Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSport90 lecie polskiej siatkówki

90 lecie polskiej siatkówki

Materiał promocyjny

Dodano:
90 lecie polskiej siatkówki
90 lecie polskiej siatkówki

W 2018 roku polska siatkówka świętuje swoje 90 urodziny. To wspaniała okazja, żeby wspomnieć najważniejsze sukcesy, zarówno tej halowej, plażowej jak i młodzieżowej. Pierwsze wzmianki o siatkówce w Polsce pochodzą z 1919 roku. Początkowo miała ona charakter amatorski. W kolejnych latach zaczęły powstawać pierwsze kluby akademickie.

Na przestrzeni tych 90 lat polska siatkówka wielokrotnie zapisała się złotymi zgłoskami w historii europejskiej i światowej siatkówki. Mowa m.in. o brązowych medalach olimpijskich reprezentacji Polski kobiet w Tokio (1964) i Meksyku (1968), złotym medalu reprezentacji mężczyzn wywalczonym w Montrealu w 1976 roku przez podopiecznych Huberta Jerzego Wagnera, a dwa lata wcześniej mistrzostwie świata w Meksyku (1974), złotych medalach mistrzostw Europy kobiet (2003, 2005) i mężczyzn (2009), wicemistrzostwie i mistrzostwie siatkarzy (2006 i 2014), kończąc na ostatnich dwóch latach sukcesów reprezentacji Polski kadetów i juniorów. O których zwykło się już mówić, że w swojej kategorii wiekowej wygrali wszystko, co było do wygrania.

W tym miejscu należy także wspomnieć o licznych sukcesach siatkarek i siatkarzy w siatkówce plażowej. W ostatnich latach biało-czerwoni mogli pochwalić się dużą liczbą sportowych osiągnięć, zarówno w Europie jak i na świecie. Najlepszy wynik w historii siatkówki plażowej na igrzyskach olimpijskich wśród panów osiągnęli Mariusz Prudel i Grzegorz Fijałek – piąte miejsce. Z kolei Kinga Kołosińska i Monika Brzostek wywalczyły pierwszy historyczny medal na mistrzostwach Europy kobiet.

Polska może pochwalić się także sukcesami w organizacji najważniejszych imprez sportowych. Polski Związek Piłki Siatkowej był organizatorem czterokrotnie finałów Ligi Światowej (2001, 2007, 2011, 2016). W 2013 roku wspólnie z Danią pełnił rolę gospodarza mistrzostw Europy, a rok później samodzielnie zorganizował mistrzostwa świata. W 2017 roku natomiast wzorcowo spisał się podczas organizacji LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017.

Z okazji obchodów 90-lecia polskiej siatkówki wydany został wyjątkowy kalendarz na rok 2018, w którym każdy miesiąc prezentuje fragment tej pięknej historii i największe sukcesy polskich siatkarzy i siatkarek. Unikalne, archiwalne zdjęcia, muzealia związane z reprezentacjami Polski - to prawdziwa gratka dla kibiców polskiej siatkówki.

Z okazji Jubileuszu 90-lecia Polskiej Siatkówki Polski Związek Piłki Siatkowej honoruje także najbardziej zasłużone postaci dla naszej dyscypliny. Pierwszą okazją do podziękowań dla zasłużonych był finałowy Pucharu Polski mężczyzn we Wrocławiu, a drugą turniej finałowy Pucharu Polski kobiet w Nysie.
 

Narodziny polskiej siatkówki

Początki polskiej siatkówki, a właściwie pierwsze wzmianki o siatkówce w naszym kraju pochodzą z 1919 roku. Rok później w Łodzi rozegrano pierwszy turniej drużyn szkolnych. W kolejnych latach zaczęły powstawać pierwsze kluby siatkarskie – głównie w środowiskach akademickich. W Polsce tę dyscyplinę sportową spopularyzowali głównie instruktorzy YMCA (Young Men"s Christian Association - Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej).

Co ciekawe na początku siatkówki nie nazywało wcale siatkówką. Nosiła takie nazwy jak „przebijanka”, „latająca piłka” czy „dłoniówka”. Jedna z pierwszych sekcji siatkarskich powstała w stolicy naszego kraju - klub „Śmiały” utworzono przy gimnazjum imienia Pawła Giżyckiego w Warszawie.

Oficjalnie za początek piłki siatkowej w Polsce w zorganizowanej formie uznaje się 1928 rok. Dwa lata wcześniej rozpoczęło się instytucjonalne formalizowanie ruchu siatkarskiego. W tym czasie wiele gier zespołowych znalazło się w ramach organizacji Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych, później zmieniającego nazwy na Polski Związek Gier Ruchowych, a dalej w roku 1928 na Polski Związek Gier Sportowych.

Reprezentacja polskich siatkarek pierwszy mecz rozegrała w Warszawie 14 lutego 1948, pokonując Czechosłowację 3:1. Reprezentacja siatkarzy zadebiutowała na arenie międzynarodowej także z Czechosłowacją w Warszawie 28 lutego 1948, przegrywając 2:3.

Polski Związek Piłki Siatkowej jako samodzielny związek sportowy został powołany do życia 30 czerwca 1957, podczas Krajowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej.
 

Polska organizatorem Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014

W ostatnich trzech latach Polska była organizatorem dwóch najważniejszych imprez sportowych w Europie i na świecie. Kibice w kraju nad Wisłą mieli niepowtarzalną okazję podziwiać najlepsze zespoły ze Starego Kontynentu i świata. Na parkietach polskich hal grali medaliści poprzednich siatkarskich mundiali oraz medaliści igrzysk olimpijskich.

W 2014 roku Polska była gospodarzem FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014. Była to 18. edycja międzynarodowego turnieju o tytuł mistrza świata, która odbywała się w dniach 30 sierpnia – 21 września. Był to pierwszy w historii siatkarski turniej mistrzostw świata rozgrywany w Polsce.

Ceremonia losowania pierwszej fazy grupowej miała miejsce podczas uroczystej gali, zorganizowanej 27 stycznia 2014 roku w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po jej zakończeniu kibice głośno skandowali „Jeszcze tego lata – Polska będzie mistrzem świata”. Te słowa okazały się prorocze.

24 drużyny przez dwadzieścia trzy dni walczyły o medale w siedmiu obiektach sportowych: Łucznicze w Bydgoszczy, ERGO Arenie położonej na granicy Gdańska i Sopotu, katowickim Spodku, TAURON Arenie w Krakowie, Atlas Arenie w Łodzi, PGE Narodowym w Warszawie i Hali Stulecia we Wrocławiu.

Ceremonia i Mecz Otwarcia FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014, która odbyła się na PGE Narodowym obejrzało blisko 65 tysięcy osób, co jest absolutnym rekordem jeśli chodzi o siatkówkę, ale nie tylko. Stadion Narodowy nie gościł bowiem nigdy aż tylu fanów. Widowisko stworzone przez kibiców, ceremonia otwarcia i cała oprawa tego wydarzenia spotkała się ze sporym odzewem także zagranicą. Prasa w krajach europejskich i na świecie szeroko opisywała niepowtarzalną i jedną w swoim rodzaju inauguracją siatkarskiego mundialu.

Biało-czerwoni mistrzostwa świata rozpoczęli od efektownego zwycięstwa z Serbią na PGE Narodowym przy komplecie publiczności. Kolejno wygrywali mecze z Australią, Wenezuelą, Kamerunem, Argentyną. Pierwszą i zarazem ostatnią porażkę podczas turnieju ponieśli ze Stanami Zjednoczonymi na początku II fazy turnieju. Następnie pokonali Włochy, Iran, Francję, Brazylię i Rosję. W półfinale odprawili z kwitkiem Niemców, a w finale Brazylię. Tym samym po 40 latach po raz drugi w historii polskiej siatkówki reprezentacja Polski mężczyzn wywalczyła tytuł mistrza świata. Srebrne medale zawisły na szyjach Brazylijczyków, a brązowe Niemców.
 

Polska organizatorem LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017

Jubileuszową edycję XXX mistrzostw Europy zorganizowano nie gdzie indziej jak w Polsce. Po sukcesie organizacyjnym mistrzostw Starego Kontynentu w 2013 roku i mistrzostw świata 2014 roku nikt nie miał wątpliwości, że Polacy wywiążą się perfekcyjnie z powierzonego zadania.

Szesnaście najlepszych drużyn w Europie przez jedenaście dni w pięciu obiektach sportowych, tj. PGE Narodowym, ERGO Arenie, katowickim Spodku, Netto Arenie i TAURON Arenie Kraków walczyło o medale.

Uroczysta Ceremonia i Mecz Otwarcia LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 odbyła się na PGE Narodowym. Po efektownej ceremonii otwarcia, mecz rozegrały reprezentacjy Polski i Serbii. To wspaniałe widowisko w stolicy naszego kraju obejrzało ponad 60 tysięcy kibiców.

Wszystkie 36 spotkań mistrzostw obejrzało 213 089 widzów, średnio aż 5919 na mecz. Finał imprezy, mimo braku biało-czerwonych w tym etapie rozgrywek, śledziło w Krakowie ponad 10 tysięcy kibiców. Na podium mistrzostw Europy stanęła kolejno Rosja, Niemcy i Serbia. MVP turnieju został wybrany Maksim Michajłow. Polska udział w mistrzostwach zakończyła na dziesiątym miejscu.
 

Polska Liga Siatkówki

Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. od 2000 roku prowadzi siatkarską ekstraklasę mężczyzn w Polsce – PlusLigę, a od 2005 roku również ligę żeńską – Ligę Siatkówki Kobiet. PLPS S.A. jest organizatorem siatkarskich rozgrywek ligowych o mistrzostwo Polski oraz rozgrywek o Puchar Polski.

30 czerwca 2000 podczas posiedzenia PZPS w Poznaniu – założono Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej SA (PLPS SA). Tego dnia, przed meczem Polska – Hiszpania w Lidze Światowej, uroczyście podpisano jej akt notarialny. Podmiot ten odpowiedzialny był za zorganizowanie i docelowe prowadzenie rozgrywek męskiej ligi zawodowej, której nadano nazwę Polska Liga Siatkówki. 22 sierpnia 2000 roku w Warszawie ówczesny prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu - Mieczysław Nowicki, podpisał koncesję na prowadzenie rozgrywek zawodowych.

Swój faktyczny żywot PLS rozpoczęła podczas oficjalnej inauguracji premierowej edycji – 29 września 2000 w Radzyminie, meczem pierwszej kolejki sezonu 2000/2001, pomiędzy beniaminkiem Stolarką Wołomin i ówczesnym mistrzem Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle, wygranym przez gości 0:3.

W dotychczasowej historii największą liczbą medali w Polskiej Lidze Siatkówki – dziś PlusLidze – może pochwalić się PGE Skra Bełchatów, która ma na swoim koncie 8 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale (łącznie 13 krążków). Drugie miejsce należy do Jastrzębskiego Węgla, który wywalczył 10 krążków – 1 złoty, 3 srebrne i 6 brązowych.
 

Sukcesy naszej młodzieży

Najbardziej bogaty w medale polskiej młodzieży był okres ostatnich dwóch lat. Reprezentacja Polski najpierw kadetów, a potem juniorów prowadzona przez duet trenerski Sebastian Pawlik – Maciej Zendeł stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy i świata. Oprócz wywalczonych medali zawodnicy mogą pochwalić się nieprzerwaną serią 48 zwycięstw z rzędu w oficjalnych spotkaniach.

Od 2016 roku niemal wszyscy młodzi zawodnicy występują na parkietach PlusLigi. Godny podkreślenia jest fakt, że w znaczący sposób przyczyniają się do sukcesów swoich drużyn. Trenerzy nie boją się na nich postawić i desygnować ich do gry w wyjściowych szóstkach. Bez wątpienia wiodącymi postaciami są Bartosz Kwolek, Jakub Kochanowski, Łukasz Kozub, Tomasz Fornal, Mateusz Masłowski, Jędrzej Gruszczyński, Norbert Huber, Jakub Ziobrowski i Szymon Jakubiszak.

Siatkówka w Polsce, więcej na: https://www.pzps.pl/pl/zwiazek/historia/historia-polskiej-siatkowki

Czytaj więcej na temat:siatkówka
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole