Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportJak napisać dobre jak napisać curriculum vitae (CV) sprawdź porady ekspertów

Jak napisać dobre jak napisać curriculum vitae (CV) sprawdź porady ekspertów

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak napisać dobre jak napisać curriculum vitae (CV) sprawdź porady ekspertów

Dobre CV to takie, na które rekruterzy zwracają uwagę, które zapada w pamięć i które gwarantuje rozmowę kwalifikacyjną. Chcesz wiedzieć, jakie stworzyć takie CV? Poznaj sprawdzone porady doświadczonych rekruterów!
 

1. Wybierz tylko najistotniejsze fakty

Dobrze napisane CV prezentuje Ciebie jako idealnego kandydata na dane stanowisko. Oznacza to, że tworząc CV możesz, a nawet powinieneś, pominąć fakty, które nie wnoszą nic do procesu rekrutacyjnego i nie mają znaczenia w kontekście szukania pracy w danym zawodzie. Oznacza to, że prezentowane przez Ciebie fakty powinny być możliwie skondensowane - nie bój się liczb, które są zawsze najlepszym poparciem Twoich osiągnięć.

Jeśli masz już bogate doświadczenie zawodowe, powinieneś skupić się głównie na jego prezencji, kosztem dokładnego opisywania kolejnych stopni edukacji. Wystarczy przykładowo podanie nazwy uczelni i zdobytego najwyższego stopnia naukowego, bez rozdrabniania na niższe szczeble (licencjat, magister) chyba, że ma to istotne znaczenie w kontekście danego stanowiska.
 

2. Nie zapomnij o zdjęciu

CV bez zdjęcia są o wiele częściej odrzucane na wstępnym etapie rekrutacji. Dlatego koniecznie zadbaj o to, aby w Twoim CV nie zabrakło aktualnego zdjęcia portretowego, najlepiej wykonanego przez profesjonalistę. Unikaj "selfie", szczególnie na kolorowym tle, zdjęć całej sylwetki. Co ważne, zdjęcie z dowodu również nie będzie dobrym wyborem: wykorzystaj zdjęcie, na którym wyglądasz sympatycznie, delikatny uśmiech jest wskazany. Nie ma znaczenia, czy zdjęcie będzie czarno-białe czy kolorowe.
 

3. Ważne dane kontaktowe

Chociaż wydaje się to oczywistością, wiele osób zapomina o tym, aby w CV podać aktualne dane kontaktowe. Zalicza się do nich numer telefonu i adres email, warto również zamieścić adres zamieszkania. Istotne jest zadbanie o to, aby adres email miał strukturę: imie.nazwisko@domena.pl. Należy zrezygnować z nieformalnych adresów (mających w nazwie nasze przezwisko, tytuł ulubionej piosenki etc.).
 

4. Pisz wyłącznie prawdę

Czasami to trudne, ale należy wystrzegać się chęci "podkoloryzowania" poszczególnych wpisów do CV. Przede wszystkim niedopuszczalne jest przypisywanie sobie zasług innych osób, powoływanie się na fakty czy instytucje, które nie istnieją. Równie niebezpieczne jest jednak wydające się niewinnym drobne zawyżanie swoich umiejętności w poszczególnych zakresach - wszelkie tego typu ingerencje w prawdę szybko zostaną zweryfikowane czy to na etapie rekrutacji, czy już pracy. Tak czy inaczej, konsekwencje mogą być bardzo poważne.
 

5. Zadbaj o prezencję

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne: dlatego zadbaj o to, aby Twoje CV prezentowało się atrakcyjnie pod względem graficznym. Powinno być schludne, poukładane i czytelne. Pamiętaj o tym, że niektóre czcionki, takie jak Arial, Verdana czy Calibri, są lepszym wyborem ze względu na fakt, że są czytelniejsze na ekranie komputera niż klasyczny Times New Roman. Możesz korzystać z kolorów, jednak rób to oszczędnie i miej na uwadze, że CV są często drukowane w skali szarości, dlatego nie przypisuj poszczególnym barwom znaczenia formalnego. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w tworzeniu profesjonalnych dokumentów tego typu, potrzebujesz wsparcia lub po prostu nie chcesz tracić cennego czasu na pracę nad graficzną stroną CV, możesz skorzystać z dostępnych online kreatorów.

Jesteś w trakcie tworzenia CV? Skorzystaj z naszego kreatora online - czytelne, profesjonalne CV jest w zasięgu ręki! Zajrzyj na stronę: https://www.aplikuj.pl/cv/

Czytaj więcej na temat:cv, praca, kariera
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole