Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportJak wybrać listwy przypodłogowe? To warto wiedzieć!

Jak wybrać listwy przypodłogowe? To warto wiedzieć!

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak wybrać listwy przypodłogowe? To warto wiedzieć!

Najważniejszym zadaniem listw przypodłogowych jest ukrycie szczelin dylatacyjnych między podłogą a ścianą, ale też ochrona ściany np. przed zabrudzeniem. Jak wybrać odpowiednie listwy przypodłogowe, aby nie tylko spełniały to zadanie, ale też wyglądały dobrze?

Prawda jest taka, że o listwach przypodłogowych warto pomyśleć już na etapie planowania, jak będą wyglądały nasze wnętrza. Powinniśmy wybrać je, zanim zaczniemy prace wykończeniowe, żeby uniknąć później stresu o to, że na szybko wybierzemy źle. Dobrze jest omówić ten aspekt z architektem lub przemyśleć dostępne opcje i wybrać te najwłaściwsze, jeśli o aranżacji decydujemy samodzielnie.
 

Listwy przypodłogowe – rodzaje

Listwy dzielimy przede wszystkim z uwagi na sposób ich montażu. Najpopularniejsze są te mocowane bezpośrednio do ściany tzw. cokoły. Mogą mieć różne wykończenia (proste, frezowane, ozdobne), różnić się kolorami lub zwężać w górnej części. Drugim rodzajem są listwy przypodłogowe profilowane, które ułatwiają ukrycie biegnących przy ścianie przewodów w przestrzeni, która znajduje się między zamontowaną listwą a ścianą. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są też listwy chowane w ścianie, które licuje się z nią za pomocą profili aluminiowych. Są polecane w przypadku grubych okładzin ściennych, bo umożliwiają uzyskanie gładkiej powierzchni na linii łączenia listwy ze ścianą.
 

Z czego wykonane są listwy przypodłogowe?

Wybierając listwy przypodłogowe, będziemy musieli zdecydować, z jakiego materiału będą wykonane. Tutaj wybór jest nieco większy, a oto najpopularniejsze rodzaje.

  • Listwy PCV – wykonane są z polichlorku winylu i są chętnie wybierane z uwagi na niską cenę oraz praktyczność. Tego typu listwy przypodłogowe są dość elastyczne, więc mogą niwelować niewielkie nierówności w poziomie podłogi.
  • Listwy MDF – są wykonane z płyt MDF i lakierowane lub oklejane, aby dopasowane je kolorystycznie do wnętrza. Dostępne są też w różnych stylach np. minimalistyczne listwy przypodłogowe MDF dla wnętrz nowoczesnych lub frezowane do takich, gdzie króluje styl angielski. Ich cechą jest dobry stosunek jakości do ceny.
  • Listwy drewniane – zdecydowanie ponadczasowym materiałem jest drewno, a wykonane z niego listwy mogą być piękną ozdobą wnętrza. To trwałe rozwiązania pasujące zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i rustykalnych. Są mniej elastyczne, ale można je dowolnie wykańczać, malować i odnawiać w razie potrzeby.
  • Listwy metalowe – mogą być to listwy przypodłogowe stalowe lub aluminiowe. Polecane są do wnętrz użyteczności publicznej, biur lub na przedpokoje, gdzie wymagana jest zdecydowanie większa odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Metalowe cokoły idealnie wpasowują się do wnętrz industrialnych.
     

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Wybór właściwych listw do wykończenia podłogi jest naprawdę ważny. To od nich zależą m.in. proporcje wnętrza, jego wygląd. Jeśli będą zbyt szerokie, za ciemne lub niedobrane kolorystycznie, wnętrza może wygląd źle. Co warto wziąć pod uwagę?

✔ Wielkość pomieszczenia

Wysokość listew przypodłogowych należy dobrać do wielkości pomieszczenia, w którym będą montowane – w małych przestrzeniach listwa powinna mieć nie więcej niż 4-6 cm. Im wyższe pomieszczenie, tym szersze listwy możemy zastosować – przy wysokości 250 cm nie będzie błędem wykorzystanie listew 10 cm lub większych.

✔ Kolorystyka podłogi

Jest kilka szkół dobierania koloru listew przypodłogowych – mogą być w kolorze podłogi lub o ton od niej ciemniejsze, w odcieniu ściany lub kontrastujące np. białe listwy przy ciemnych ścianach i podłogach. Warto pamiętać, że listwy w kolorze podłogi optycznie powiększają jej powierzchnię, a z kolei te kontrastujące optycznie skracają ścianę.

✔ Stolarka we wnętrzu

Uniwersalnym rozwiązaniem jest też dobranie listew przypodłogowych do koloru stolarki okiennej i drzwiowej. To bezpieczna droga, ponieważ nawet w przypadku zmiany koloru ściany, listwy z pewnością będą pasowały.

✔ Użytkowanie pomieszczenia

Najważniejsze jest jednak, aby zwrócić uwagę na to, w jakim pomieszczeniu montujemy listwy. Jeśli jest to często użytkowany przedpokój, w którym tuż przy ścianie odstawiamy torby, buty i opieramy rowery, warto zainwestować w odporne na uszkodzenia listwy np. metalowe. W większości pomieszczeń odpowiednie będą listwy przypodłogowe z MDF lub drewna. Natomiast łazienka wymaga już użycia listew odpornych na wilgoć, aby nie wypaczyły się i nie zniszczyły.

Czytaj więcej na temat:mieszkanie, dom, remont
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole