Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBezpieczeństwo demograficzne – problem starzejących się społeczeństw

Bezpieczeństwo demograficzne – problem starzejących się społeczeństw

Patronat medialny LM.pl

Dodano: , Żródło: LM.pl
Bezpieczeństwo demograficzne – problem starzejących się społeczeństw
Patronat medialny LM.pl

Arytmetycznie rzecz ujmując, co czterdzieści osiem sekund na Ziemi rodzi się człowiek — w listopadzie 2022 roku na świat przyszedł ośmiomiliardowy Ziemianin.

Liczba robi wrażenie, jednak wszystkie badania wykazują, że w Europie obserwuje się spadek urodzeń, społeczeństwo starzeje się i tylko stała migracja, tam gdzie ma ona miejsce, łagodzi objawy kryzysu demograficznego. Raporty ONZ prognozują, że w 2050 roku każdy noworodek będzie mógł liczyć na przeżycie średnio 77 lat. Co to wszystko oznacza dla świata i dla naszego regionu postara się objaśnić dr hab. Wojciech Nowiak, prof. ANS podczas wykładu „Bezpieczeństwo demograficzne – problem starzejących się społeczeństw”. Prelegent skupi się na ukazaniu skutków spadku liczby ludności – w Europie w 2050 roku ma nas być mniej o 20 %. Objaśni jakie będzie miało to przełożenia na rynek pracy, a także system ubezpieczeń. Mówił będzie nie tylko o konsekwencjach tego stanu rzeczy, ale także o środkach zaradczych, czyli co należy zrobić, aby nasz system emerytalny i rynek pracy nie załamał się z powodu zmian demograficznych.

Profesor Wojciech Nowiak jest politologiem, wykładowcą Akademii Nauk Stosowanych w Koninie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1990 roku otrzymał stypendium Rządu Norwegii i odbył roczny staż w tym kraju. Ukończył studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa narodowego w Galilee College – Izrael. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Norwegii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Portugalii. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematów: bezpieczeństwo socjalne, realizacja koncepcji „welfare state” w państwach nordyckich, bezpieczeństwo regionalne – Bliski Wschód,  działania służb specjalnych, język agresji w polityce oraz relacjach społecznych.

Na wykład ten, z cyklu „Czwartkowe spotkania z Akademią”, zapraszamy 9 lutego o godz. 18.00, jak zwykle online, na platformie MS Teams. Link do wykładu: https://bit.ly/3tpihLi. Jeśli nasuną się Państwu pytania związane z tematem wykładu, prosimy o ich przesłanie na adres: czwartek.na.uczelni@konin.edu.pl

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym ze strony portalu LM.pl.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału!

https://www.ans.konin.edu.pl
https://www.facebook.com/answkoninie
https://www.instagram.com/answkoninie
https://www.tiktok.com/@answkoninie  

Czytaj więcej na temat:czwartkowe spotkania z uczelnią
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole