Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportNajpopularniejsze kursy online - jak wybrać?

Najpopularniejsze kursy online - jak wybrać?

Materiał promocyjny

Dodano:
Najpopularniejsze kursy online - jak wybrać?
materiał promocyjny

Skoro więcej czasu spędzamy ostatnio w domach i pracujemy zdalnie to nic dziwnego, że nauka online staje się popularniejsza. Wraz z tym idzie jednak duży wybór internetowych szkoleń - skąd wiedzieć, które są najlepsze?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego kursu online jest prostszy, niż w tradycyjnym systemie edukacji. Przede wszystkim, nie ogranicza nas odległość i możemy brać pod uwagę szkoleniowców z całego świata, a nie tylko najbliższej okolicy.

Od czego zacząć - czyli po co w ogóle nam ten kurs?

To pytanie powinno poprzedzać rozpoczęcie jakiejkolwiek edukacji, bo od niego zależy bardzo wiele. Co innego, jeśli chcemy podnieść swoje kompetencje zawodowe i potrzebujemy stosownego certyfikatu, a co innego jeśli mamy ochotę rozwijać swoje hobby. W tradycyjnych ośrodkach szkoleniowych raczej nie spotkamy się z kursem dekorowania ciast, szczególnie jeśli instytucja prowadzi także kursy językowe czy kursy programowania - w Internecie to żaden kłopot.

Rozpoczynając wybór kursu warto też zastanowić się jak wiele czasu i energii możemy na niego poświęcić, i czy będziemy w stanie uczestniczyć w regularnych zajęciach. To co prawda nieco łatwiejsze żeby włączyć komputer i przy nim usiąść, niż dojeżdżać do szkoły, ale nadal konsumuje konkretną ilość czasu.

Kursy zawodowe i dokształcające mogą nam dawać przepustkę do zmiany kariery lub awansu, warto jednak zwrócić uwagę na to czy przyszły pracodawca bierze pod uwagę uzyskane umiejętności, czy ten akceptuje tylko niektóre jednostki szkoleniowe. Niektóre dziedziny mają również stosowne egzaminy i właściwe im sposoby certyfikacji, co także należy wziąć pod uwagę.

Darmowe kursy online - czy są coś warte?

Przyzwyczailiśmy się być podejrzliwi, kiedy ktoś oferuje nam coś za darmo. To dobra cecha, należy jednak wziąć poprawkę na kilka czynników. Kursy w Internecie prowadzone są przez różne osoby: czasem przez ekspertów, którzy mają już swoją renomę, a czasem przez pasjonatów którzy dopiero budują swoją markę. Nic dziwnego, jeśli ci drudzy w ramach zachęty udostępnią część materiału bezpłatnie. Dobrym obyczajem szkoleń online jest także darmowa lekcja próbna, aby przekonać się czy styl wykładowcy i zakres merytoryczny nam odpowiadają.

Bezpłatne kursy nie zawsze muszą być bezwartościowe - trzeba po prostu, jak w każdej innej sytuacji, sprawdzić z czym mamy do czynienia: poczytać opinie o kursie, poznać sylwetkę wykładowcy. Często nawet i renomowani eksperci udostępniają część swojej wiedzy za darmo, po to aby pokazać swój poziom, wzbudzić zaufanie i zachęcić do wzięcia udziału w płatnych szkoleniach.

Szkolenia nie wymagające opłaty mogą także być udostępniane przez różnego rodzaju instytucje - wtedy koszt przesunięty jest na sponsorów lub pokryty z dotacji, a uczestnik całkiem darmowo bierze udział w pełnowartościowym szkoleniu.

Najpopularniejsze tematy kursów online

Kurs online powinien odpowiadać naszym potrzebom, zainteresowaniom i dotychczasowym umiejętnościom - to oczywiste. Wybierając go możemy także posiłkować się doświadczeniem poprzednich kursantów, którzy często dzielą się swoimi opiniami na stronach szkół ale także na niezależnych forach. Pewną wskazówką może być także wzięcie pod uwagę popularności szkoleń.

Do najpopularniejszych kursów ostatnich lat należą takie, które umożliwiają przebranżowienie i uzyskanie wiedzy niezbędnej do wykonywania nowego zawodu: kurs pracowników biurowych, sekretarek, kadrowych, księgowych. Tego typu kursy umożliwiają zdobycie podstawowych umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia pracy, a czasem kończą się także przedstawieniem oferty pracy lub stażu w danej instytucji. W ich ramach poznaje się zarówno obsługę programów komputerowych jak Microsoft Excel, jak i bieżące normy prawne czy przydatne źródła informacji.

Osoby, które karierę zawodową związały z pracą "dla kogoś" mają do wyboru szereg kursów mówiących o tym, jak prowadzić własny biznes. Każdemu, bez względu na sposób zatrudnienia mogą przydać się kompetencje miękkie czyli interpersonalne. Rozwijać je można na wielu kursach internetowych pod okiem doświadczonych trenerów, psychologów i mówców.

Ogromnym zainteresowaniem, szczególnie w dobie pracy z domu, cieszą się kursy z autoprezentacji i umiejętności związanych z wystąpieniami publicznymi. Aktorzy czy prezenterzy uczą na nich, na co zwracać uwagę mówiąc do kamery, i jak w ogóle ją ustawić, aby wyglądać korzystnie. Takie kursy przydatne są dla każdego, kto musi uczestniczyć w spotkaniach online, ale są także cenne dla rozwoju osobistego i wzrostu pewności siebie.

Sporą popularnością cieszą się szkolenia ze sprzedaży, podnoszące umiejętności handlowe czy interpersonalne. Często prowadzone są one przez praktyków biznesu, właścicieli czy prezesów dużych firm, na których wiedzy można polegać - jest bowiem poparta doświadczeniem.

Na dynamicznym, zmieniającym się rynku pracy dużo mówi się ostatnio o dominacji branży IT. Ma to swoje odzwierciedlenie w ofercie kursów online, związanych z programowaniem czy testowaniem oprogramowania. Kilkumiesięczne "obozy szkoleniowe" umożliwiają osobom wcześniej niezwiązanym z informatyką uzyskanie kompetencji wystarczających do podjęcia pracy na niektórych stanowiskach. Później można także podnosić swoje kwalifikacje za pomocą kursów online dla nieco bardziej zaawansowanych.

Szkolenie zdalne nie zawsze musi wiązać się z pracą, często dotyczy także naszego hobby. Jeśli zawsze marzyliśmy o tym, aby stać się aktorem czy scenarzystą, dziś możemy poznać tajniki tych zawodów wprost od najbardziej znanych i utytułowanych przedstawicieli tych zawodów. Siedząc wygodnie pod kocem można dostać się na wykłady hollywoodzkich gwiazd - dla wielu będzie to spełnienie marzeń.

Najlepsze kursy online - czy to zawsze te najpopularniejsze?

Ile osób - tyle opinii, to sprawdza się w każdej dziedzinie życia, podobnie i w szkoleniach online. To, że dany kurs czy szkoła należy do popularnych nie oznacza automatycznie, że będzie dla nas najlepszy. Może bowiem być tak, że osoba prowadząca kurs nie będzie nam odpowiadała, lub chcielibyśmy nieco innego zakresu tematycznego. Można przyjąć, że pedagog z dużym doświadczeniem będzie lepiej prowadził zajęcia, ale niektórym bardziej będzie odpowiadać ktoś z większą pasją, o innym stylu wysławiania się.

W zależności od typu szkolenia, warto przed wyborem przejrzeć opinie, poprosić o darmową lekcję, albo spytać szkołę o to, czy dotychczasowi kursanci uzyskali zatrudnienie w docelowych branżach. Każda instytucja edukacyjna z radością powinna chwalić się sukcesami swoich uczestników, powinien to być więc ważny element naszej decyzji.

Duża część szkoleń online prowadzona jest w języku angielskim, co może stanowić dla niektórych barierę - na szczęście oferta edukacyjna w języku polskim bardzo dynamicznie rośnie.

Rozwój osobisty czy nowe umiejętności?

Od dłuższego czasu dużo mówi się powszechnie o "rozwoju osobistym", choć tak naprawdę ciężko dookreślić jego ramy. Szkolenia online dają możliwość prawie nieograniczonego wyboru dziedziny, w której będziemy się kształcić, należy jednak zwrócić uwagę na to, co jest naszym priorytetem. Jeśli nasz główny cel to przebranżowienie, warto rozpoznać rynek pracy i sprawdzić, jakie umiejętności są aktualnie najbardziej potrzebne. Jeśli zaś chcemy uczyć się "dla siebie", mniej ważny będzie certyfikat takiego szkolenia, a bardziej istotna jego wartość merytoryczna.

Kursy online z certyfikatem często mogą być refundowane czy nawet sponsorowane przez pracodawców. Już zaczynając nową pracę warto wziąć pod uwagę, czy przewidziany jest budżet szkoleniowy z możliwością wybierania sobie szkoleń, w których chcielibyśmy uczestniczyć.

Podsumowanie - wskazówki

Każdy musi indywidualnie rozeznać się w ofercie i dopasować coś dla siebie, jest jednak parę rzeczy na które warto zwracać uwagę zawsze. Co najważniejsze, to zobaczyć jaką opinię mają kursy prowadzone przez danego trenera. Po drugie - sposób i czas prowadzenia zajęć. Jeśli są to wcześniej nagrane filmy, będziemy mogli odtworzyć je w dowolnym miejscu i porze, jednak niektóre kursy będą wymagały obecności przed komputerem o konkretnej godzinie, bo prowadzone będą "na żywo". Sprawdźmy czy trener zapewni nam materiały w formie pdf, dodatkowe ćwiczenia, wskazówki, lub będzie dostępny także po godzinach zajęć.

Pamiętajmy wreszcie, że mimo przystępniejszej formy szkolenia online, tak samo jak te w rzeczywistej sali wymagają od nas systematyczności, uwagi i wysiłku. Tylko wtedy nasze pieniądze i czas nie pójdą na marne i przełożą się na realne wyniki. Jeśli zamierzamy wykorzystywać wiedzę w celach zawodowych, sprawdźmy czy kurs kończy się certyfikatem uznawanym w branży, lub przez naszego obecnego (lub przyszłego) pracodawcę.

Czytaj więcej na temat:edukacja, kursy online
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole