Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportKamena Rally Team wygrał Baja TT Dehesa Extremadura 2024

Kamena Rally Team wygrał Baja TT Dehesa Extremadura 2024

Dodano:
Kamena Rally Team wygrał Baja TT Dehesa Extremadura 2024
Kamena Rally Team

Zawody w Hiszpanii to pierwsza runda Pucharu Europy w rajdach terenowych Baja European Cup 2024. Zespół zajął pierwsze miejsce w grupie SSV i ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu.

Na początku maja odbyła się już ósma edycja Baja TT Dehesa Estremadura. Start w tym hiszpańskim rajdzie, to zarazem wielki powrót teamu na arenę motosportu cross-country jak również powrót na Baja Extremadura. Czyli rajdu, który Kamena Rally Team wygrał w 2022 roku. Tym razem zespół wystartował swoim nowym pojazdem Can-am X3 w specyfikacji FIA SSV.
Swoją przygodę zawodnicy rozpoczęli od odbiorów administracyjnych i technicznych. Te drugie były wyjątkowo ważne ponieważ zespół ubiegał się o specjalny złoty paszport FIA dla swojego pojazdu. Odbiory zakończyły się pomyślnie i team w pełni gotowy mógł czekać na kolejny dzień i pierwszy start.Rywalizacja rozpoczęła się od tzw. prologu. Od wyniku końcowego tej sześciokilometrowej trasy zależała pozycja z której duet wystartuje do pierwszego odcinka.
Był to bardzo szybki, prosty i w hiszpańskim stylu odcinek, wejście w tempo od pierwszego zakrętu. Kończymy na pierwszym miejscu w naszej grupie – podsumował Tomasz Białkowski.
Do pierwszego odcinka SS1 o długości 100 km Kamena Rally Team startował z siedemnastej pozycji Trasa przebiega przez Portugalię oraz strefę militarną - poligon wojskowy gdzie sporą niespodzianką były warunki. – Po raz pierwszy na rajdzie Extremadura mieliśmy możliwość ścigać się na terenie poligonu, który okazał się bardzo trudny i wymagający dla nas oraz pojazdu. Liczne doły zalane wodą, duże urwiska a do tego trudna nawigacja. Sytuacji nie ułatwiał również fakt, że uszkodziły się przyciski od haldy (metromierza). Pomimo trudnych warunków dzień kończymy na pierwszym miejscu w SSV – mówi Dariusz Baśkiewicz.
Drugi dzień od początku zapowiadał się intensywny: dwa odcinki kolejno 169,52 km oraz 101,26 km. Pierwszy z nich rozpoczął się wcześnie rano, temperatura jak na Hiszpanie dość niska bo 8 stopni, ale mimo to na trasie wyczekuje mnóstwo kibiców. Bardzo szybkie, kręte partie wysoko w górach. Od samego początku bardzo szybkie tempo. Na około 143 km pojawia się problem - w rzece ugrzęzło auto, któremu zgasł silnik. Było zbyt wąsko żeby móc go wyprzedzić ponieważ z każdej strony były kamieniste murki. Dopiero po usunięciu pojazdu przez kibiców, udrożnił się przejazd i zespół mógł kontynuować jazdę. Ostatecznie stracony czas został cofnięty o 5:46 min. Jednak to nie koniec przygód, tuż przed końcem (około siedem km) duet przebija przednią oponę i do mety dociera bez zmiany koła. Dobrze przygotowany pojazd oraz doświadczenie zespołu sprawiły, że uzyskują aż siedemnastominutową przewagę nad rywalami i pierwszy etap tego dnia kończą niezmiennie na pozycji pierwszej w swojej grupie i awansują na siódmą pozycje w klasyfikacji generalnej.

Między odcinkami, szybki bo tylko 45-minutowy serwis, ale odpowiednio przygotowany zespół techniczny bezproblemowo przygotowuje pojazd do kolejnego, już ostatniego odcinka. Na ostatnim etapie Kamena Rally Team mając wypracowaną sporą przewagę czasową postanawia nie ryzykować i do mety dojeżdża bezpiecznie bez przygód, gdzie czeka już na nich cały zespół wiwatując zwycięstwo. Ostatecznie Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz zajęli pierwsze miejsce w grupie SSV oraz ósme w klasyfikacji generalnej rajdu Baja TT Extremadura. Są to cenne punkty dla zespołu, który tym samym staje się liderem w Pucharze Europy - Baja European Cup 2024. Kolejna runda to Italian Baja w lipcu.

Info i foto Kamena Rally Team

Kamena Rally Team wygrał Baja TT Dehesa Extremadura 2024
Kamena Rally Team wygrał Baja TT Dehesa Extremadura 2024
Kamena Rally Team wygrał Baja TT Dehesa Extremadura 2024
Kamena Rally Team wygrał Baja TT Dehesa Extremadura 2024
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole