Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPracownicy ZE PAK wciąż czekają na ustawę osłonową. „Szło to opornie”

Pracownicy ZE PAK wciąż czekają na ustawę osłonową. „Szło to opornie”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Pracownicy ZE PAK wciąż czekają na ustawę osłonową. „Szło to opornie”
Transformacja

fot. profil FB Tomasza Nowaka

Okazało się, że od 5 lutego do ubiegłego tygodnia szło to bardzo opornie – powiedziała we wtorek w sejmie o ustawie osłonowej dla górników i energetyków przewodnicząca Związku Zawodowego „Kadra” przy KWB Konin Alicja Messerszmidt. Pracownicy ZE PAK wciąż czekają na możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Ustawa dla górników i energetyków węgla brunatnego przyjęta została na ostatnim posiedzeniu sejmu poprzedniej kadencji, a w lutym – notyfikowana przez Komisję Europejską. Mimo tego do dziś nie jest realizowana. – Myśleliśmy, że szybciutko przejdziemy do tego, że będziemy mogli z tego korzystać. Okazało się, że od 5 lutego do ubiegłego tygodnia szło to bardzo opornie – przyznała we wtorek podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji przewodnicząca Związku Zawodowego „Kadra” przy KWB Konin Alicja Messerszmidt.

Problemem jest umowa, którą Ministerstwo Aktywów Państwowych musi podpisać z ZE PAK S.A. Do dziś się to nie stało. – Fakt, że rozmawiamy, usiedliśmy do stołu, ale jeszcze bym prosiła o pomoc, żeby ta umowa jak najprędzej dotarła do ZE PAK, żebyśmy mogli ją podpisać – zaapelowała do obecnych na posiedzeniu podkomisji przedstawicieli rządu i parlamentu Messerszmidt.

Musi nastąpić przyspieszenie

Poseł Tomasz Nowak (KO) stwierdził, że wymogi, które są w ustawie należy skonkretyzować. – Żeby nie było wątpliwości, że te wymogi są spełnione. Myślę, że ta mapa drogowa dojścia powinna być w miarę szybko i efektywnie powinna być zakończona w przeciągu dwóch, trzech miesięcy – zapowiedział.

Ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych musi nastąpić przyspieszenie. To nie może tak być, że pokazano pracownikom ścieżkę możliwości odejścia z osłonami socjalnymi, przeprowadzono wszystkie procedury, łącznie z procedurą unijną, a w tej chwili jakby to stanęło – ocenił poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica).

Do kiedy odkrywka Tomisławice?

Prezes Piotr Woźny przypomniał, że program ma kosztować 300 mln zł z budżetu państwa. Jednocześnie ZE PAK z racji emisji węgla brunatnego w ostatnich latach wpłacił do tego budżetu 4,5 mld zł. Uruchomienie ustawy jest potrzebne, bo zatrudnienie w grupie cały czas spada. Obecnie pracuje w niej ok. 2,7 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. – na odkrywce Tomisławice, która też niedługo skończy funkcjonowanie.

Na sto procent będziemy działać do końca 2025 roku, na 30 – 40% przedłużymy tę aktywność do końca 2026 roku. Zdecydowanie jesteśmy na samym końcu funkcjonowania tego kompleksu energetyczno-węglowego, jakim jest ZE PAK – ocenił Woźny. Część z nich będzie mogła skorzystać z programów finansowanych z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, ale niektórzy mogliby skorzystać z rządowej pomocy.

Ustawa obejmie blisko 23 tys. pracowników w całej Polsce, ale to właśnie górnicy i energetycy z grupy ZE PAK skorzystają z niej jako pierwsi. Program zakłada płatne urlopy dla pracowników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakują maksymalnie cztery lata oraz roczne odprawy, które mogą zastąpić odprawy w ramach układów zbiorowych pracy. Ma trwać do 2034 roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole