Podejrzewam że nie , aczkolwiek mam nadzieję że się mylę i dzieciaki faktycznie mają super warunki , a dotacja miejska jest właściwie wydatkowana .
Dodano: 12.01.2018 11:17    Przez: ~pzdr.
No tak UKS MTB Smecz trenuje DWÓCH zawodników kwota dotacji - 8 000 zł
Dodano: 09.01.2018 16:17    Przez: ~Lipka
Czy nie powinno być dzielone proporcjonalnie na każdego zawodnika,przecież to dla wszystkich dzieci a nie wybranych...
Dodano: 09.01.2018 16:19    Przez: ~Lipka
CIEKAWSKI NIERÓB SZYDERY ZE SWEJ MASKI
Dodano: 09.01.2018 16:24    Przez: ~789
Sport w Koninie to dno !
Dodano: 09.01.2018 16:26    Przez: ~Kibic
Mówcie i piszcie co chcecie !! Oranje to klub , który najbardziej profesjonalnie i najlepiej szkoli dzieci i młodzież !! Mają najlepszych trenerów, niektórzy przychodzą tu do pracy od konkurencji. Najważniejsze -PREZES - właściwa osoba na właściwym miejscu ! Wie co robi i chwała mu za to, przyjazny dla dzieci , rodziców , trenerów i wszystkich dookoła. Nikomu krzywdy nie robi tylko robi swoje. A ci zazdrośnicy co piszą negatywne komentarze niech sobie piszą - do roboty lepiej w swoich klubach się zabrac NIE NARZEKAĆ I PATRZEĆ NA INNYCH ! A prezesa możecie nam tylko pozazdrościć !!
Dodano: 09.01.2018 16:51    Przez: ~rodzic Oranje
podpisane: prezes
Dodano: 09.01.2018 20:50    Przez: ~buahahahahaha
na godz 21 wynik 1:12 na niekorzyść dla Oranje i twojego wpisu. Jeżeli to pisał ktoś z Oranje już największy czas aby zmienić funkcjonowanie klubu więcej dajmy dzieciakom a nie tylko rodzice płacą za wszystko.
Dodano: 09.01.2018 21:06    Przez: ~rodzic
hehehehehhhehehehheehhehiihhihhihih nie juz mnie brzuch boli
Dodano: 09.01.2018 21:07    Przez: ~ooojjj
hahahaha... Prezesiku, żenujący jesteś.... A Rodzice przestańcie wchodzić mu w d..., dzieci ukończą pewien wiek i przylecą trenować w Górniku ... No chyba, że Prezes utworzy grupę seniorską... hahaha
Dodano: 10.01.2018 09:54    Przez: ~hihi
Oranje Konin klub za który płaci się stówę miesięcznie, caly sprzęt zakupuje rodzić oraz sponsoruje wyjazdy. Jeśli kogoś stać to czemu nie. Natomiast nie rozumiem pewnej kwesti, orliki są budowane z pieniędzy uni oraz państwa, czyli maja służyć wszystkim. A sytuacja wygląda następująco miasto obcina etaty animatorow jak i opiekunów orlika ( orliki są otwarte około 4-5 h dziennie) około 3-4 h zajmuje oranje oraz Górnik ( z tym że dużo mniej) te kluby zgarniaja kasę nasza czyli podatników. Orliku stały się bezpłatna maszynka zarabiajaca na prywatne podmioty. A gdzie reszta dzieci ma grać w piłkę przecież orlik.mial być dla wszystkich a nie dla tych płacących. Miasto powinno się za to zabrać.
Dodano: 09.01.2018 17:20    Przez: ~Rodzic
1 z 5
12345>>