Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościIdziemy ścieżką Rumunów, korzystajmy z ich doświadczeń. Ruszyła „Planeta Konin”

Idziemy ścieżką Rumunów, korzystajmy z ich doświadczeń. Ruszyła „Planeta Konin”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Idziemy ścieżką Rumunów, korzystajmy z ich doświadczeń. Ruszyła „Planeta Konin”
Transformacja

Posiedzenie Podkomitetu ds. Wielkopolski Wschodniej rozpoczęło wtorkowe wydarzenie „Planeta Konin”. Jego gościem jest delegacja z rumuńskiej Doliny Jiu, która podobnie jak region koniński, jest w trakcie transformacji.

Dolina Jiu to region w centralnej Rumunii znany, podobnie jak region koniński, z wydobycia węgla. I właśnie ta wspólnota doświadczeń zapoczątkowała współpracę pomiędzy władzami samorządowymi i aktywistami z Rumunii oraz osobami zaangażowanymi w proces transformacji Wielkopolski Wschodniej. We wtorek w Koninie odbywa się Planeta Konin – wydarzenie organizowane przez CEE Bankwatch Network – którego gośćmi jest właśnie delegacja z Doliny Jiu.

Możemy korzystać z doświadczeń rumuńskich

Wydarzenie rozpoczęło posiedzenie Podkomitetu ds. Wielkopolski Wschodniej. Samorządowcy, działacze społeczni, przedstawiciele związków zawodowych i uczelni dzielili się z rumuńskimi partnerami swoimi doświadczeniami z procesem transformacji. Region Doliny Jiu, podobnie jak Wschodnia Wielkopolska, przechodzi obecnie również spore zmiany. Z pomocą środków unijnych samorządy chcą inwestować w turystykę, efektywność energetyczną, czy ekologiczny transport. – Ostatecznym celem jest przejście z węgla na przyjazne środowisku działania – mówiła Oana-Maria Paris, kierowniczka biura burmistrza miasta Petrosani.

Doświadczenia rumuńskie pokazują, w jakim kierunku iść i jakich błędów nie popełniać. Oni w niektórych kwestiach są przed nami. Mamy więc przykład z innego kraju, co może się wydarzyć i czego można uniknąć – mówi Krzysztof Pietrzuszewski z CEE Bankwatch Network, współorganizator wydarzenia.

Jeden inwestor nie załatwi sprawy

Eliza Barnea podkreślała natomiast wagę wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Podobnie, jak Wschodnia Wielkopolska, Dolina Jiu również zmaga się z niskim współczynnikiem aktywizacji zawodowej i niską innowacyjnością. – Ludzie chcą robić to, co umieją robić, a nie to, czego powinni się nauczyć – oceniła.

Podobne spostrzeżenia ma Krzysztof Pietruszewski. Według niego jeden duży inwestor w dzisiejszych czasach wcale nie rozwiąże problemów regionu. – Gdy inwestor zauważy, że warunki gdzie indziej są lepsze to on po prostu pójdzie ze swoim pomysłem gdzie indziej. Mamy taki przykład, Johnson Matthey, który miał zbudować fabrykę, ludzie się zatrudnili, po czym powiedziano, że jednak niczego nie zbudujemy. Małe i średnie przedsiębiorstwa tak łatwo się nie przeniosą, one będą tutaj działać. Chodzi też o to, żeby mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce, a nie żeby całe regiony polegały na jednym podmiocie.

Kultura i społeczeństwo obywatelskie

Planeta Konin trwać będzie również po południu. O godz. 14.00 odbędzie się pokaz filmu „Planeta Petrila” – dokument opowiadający o zamknięciu ostatniej kopalni węgla kamiennego w mieście Petrila. O godz. 15.30 odbędzie się panel dyskusyjny „Kultura i jej rola w transformacji”, a o godz. 17.30 – dyskusja na temat „Działania społeczeństwa obywatelskiego w obliczu zmian”. Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja.

Będziemy mówić o miejscu kultury w transformacji i też jaką rolę może odgrywać społeczeństwo obywatelskie w takich regionach jak Konin. Chcemy przedstawić ideę Koalicji Doliny Jiu, która zrzesza różne organizacje pozarządowe – zachęca Krzysztof Pietruszewski.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole