Skocz do zawartości
LM.plSportJak dobrze wybrać męski zegarek sportowy?

Jak dobrze wybrać męski zegarek sportowy?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak dobrze wybrać męski zegarek sportowy?
materiał promocyjny

Najnowsze generacje męskich zegarków sportowych do uniwersalne komputery treningowe. Wszechstronne narzędzia, których zadaniem jest nie tylko ocena wydolności, ale pomoc w znalezieniu optymalnego balansu między wysiłkiem fizycznym a odpoczynkiem. Wśród wielu dostępnych modeli, niełatwo znaleźć rozwiązanie dla siebie. Przeczytaj, jak wybrać męski zegarek sportowy.

Wytrzymała bateria i konstrukcja odporna na uszkodzenia

Męskie zegarki sportowe często są używane w naprawdę wymagających warunkach terenowych i atmosferycznych. Towarzyszą biegaczom podczas górskich ultramaratonów, pływają wraz z triathlonistami i wspinają się na najwyższe góry świata. Dlatego wybierając zegarek dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, z jakich komponentów został wykonany.

Jeżeli chodzi o obudowę, to najczęściej spotkamy się z:

  • polimerem wzmocnionym włóknem szklanym (np. Garmin Venu 2),
  • stalą nierdzewną (np. Garmin Fenix 6 Pro),
  • tytanem (np. Coros Vertix 2).

Jeśli używamy zegarków do biegania po parku albo sporadycznie zabieramy go na siłownię, można wybrać model wykonany z tworzywa sztucznego. Kiedy jednak często wychodzimy w góry albo uprawiamy sporty ekstremalne, męskie zegarki z lekkiego tytanu lub wytrzymałej stali będą lepszym wyborem.

To samo dotyczy ogniwa. W różnych modelach montowane są baterie o zróżnicowanej pojemności. W typowo lifestyle’owych zegarkach lub modelach przeznaczonych dla początkujących sportowców zasilanie wytrzymuje najczęściej kilkanaście godzin i wielu osobom to wystarcza. Kiedy jednak potrzebujesz wsparcia na długo, powinieneś wybrać zegarek, który wytrzyma przynajmniej kilkadziesiąt, a być może nawet kilkaset godzin z włączoną nawigacją. Takie oczekiwania spełni m.in. Coros Apex Pro albo Garmin Tactix Delta.

Pulsometr ze wsparciem dla wielu dyscyplin

Dobry pulsometr sportowy to taki, który pomaga kiedy tego potrzebujesz. W zależności od preferowanych aktywności trzeba skupić uwagę na nieco innych modelach.

Biegacze z pewnością docenią zegarki Coros Pace, Garmin Forerunner i Polar Vantage. To lekkie modele stworzone specjalnie z myślą o pokonywaniu długich dystansów.

Z kolei miłośnicy outdooru zwrócą uwagę na smartwatche Polar GritX, Garmin Fenix i Coros Apex. To zaawansowane komputery, które sprawdzą się zarówno podczas trekkingu, górskiej wspinaczki, jak i trailowego biegu.

Zyskujące lawinowo popularność dyscypliny multisportowe, jak triathlon czy swimrun zmotywowały producentów elektroniki dla aktywnych do opracowania trybu, który sprawi, że rejestrowanie etapowej aktywności będzie banalnie proste. W ten sposób powstały zegarki z trybem multisport. To specjalna funkcja, dzięki której zarejestrujesz kilka form aktywności bez potrzeby wstrzymywania treningu i uruchamiania zapisu na nowo. Wysokiej klasy sportowe pulsometry dla triathlonistów to np. Polar Vantage V2 czy Garmin Fenix 6.

Co powinien mierzyć zegarek sportowy?

Nowoczesne zegarki dla sportowców w niczym nie przypominają klasycznego stopera, oferując rozbudowany pomiar wielu parametrów fizjologicznych. Do najważniejszych z nich należy tętno oraz – opcjonalnie – saturacja krwi. W zależności od modelu i producenta zetkniesz się z mierzeniem pułapu tlenowego, obciążenia organizmu wysiłkiem, efektu wysiłku fizycznego czy zmiennością rytmu zatokowego.

Oczywiście nie mogło zabraknąć też zwykłych interwałów, międzyczasów, prędkości i dystansu. Modele przeznaczone do górskich wycieczek są wyposażone w uniwersalny czujnik ABC, ułatwiający orientację w przestrzeni, określenie wysokości, kierunku stron świata i ciśnienia (a co za tym idzie, także prognozowanie burz).

Nawigacja, która nigdy nie zawodzi

Jedną z najbardziej spektakularnych funkcji, jakie posiadają zegarki sportowe, jest nawigacja satelitarna. Zegarki łączą się z sieciami satelitów za pomocą wbudowanego chipsetu. Oceniając specyfikację różnych modeli, zetkniesz się z kilkoma sieciami, które mogą ze sobą współpracować, dając jeszcze dokładniejszy rezultat.

Smartwatche do sportu mogą obsługiwać wszystkie lub wybrane spośród następujących sieci GNSS – GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU.

Nawigacja to jednak znacznie więcej niż tylko pomiar dystansu. Zegarki sportowe są w stanie ustalić dokładne współrzędne, wyznaczyć drogę powrotną, a nawet wytyczyć alternatywne trasy powrotne i zlokalizować w pobliżu istotne punkty, jak np. sklep spożywczy.

Wybrane modele (np. Garmin Fenix 6 Pro i zegarki Coros z serii Vertix 2) korzystają z interaktywnych map topograficznych, które odwzorowują na wyświetlaczu zegarka ukształtowanie terenu. W ten sposób możesz obyć się bez papierowego arkusza pod ręką.

Czym wyróżniają się męskie zegarki sportowe?

Modele przeznaczone dla mężczyzn najczęściej cechuje nieco większą obudowa i ciemna, stonowana kolorystyka. Wraz ze wzrostem gabarytów powiększeniu ulega masa urządzenia, ale z drugiej strony producenci montują ogniwa o większej pojemności.

Przekonaj się, że zegarek sportowy to niezastąpione narzędzie, które pomoże Ci, bez względu na jakim poziomie trenujesz. Skorzystają z nich zarówno osoby całkowicie początkujące, jak i profesjonaliści.

Czytaj więcej na temat:zegarki, sport, gadżety
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole