Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportPrawidłowe nawożenie roślin ogrodowych – co musimy o nim wiedzieć?

Prawidłowe nawożenie roślin ogrodowych – co musimy o nim wiedzieć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Prawidłowe nawożenie roślin ogrodowych – co musimy o nim wiedzieć?
Materiał promocyjny

Jeżeli chcemy, żeby rośliny w naszym ogrodzie rosły dorodne i zdrowe, musimy pamiętać o ich nawożeniu. W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nawozów (zarówno jedno, jak i wieloskładnikowych) do różnego rodzaju roślin. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego nawozu?

Jak wybrać odpowiedni nawóz?

Początkujący ogrodnicy muszą zdawać sobie sprawę, że poszczególne gatunki roślin mogą mieć inne wymagania jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Rośliny kwitnące i wydające owoce potrzebują nawozów zawierających duże ilości potasu i fosforu. Do intensywnego wzrostu zielonych części roślin potrzebny jest natomiast potas.

Dużym ułatwieniem są gotowe nawozy do poszczególnych rodzajów roślin – na przykład nawozy do iglaków, roślin balkonowych, warzyw, owoców, kwiatów, roślin liściastych.

W niektórych przypadkach możliwe jest także użycie nawozów uniwersalnych.

Podział nawozów ze względu na formę aplikacji

W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nawozów płynnych, a także nawozów sypkich. Nawozy sypkie – granulowane lub w proszku działają zazwyczaj przez okres do 30 dni. Poleca się je do użyźniania trawników, roślin iglastych i roślin rabatowych. Nawozy te rozsypuje się pod rośliną, w odległości kilku centymetrów od jej łodygi. Preparat należy następnie przykryć cienką warstwą ziemi.

Nawożenie należy powtórzyć po miesiącu. Bardzo ważne jest, żeby przy nawożeniu stosować się do zaleceń producenta. Użycie zbyt dużej ilości nawozu nie pomoże, a może nawet zaszkodzić naszym roślinom.

Alternatywą dla nawozów sypkich są nawozy płynne, które stosuje się zazwyczaj na rabatach żwirowych. Nawozy tego typu należy rozpuścić w wodzie, a następnie podlać nią roślinę. Część nawozów płynnych przeznaczona jest do opryskiwania liści roślin – stosuje się je zazwyczaj w sytuacjach awaryjnych, kiedy widzimy, że roślina cierpi na wyraźne niedobory składników pokarmowych. Żeby zobaczyć efekty działania nawozów płynnych należy stosować je regularnie (koniecznie w dawkach zalecanych przez producenta).

Czas działania nawozów

Nawozy sprzedawane w sklepach ogrodniczych różnią się czasem działania. Warto zwrócić uwagą między innymi na nawozy mineralne, które mogą działać od 100 do nawet 180 dni. A skutek działania wilgoci (szybkość uwalniania substancji aktywnych zależy od wilgotności i temperatury) składniki pokarmowe zawarte w preparacie stopniowo zasilają roślinę. Dużą zaletą stosowania takiego nawozu jest brak ryzyka przedawkowania (nie musimy się obawiać, że podamy roślinie tak zbyt dużą, szkodliwą ilość substancji pokarmowych. Co więcej przyswajalność składników aktywnych jest bardzo wysoka.

Nawóz wolno działający to dla ogrodnika dużą oszczędność czasu – zazwyczaj wystarczy zastosować go raz do roku, na wiosnę.

W sprzedaży dostępne są także nawozy krótko działające, których atutem jest niska cena, a także szeroki wybór produktów. Żeby zobaczyć pozytywne efekty ich działania konieczne jest zastosowanie je co najmniej 3 razy w roku.

Prawidłowe stosowanie nawozów

Niezależnie od tego jaki nawóz wybierzemy, pamiętajmy, że niezwykle ważne jest stosowanie go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Nie starajmy się zwiększać dawki celem przyspieszenia pozytywnych rezultatów, gdyż nie jest to możliwe (w ten sposób możemy jedynie zaszkodzić roślinie).

W przypadku nawozów mineralnych należy pamiętać, żeby stosować je tylko podczas suchych i bezwietrznych dni. Niewskazana jest nawet poranna rosa. Wilgoć sprawia, że drobiny nawozu mogą przykleić się do liści lub łodygi rośliny powodując jej uszkodzenie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole