Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościI Marsz Równości w Koninie już wkrótce. Dorzucił się Jarosław Kaczyński

I Marsz Równości w Koninie już wkrótce. Dorzucił się Jarosław Kaczyński

Dodano:
I Marsz Równości w Koninie już wkrótce. Dorzucił się Jarosław Kaczyński

Już za niecały miesiąc, 11 września ulicami Konina przejdzie pokojowy, kolorowy I Marsz Równości. To trzecie podobne wydarzenie w historii miasta.  

Przypomnijmy, że cztery lata temu w Koninie zorganizowano pierwszy Marsz Tolerancji. Była to reakcja młodych ludzi na anulowanie konkursu plastycznego na temat tolerancji w III Liceum Ogólnokształcącym i usunięcie filmu promującego różnorodność „Nasz chleb powszedni” z Facebooka II Liceum. Szkoły wycofały się z tych pomysłów w wyniku nacisków i hejtu Młodzieży Wszechpolskiej oraz środowisk skrajnie prawicowych.  

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się w niedzielę, 11 września, o godzinie 15.00. Kolorowy pochód wyruszy ze skweru między ulicami Mieczysława Karłowicza a Fryderyka Chopina i przejdzie: Rondem Lecha i Marii Kaczyńskich, ulicą Kleczewską, Alejami 1 Maja, ulicą Dworcową, Rondem Witolda Friemanna, ulicą Dworcową, Trasą Warszawską i Wojska Polskiego. Marsz zakończy się  na placu Wolności na konińskiej starówce.   

- Zmieniliśmy nazwę marszu. Doszliśmy do wniosku, że słowo tolerancja nie oddaje w pełni idei marszu. Mówiąc „tolerować” ma się zwykle na myśli konkretną grupę. Tymczasem my walczymy o równość dla wszystkich, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, status społeczny, czy sytuację materialną. Dlatego słowo „tolerancja” zastąpiliśmy słowem „równość”

– mówią pomysłodawcy.

- Część pieniędzy na zorganizowanie tego przedsięwzięcia zapewnił sam prezes Jarosław Kaczyński. Po jego słowach jakie padły w Zbuczynie cztery lata temu, że gdyby mógł, to zakazałby organizacji Marszów Równości, aktywiści z Kampanii Przeciw Homofobii zorganizowali zrzutkę pod hasłem „Fundusz Prezesa”

- dodają

Zebrano wówczas ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały rozdzielone między miasta, gdzie odbywają się marsze. Jednak jak mówią organizatorzy, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, odpowiednią oprawę, opłacić tantiemy i pokryć koszty całego przedsięwzięcia to nie wystarczy.  Dlatego uruchomili zrzutkę dla tych, którzy chcą wspomóc marsz. - https://zrzutka.pl/8thn4w


W logo konińskiego marszu nie mogło zabraknąć konia zamienionego w białego jednorożca, występującego na tęczowym tle. Organizatorzy uzyskali już zgodę władz miasta na przemarsz.

Osoby chętne i wolontariuszy organizatorzy zapraszają do współpracy poprzez media społecznościowe. Swój udział można zgłosić również mailowo pod adresem: marszrownoscikonin@gmail.com.  

fot. Anna Małkowicz

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole