Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportWidlak elektryczny – sprawdź dlaczego warto go mieć!

Widlak elektryczny – sprawdź dlaczego warto go mieć!

Materiał promocyjny

Dodano:
Widlak elektryczny – sprawdź dlaczego warto go mieć!
materiał promocyjny

Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, jaki wózek widłowy wybrać do swojej firmy? Nie jesteś pewny, czy widlak elektryczny to dobre rozwiązanie? W tym artykule podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na elektryczny wózek widłowy oraz przedstawimy najważniejsze informacje na temat rodzajów wózków widłowych, ich cen, zastosowania oraz budowy.

Dlaczego wózek widłowy elektryczny?

Obecnie, widlaki elektryczne stają się coraz bardziej popularne i są jednymi z najczęściej kupowanych urządzeń transportu bliskiego. Wielu przedsiębiorców decyduje się, aby kupić elektryczny wózek widłowy do swojej firmy.

Czynniki, które wpływają na popularność elektrycznych wózków widłowych to m.in.:

 • Wózki z napędem elektrycznym są bardziej ekologiczne, niż wózki widłowe spalinowe. Podczas eksploatacji nie emitują spalin, które są szkodliwe i niebezpieczne dla ludzi. To sprawia, że świetnie nadają się do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak hale i magazyny czy sklepy.
 • Poza pracą w pomieszczeniach zamkniętych, dobrze sprawdzą się również do pracy na zewnątrz.
 • ciche, co znacznie podnosi komfort pracy.
 • Wózki widłowe elektryczne mają dużą zwrotność. Są małych rozmiarów, dzięki czemu łatwiej jest nimi manewrować.
 • Mają duży udźwig, który może wynosić nawet kilka ton, w zależności od modelu.
 • Części zamienne są łatwo dostępne, dlatego w razie usterki, ich wymiany dokonamy bez problemu.
 • Zasilane są przy pomocy wymiennych akumulatorów.

widlak elektryczny w magazynie

Podział elektrycznych wózków widłowych

Elektryczne wózki widłowe dzielimy ze względu na cechy takie jak natężenie prądu w akumulatorach czy ich konstrukcję. W zależności od naszych potrzeb i specyfikacji pracy, należy wybrać odpowiedni rodzaj i model wózka.

Elektryczne wózki widłowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

 • Wózki trójkołowe - posiadają lżejszą konstrukcję, co powoduje, że ich udźwig jest mniejszy (2-3 tony). Są znacznie bardziej zwrotne oraz mają mały promień skrętu. Dzięki tym cechom, są świetnie przystosowane do przemieszczania się po wąskich korytarzach i innych niewielkich powierzchniach w magazynie.
 • Wózki czterokołowe - mają większy udźwig, mogą transportować ładunki o większej masie, są też bardziej wydajne, w przypadku intensywnej pracy.

wózki widłowe

Budowa wózka widłowego elektrycznego

Widlak elektryczny zbudowany jest z kilku podstawowych elementów, takich jak:

 • maszt, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie ładunków,
 • rama, wykonana ze stali,
 • widły, w charakterystycznym dla wózków widłowych kształcie "L",
 • karetka, która przymocowana jest do masztu, a na niej montowane są widły,
 • kabina operatora,
 • silnik elektryczny.

Rodzaje baterii w wózkach widłowych elektrycznych

Źródłem zasilania w tego typu wózkach jest akumulator, czyli bateria. Wyróżniamy różne typy baterii, występujące w widlakach:

 • baterie litowo-jonowe,
 • baterie kwasowo-ołowiowe,
 • baterie żelowe,
 • baterie litowo-żelazowo-fosforanowe.

Wózek widłowy – jak wybrać odpowiedni model?

Gdy wybieramy wózek widłowy mający napęd elektryczny do naszej firmy, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli wózków widłowych, dlatego każdy przedsiębiorca musi dobrać odpowiedni pojazd względem swoich potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę, podczas wyboru wózka?

Inwestycja w dobrą markę

Gdy kupujemy wózek widłowy elektryczny, zależy nam na tym, aby służył naszej firmie wiele lat. Warto zainwestować w dobrą i profesjonalną markę, która oferuje sprzedaż wózków widłowych elektrycznych najwyższej jakości. W przypadku innych firm, które zachęcają do zakupu niższymi cenami, musimy liczyć się z tym, że dość szybko mogą wystąpić kłopoty z użytkowaniem takiego pojazdu i może wymagać naprawy. Sprawdzeni producenci, z wieloletnim doświadczeniem, którzy dbają o najlepszą jakość swoich urządzeń, zapewniają gwarancję na zakupiony sprzęt. Ponadto, wszystkie oferowane w sprzedaży elementy, są zgodne z normami europejskimi.

Dobór odpowiednich parametrów

Aby wybrany przez nas wózek widłowy był dobrze przystosowany do transportu ładunków, należy odpowiednio dobrać jego parametry. Bardzo ważna jest kwestia udźwigu wózka. Powinien on być dopasowany do wagi ładunków, które wózek będzie przenosił. Istotna jest również maksymalna wysokość unoszenia, która musi odpowiadać wysokości regałów.

Kabina operatora

W zależności od tego, czy praca przy pomocy wózka będzie wykonywana na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczeń, należy rozważyć zabudowę kabiny operatora. Jeśli wózek będzie używany na zewnątrz, należy wyposażyć go w zamkniętą kabinę. Ponadto, jeśli będzie on używany przez cały rok, kabina taka daje też możliwość dodatkowego ogrzewania, które jest niezbędne podczas pracy w zimie.

wózek widłowy w magazynie

Używane elektryczne wózki widłowe

W przypadku, gdy zależy nam nam na sprzęcie dobrej marki, ale nasz budżet jest ograniczony, warto wziąć pod uwagę zakup wózka używanego. Takie oferty możemy znaleźć u wielu czołowych producentów. Jeśli podczas zakupu zwrócimy uwagę na kilka istotnych elementów, taki wózek widłowy, również powinien nam dobrze służyć. Podczas wyboru używanego wózka widłowego, pamiętaj o sprawdzeniu podstawowych informacji takich jak :

 • historia wózka, upewnij się, że pojazd miał regularne przeglądy i jest dopuszczony do eksploatacji,
 • wiek wózka i ilość przepracowanych godzin,
 • marka, postaw na sprawdzonego producenta,
 • przegląd stanu technicznego, upewnij się, że wszystkie elementy wózka takie jak widły, opony czy układy hydrauliczne, są sprawne.
 • wymieniane części, sprawdź czy użyte części zamienne są oryginalne,
 • gwarancja na zakup, zorientuj się czy przysługuje Ci gwarancja na zakupiony sprzęt.

Czy elektryczny wózek widłowy jest odpowiedni do pracy w zimie?

Elektryczne wózki widłowe świetnie nadają się do pracy w niskich temperaturach. Należy jedynie pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego miejsca postojowego i przestrzeni gdzie bezpiecznie będzie można naładować baterię.
W przypadku wózków widłowych na gaz lub tych z silnikiem Diesla, są one znacznie bardziej narażone na negatywny wpływ ujemnych temperatur. Dlatego też, w przypadku całorocznej pracy na zewnątrz, warto postawić na wózek elektryczny.

Warto zaznaczyć, że wózki widłowe mogą się świetnie sprawdzić podczas odśnieżania. Wystarczy wyposażyć je w przeznaczony do tego osprzęt, a będzie działać jak pług śnieżny. W zimie, mamy też czasem do czynienia z oblodzoną nawierzchnią, co bardzo utrudnia jazdę wózkiem i stwarza niebezpieczeństwo. Rozwiązaniem jest zaopatrzenie naszego pojazdu w łańcuchy na opony, jeśli są one pneumatyczne lub kolce do opon w przypadku tych elastycznych.

Elektryczne wózki widłowe – ceny

Decydując się na zakup markowego elektrycznego wózka widłowego, powinniśmy przygotować się na wydatek od ok. 70 do 75 tysięcy złotych. Cena ta, jest oczywiście zależna od zabudowy kabiny, dodatkowych elementów oraz długości okresu gwarancyjnego. W przypadku wózków widłowych spalinowych, cena ta jest nieco niższa, ale też komfort użytkowania takiego pojazdu jest mniejszy.

meżczyzna prowadzący widlak elektryczny

Widlak elektryczny – podsumowanie

Zakup elektrycznego wózka widłowego to poważna decyzja, dlatego istotne jest, aby zwrócić uwagę na odpowiedni dobór parametrów i modelu. Należy określić specyfikację pracy jaka będzie wykonywana oraz potrzeby naszego przedsiębiorstwa w tym zakresie. Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości, markowy sprzęt, z pewnością będzie nam on służył wiele lat. Widlak elektryczny to nowoczesny i ekologiczny sprzęt warty uwagi.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole