Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Kolizja na trasie Bursztynowej. Zablokowany jeden pas ruchu w kierunku Konina

LM.plWiadomościChcesz mieć wpływ na władzę? Weź udział w Forum Praktyków Partycypacji

Chcesz mieć wpływ na władzę? Weź udział w Forum Praktyków Partycypacji

Dodano:
Chcesz mieć wpływ na władzę? Weź udział w Forum Praktyków Partycypacji

foto: forum_praktykow

Już po raz jedenasty odbędzie się Forum Praktyków Partycypacji – ogólnopolskie wydarzenie dotyczące włączania obywateli i obywatelek do współdecydowania o sprawach publicznych. Udział wziąć może każdy! Zapisy trwają do 25 lutego, a forum zaplanowano w marcu.

Około 300-stu działaczy społecznych, aktywistów, urzędników, przedstawicieli instytucji publicznych weźmie udział w 11. Forum Praktyków Partycypacji, które odbędzie się w dniach 18-19 marca w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych w Krakowie. To tworzone oddolnie wydarzenie, które ma być forum wymiany myśli, doświadczeń i wiedzy na temat społecznego udziału w decydowaniu o sprawach publicznych. W spotkaniu udział mogą wziąć zarówno doświadczeni działacze społeczni czy urzędnicy, jak i osoby, które dopiero chciałyby zacząć działać albo – po prostu – interesują się partycypacją obywatelską.

– Partycypacja to wpływ obywateli czy szerzej – strony społecznej na końcową decyzję władzy

– mówi Marcin Górecki z Fundacji Stocznia, która organizuje Forum Praktyków Partycypacji.

– Na wydarzenie zapraszamy wszystkie strony tego procesu decyzyjnego. Lista tematów, które znalazły się w programie, powstała oddolnie. Pomysły zgłaszały organizacje zajmujące się partycypacją, a także pojedyncze osoby przez otwarty formularz internetowy. Staraliśmy się, by program prezentował cały wachlarz zagadnień z różnych obszarów partycypacji i rozwoju demokracji.

Podczas spotkania nie zabraknie więc wykładów i dyskusji o zarządzaniu partycypacją w organizacji, włączaniu młodzieży i cudzoziemców do współdecydowania, budżecie obywatelskim, konsultacjach społecznych, a także szeregu tematów dotyczących ekologii i zmian klimatu – ochrony lasów, partycypacji w tworzeniu nowych parków narodowych, adaptacji miast do zmian środowiskowych, szkoły przyjaznej klimatowi. Pojawią się też zagadnienia typowo praktyczne, jak np. wykorzystanie narad obywatelskich czy partycypacji w teatrze legislacyjnym. A zagraniczni goście opowiedzą o swoich doświadczeniach w panelach obywatelskich.

Tegoroczne Forum ma być wyjątkowe z jeszcze jednego powodu – po raz pierwszy będą w nim uczestniczyć przedstawiciele administracji rządowej. Spotkanie będzie doskonałą okazją do wymiany poglądów, myśli, doświadczeń i zdobycia nowej wiedzy.

Szczegółowy program znajduje się na stronie 11. Forum Praktyków Partycypacji - https://partycypacjaobywatelska.pl/forum/

Zapisy na Forum są przyjmowane do 25 lutego przez formularz: https://forms.gle/RfY8BsfnSgMriwd48.

autor: Paulina Jęczmionka-Majchrzak

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole