Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportKiedy nie można założyć aparatu ortodontycznego?

Kiedy nie można założyć aparatu ortodontycznego?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kiedy nie można założyć aparatu ortodontycznego?
Materiał promocyjny

Aparat ortodontyczny to sprawdzony sposób na piękne i zdrowe zęby. Od niedawna stały się bardzo popularne i nawet największe gwiazdy show biznesu noszą z dumą aparat ortodontyczny. Okazuje się, że korygowanie wad zgryzu za pomocą aparatu nie zawsze jest możliwe. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie można założyć aparatu ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny - co warto wiedzieć?

Aparat ortodontyczny służy do leczenia  wad zgryzu stałych lub nabytych oraz odpowiedniego ustawienia zębów w łukach zębowych. Aparat ortodontyczny mogę nosić dzieci i dorośli, jednak szybsze rezultaty przynosi leczenie w młodym wieku. Wśród wskazań do noszenia aparatu ortodontycznego wymienia się takie wady zgryzu jak:

 • stłoczenie zębów,
 • zgryz otwarty,
 • zgryz głęboki,
 • szparowatość zębów,
 • tyłozgryz,
 • przodozgryz.

Założenie aparatu ortodontycznego zalecane jest także w przypadku zahamowania wyrastania zębów stałych, wad wymowy, zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych, a także niezdrowych nawyków jak: obgryzanie paznokci czy ssanie kciuka. 

Aparaty ortodontyczne dzielimy na stałe i ruchome. Aparaty ruchome zakłada się samodzielnie na noc, a stałe może założyć jedynie ortodonta po wcześniejszej konsultacji. Aparaty ruchome można zakładać do czasu zakończenia kształtowania się zębów i szczęki czyli do ukończenia 24 roku życia, ale większość specjalistów zajmujących się leczeniem wad zgryzu uważa, że najlepsze rezultaty przynosi stosowanie aparatu do 12 roku życia. Aparat stały można założyć tylko dziecku, które posiada już wszystkie stałe zęby po wykonaniu pantomogramu czyli RTG panoramicznego zębów oraz usunięciu wszystkich ubytków i kamienia nazębnego. Aparaty stałe dzieli się na:

 • tradycyjne - klasyczny aparat ortodontyczny złożony jest z zamków, łuków i pierścieni wykonanych z metalu, kryształu lub porcelany, 
 • lingwalne -  wyróżnia się zamkami klejonymi od wewnętrznej strony, co przekłada się na mniejszą widoczność niż w przypadku tradycyjnych aparatów,
 • samoligaturujący - charakteryzuje się mniejszą siłą nacisku i łatwiejszym utrzymaniem higieny jamy ustnej.

Rodzaj aparatu ortodontycznego dobierany jest indywidualnie, dlatego warto wybrać doświadczonego specjalistę z zakresu leczenia wad zgryzu jak: ortodonta Poznań. Aparaty ortodontyczne zakłada się zazwyczaj na 12-18 miesięcy, ale zdarza się również, że czas leczenia może wynieść nawet 2 lata. Warto również pamiętać, że noszenie aparatu wymaga regularnych wizyt u ortodonty oraz przestrzegania zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej.

Aparat ortodontyczny - przeciwwskazania

Aparat ortodontyczny, choć nie należy do komfortowych, jest skuteczną metodą leczenia wad zgryzu i wyeliminować ścieranie się zębów. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również przeciwwskazania do jego założenia. Przede wszystkim należy wiedzieć, że aparatu nie zakłada się w przypadku próchnicy, choroby miazgi zębów i tkanek otaczających zęby oraz choroby dziąseł, do momentu ich wyleczenia. Założenie aparatu ortodontycznego nie jest polecane również osobom posiadającym korony porcelanowe, z powodu dyskomfortu oraz koniecznością wymiany koron po zakończeniu leczenia. Przez wiele lat przeciwwskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego była alergia na nikiel, ale obecnie nie jest to przeszkoda do rozpoczęcia leczenia, ponieważ dostępne są także aparaty wykonane ze stali nierdzewnej. Warto wiedzieć, że aparatu ortodontycznego nie można założyć w przypadku takich chorób jak:

 • cukrzyca,
 • osteoporoza,
 • białaczka,
 • wrodzony niedobór odporności,
 • zaburzenia hormonalne.

W przypadku chorób metabolicznych i endokrynologicznych przeciwwskazanie do założenia aparatu ortodontycznego jest czasowe. Wdrożenie odpowiedniego leczenia poprzez wyrównanie poziomu hormonów lub poziomu cukru we krwi oraz stała opieka specjalisty mogą wpłynąć na zakwalifikowanie do leczenia ortodontycznego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole