Bezdomni okupują śmietniki. Co na to mieszkańcy i służby miejskie?
O koczowisku bezdomnych w wiatach śmietnikowych przy ul. Powstańców Styczniowych w Koninie poinformował nas jeden z internautów. Była to reakcja na artykuł, który pojawił się na portalu LM.pl 15 września. Wówczas wspólnie z radnymi zastanawialiśmy się, jak rozwiązać narastający problem bezdomności w mieście.
Do dyskusji na ten temat skłoniły nas informacje od mieszkańców, którzy skarżyli się na bezdomnych przebywających przy ulicy Dworcowej oraz sygnalizowany przez wiceprezydenta miasta Pawła Adamowa pomysł likwidacji niedawno ustawionych tam ławek.
- Odnosząc się do artykułu o bezdomnych i wypowiedzi pana wiceprezydenta dotyczącej likwidacji ławek, chciałbym podkreślić, że równie dobrze można by usunąć wiaty śmietnikowe przy ul. Powstańców Styczniowych, ponieważ właśnie tam bezdomni urządzili sobie noclegownię i jednocześnie toaletę. W ostatni weekend zajęte były trzy wiaty, w których przebywało około 10 bezdomnych. Mieszkańcy naszego osiedla są już serdecznie zmęczeni hałasem, smrodem i pijaństwem w wykonaniu bezdomnych
– napisał do redakcji jeden z internautów.
Reakcja służb miejskich
Zastępca komendanta Straży Miejskiej w Koninie, Tomasz Kosko, przyznaje, że problem ten jest dobrze znany służbom, podobne sytuacje występują także w klatkach schodowych bloków. Mimo licznych apeli do mieszkańców, aby zamykali te miejsca, często są one udostępniane bezdomnym. Straż miejska interweniuje w takich sprawach codziennie, reagując zarówno na zgłoszenia mieszkańców, jak i podejmując własne działania. W sytuacjach agresji czy silnego upojenia alkoholowego straż wzywa policję, a osoby bezdomne informowane są o możliwościach uzyskania pomocy.
Skala problemu w Koninie
Małgorzata Rychlińska, szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie, podaje, że na terenie miasta przebywa 130 osób w kryzysie bezdomności, z czego 23 osoby pochodzą spoza Konina. Część z nich to mieszkańcy gmin ościennych, którzy opuścili schroniska na własną odpowiedzialność. Pracownicy socjalni nakłaniają bezdomnych do korzystania z dostępnych schronisk i noclegowni, jednak nie wszyscy decydują się na taką formę pomocy, obawiając się obowiązujących tam regulaminów. Według szefowej MOPR, wielu ma odpowiednie zabezpieczenie finansowe, aby przenocować pod dachem, a nawet wynająć pokój.
Działania pomocowe
Rychlińska przypomina o corocznej „Akcji zima”, podczas której służby miejskie i społeczne monitorują miejsca przebywania osób bezdomnych, oferując im gorące posiłki i schronienie. Informacje o dostępnych miejscach pomocy można znaleźć na plakatach w mieście oraz na stronie internetowej MOPR w Koninie. Pomimo tych działań, osoby bezdomne często odmawiają pobytu w schroniskach i noclegowniach, bo tam trzeba być trzeżwym.
Planowane działania i dalsze dyskusje
Kwestia bezdomnych będzie poruszona na najbliższym posiedzeniu Komisji Praworządności Rady Miasta Konina. Relację z obrad znajdziecie na portalu LM.pl.
--
Artykuł powstał dzięki interwencji przesłanej do nas przez WhatsApp. Jeśli macie problem, którym powinniśmy się zająć lub sprawę, która wymaga nagłośnienia, zachęcamy do kontaktu poprzez WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.