Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Kolizja na trasie Bursztynowej. Zablokowany jeden pas ruchu w kierunku Konina

LM.plWiadomościBezpieczeństwo demograficzne – problem starzejących się społeczeństw

Bezpieczeństwo demograficzne – problem starzejących się społeczeństw

Patronat medialny LM.pl

Dodano: , Żródło: LM.pl
Bezpieczeństwo demograficzne – problem starzejących się społeczeństw
Patronat medialny LM.pl

Arytmetycznie rzecz ujmując, co czterdzieści osiem sekund na Ziemi rodzi się człowiek — w listopadzie 2022 roku na świat przyszedł ośmiomiliardowy Ziemianin.

Liczba robi wrażenie, jednak wszystkie badania wykazują, że w Europie obserwuje się spadek urodzeń, społeczeństwo starzeje się i tylko stała migracja, tam gdzie ma ona miejsce, łagodzi objawy kryzysu demograficznego. Raporty ONZ prognozują, że w 2050 roku każdy noworodek będzie mógł liczyć na przeżycie średnio 77 lat. Co to wszystko oznacza dla świata i dla naszego regionu postara się objaśnić dr hab. Wojciech Nowiak, prof. ANS podczas wykładu „Bezpieczeństwo demograficzne – problem starzejących się społeczeństw”. Prelegent skupi się na ukazaniu skutków spadku liczby ludności – w Europie w 2050 roku ma nas być mniej o 20 %. Objaśni jakie będzie miało to przełożenia na rynek pracy, a także system ubezpieczeń. Mówił będzie nie tylko o konsekwencjach tego stanu rzeczy, ale także o środkach zaradczych, czyli co należy zrobić, aby nasz system emerytalny i rynek pracy nie załamał się z powodu zmian demograficznych.

Profesor Wojciech Nowiak jest politologiem, wykładowcą Akademii Nauk Stosowanych w Koninie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1990 roku otrzymał stypendium Rządu Norwegii i odbył roczny staż w tym kraju. Ukończył studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa narodowego w Galilee College – Izrael. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Norwegii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Portugalii. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematów: bezpieczeństwo socjalne, realizacja koncepcji „welfare state” w państwach nordyckich, bezpieczeństwo regionalne – Bliski Wschód,  działania służb specjalnych, język agresji w polityce oraz relacjach społecznych.

Na wykład ten, z cyklu „Czwartkowe spotkania z Akademią”, zapraszamy 9 lutego o godz. 18.00, jak zwykle online, na platformie MS Teams. Link do wykładu: https://bit.ly/3tpihLi. Jeśli nasuną się Państwu pytania związane z tematem wykładu, prosimy o ich przesłanie na adres: czwartek.na.uczelni@konin.edu.pl

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym ze strony portalu LM.pl.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału!

https://www.ans.konin.edu.pl
https://www.facebook.com/answkoninie
https://www.instagram.com/answkoninie
https://www.tiktok.com/@answkoninie  

Czytaj więcej na temat:czwartkowe spotkania z uczelnią
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole