Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportJak dobrze wybrać męski zegarek sportowy?

Jak dobrze wybrać męski zegarek sportowy?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak dobrze wybrać męski zegarek sportowy?
materiał promocyjny

Najnowsze generacje męskich zegarków sportowych do uniwersalne komputery treningowe. Wszechstronne narzędzia, których zadaniem jest nie tylko ocena wydolności, ale pomoc w znalezieniu optymalnego balansu między wysiłkiem fizycznym a odpoczynkiem. Wśród wielu dostępnych modeli, niełatwo znaleźć rozwiązanie dla siebie. Przeczytaj, jak wybrać męski zegarek sportowy.

Wytrzymała bateria i konstrukcja odporna na uszkodzenia

Męskie zegarki sportowe często są używane w naprawdę wymagających warunkach terenowych i atmosferycznych. Towarzyszą biegaczom podczas górskich ultramaratonów, pływają wraz z triathlonistami i wspinają się na najwyższe góry świata. Dlatego wybierając zegarek dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, z jakich komponentów został wykonany.

Jeżeli chodzi o obudowę, to najczęściej spotkamy się z:

  • polimerem wzmocnionym włóknem szklanym (np. Garmin Venu 2),
  • stalą nierdzewną (np. Garmin Fenix 6 Pro),
  • tytanem (np. Coros Vertix 2).

Jeśli używamy zegarków do biegania po parku albo sporadycznie zabieramy go na siłownię, można wybrać model wykonany z tworzywa sztucznego. Kiedy jednak często wychodzimy w góry albo uprawiamy sporty ekstremalne, męskie zegarki z lekkiego tytanu lub wytrzymałej stali będą lepszym wyborem.

To samo dotyczy ogniwa. W różnych modelach montowane są baterie o zróżnicowanej pojemności. W typowo lifestyle’owych zegarkach lub modelach przeznaczonych dla początkujących sportowców zasilanie wytrzymuje najczęściej kilkanaście godzin i wielu osobom to wystarcza. Kiedy jednak potrzebujesz wsparcia na długo, powinieneś wybrać zegarek, który wytrzyma przynajmniej kilkadziesiąt, a być może nawet kilkaset godzin z włączoną nawigacją. Takie oczekiwania spełni m.in. Coros Apex Pro albo Garmin Tactix Delta.

Pulsometr ze wsparciem dla wielu dyscyplin

Dobry pulsometr sportowy to taki, który pomaga kiedy tego potrzebujesz. W zależności od preferowanych aktywności trzeba skupić uwagę na nieco innych modelach.

Biegacze z pewnością docenią zegarki Coros Pace, Garmin Forerunner i Polar Vantage. To lekkie modele stworzone specjalnie z myślą o pokonywaniu długich dystansów.

Z kolei miłośnicy outdooru zwrócą uwagę na smartwatche Polar GritX, Garmin Fenix i Coros Apex. To zaawansowane komputery, które sprawdzą się zarówno podczas trekkingu, górskiej wspinaczki, jak i trailowego biegu.

Zyskujące lawinowo popularność dyscypliny multisportowe, jak triathlon czy swimrun zmotywowały producentów elektroniki dla aktywnych do opracowania trybu, który sprawi, że rejestrowanie etapowej aktywności będzie banalnie proste. W ten sposób powstały zegarki z trybem multisport. To specjalna funkcja, dzięki której zarejestrujesz kilka form aktywności bez potrzeby wstrzymywania treningu i uruchamiania zapisu na nowo. Wysokiej klasy sportowe pulsometry dla triathlonistów to np. Polar Vantage V2 czy Garmin Fenix 6.

Co powinien mierzyć zegarek sportowy?

Nowoczesne zegarki dla sportowców w niczym nie przypominają klasycznego stopera, oferując rozbudowany pomiar wielu parametrów fizjologicznych. Do najważniejszych z nich należy tętno oraz – opcjonalnie – saturacja krwi. W zależności od modelu i producenta zetkniesz się z mierzeniem pułapu tlenowego, obciążenia organizmu wysiłkiem, efektu wysiłku fizycznego czy zmiennością rytmu zatokowego.

Oczywiście nie mogło zabraknąć też zwykłych interwałów, międzyczasów, prędkości i dystansu. Modele przeznaczone do górskich wycieczek są wyposażone w uniwersalny czujnik ABC, ułatwiający orientację w przestrzeni, określenie wysokości, kierunku stron świata i ciśnienia (a co za tym idzie, także prognozowanie burz).

Nawigacja, która nigdy nie zawodzi

Jedną z najbardziej spektakularnych funkcji, jakie posiadają zegarki sportowe, jest nawigacja satelitarna. Zegarki łączą się z sieciami satelitów za pomocą wbudowanego chipsetu. Oceniając specyfikację różnych modeli, zetkniesz się z kilkoma sieciami, które mogą ze sobą współpracować, dając jeszcze dokładniejszy rezultat.

Smartwatche do sportu mogą obsługiwać wszystkie lub wybrane spośród następujących sieci GNSS – GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU.

Nawigacja to jednak znacznie więcej niż tylko pomiar dystansu. Zegarki sportowe są w stanie ustalić dokładne współrzędne, wyznaczyć drogę powrotną, a nawet wytyczyć alternatywne trasy powrotne i zlokalizować w pobliżu istotne punkty, jak np. sklep spożywczy.

Wybrane modele (np. Garmin Fenix 6 Pro i zegarki Coros z serii Vertix 2) korzystają z interaktywnych map topograficznych, które odwzorowują na wyświetlaczu zegarka ukształtowanie terenu. W ten sposób możesz obyć się bez papierowego arkusza pod ręką.

Czym wyróżniają się męskie zegarki sportowe?

Modele przeznaczone dla mężczyzn najczęściej cechuje nieco większą obudowa i ciemna, stonowana kolorystyka. Wraz ze wzrostem gabarytów powiększeniu ulega masa urządzenia, ale z drugiej strony producenci montują ogniwa o większej pojemności.

Przekonaj się, że zegarek sportowy to niezastąpione narzędzie, które pomoże Ci, bez względu na jakim poziomie trenujesz. Skorzystają z nich zarówno osoby całkowicie początkujące, jak i profesjonaliści.

Czytaj więcej na temat:zegarki, sport, gadżety
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole