Dzisiaj jest wtorek 25 kwietnia 2017, imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (31053) SPORT FORUM FIRMY (5382) PRACA (45) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 5oC
Jutropogoda
8 / 4oC
Pojutrzepogoda
12 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Dzień Ziemi w ZSCKU. Młodzież sadziła drzewa i k ... (3)Shooters: Złoty medal Rutkowskiego, Mila na trzecim mie ... (10)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościWilczyn. Zamiast odkrywki Ościsłowo powinien powst ...

Wilczyn. Zamiast odkrywki Ościsłowo powinien powstać skansen?

Dodano: 27.01.2017 14:06

Takich cmentarzysk w Wielkopolsce nie było. Tak twierdzą naukowcy, którzy wzięli wczoraj udział w konferencji poświęconej odkryciu konińskich archeologów.

Na terenie planowanej odkrywki Ościsłowo jakiś czas temu archeolodzy odkryli cmentarzysko kurhanowe sprzed 5,5 tysiąca lat. To grobowce ludności kultury pucharów lejkowatych. Odkrycie zagroziło inwestycji konińskiej kopalni, która miała przedłużyć działalność zakładu o kilkanaście lat. Związkowcy PAK KWB liczą, że mimo wszystko odkrywkę uda się uruchomić.

- Z takimi odkryciami kopalnia miała do czynienia wielokrotnie i zawsze pomagała – mówi Andrzej Mazur, przewodniczący rady pracowników PAK KWB Konin. - Decyzję podejmie główny archeolog, albo minister kultury i dziedzictwa narodowego. Włączyły się w to różne dziwne stowarzyszenia i fundacje. Jest to kolejny pretekst do robienia burzy. Liczymy, że do jakiegoś porozumienia dojdzie, bo zawsze dochodziło – dodaje.

Zdaniem naukowców cmentarzysko powinno zostać nie ruszone, by zachować dla przyszłych pokoleń.

- Tego typu obiekty są bardzo rzadkie. Tutaj mamy piękny kompleks obiektów doskonale zachowanych. Jeśli one przetrwały to naszym obowiązkiem jest zapewnić im możliwość dalszego trwania – mówi Jacek Wierzbicki, instytut archeologii UAM w Poznaniu. - Co to jest kopalnia? Kilkaset ton węgla w kontekście tych prawie 6 tysięcy lat. Nie da się tego przeliczyć na pieniądze. Powinniśmy się starać, żeby te grobowce trwały. Tam powinien powstać skansen, czy park kulturowy – dodaje.

Przed kopalnią ciągle decyzja środowiskowa w sprawie odkrywki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma ją podjąć w lutym. Jeśli będzie pozytywna, kolejnym krokiem będzie uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla.  

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Popatrzcie kto stoi za fundacją "Rozwój tak - odkrywki nie" na ich stronach www - sa sponsorowani przez zagraniczne fundusze - co oni maja wspólnego z Koninem ? najemnicy w walce z polską energetyką!
Dodano: 27.01.2017 15:18    Przez: ~kamila
Pytanie czy ten skansen da prace takiej ilości ludzi jak kopalnia. Ten Pan archeolog sam jest chyba nietypowym znaleziskiem. W kopalni Adamów w miejscowości Kwiatków odkryto większe wartościowo znalezisko kultury tamtych czasów i można je było rozpoznać i zabezpieczyć archeologicznie. Nie dajmy się zmarnować zachodnie lobby robi wszystko by Polska była jednym wielkim skansenem natury 2000 itp. to tylko pretekst aby w Polsce nie było przemysłu. my mamy być tylko biednym konsumentem, a niemiec z francuzem będzie przyjeżdżał na tanie wycieczki z tanim żarciem i noclegiem. a reszta Polaków będzie im plecy masować. Róbmy tak dalej.
Dodano: 27.01.2017 15:29    Przez: ~Urlich von Jungingen
Kopalnia i elektrownia to tysiace miejsc pracy dla ludzi z regionu a wykopaliska to jedynie ciekawostka. Oczywistym jest, że można dojść do kompromisu i pominąć przy planowaniu odkrywki szczególnie cenne wykopalska. Fundacja, która próbuje zastopować budowe odkrywki Oscisłowo to ludzie sponsorowani przez zagranicznych donatorów. Wykopaliska to tylko pretekst.
Dodano: 27.01.2017 14:37    Przez: ~Józef
rozumiem że to jest wielkie odkrycie ale praca dla ludzi jest ważniejsza
Dodano: 27.01.2017 14:22    Przez: ~abc
Ciekawe czemu nie wydrapaliscie tego wczesniej politowania godni archeolodzy
Dodano: 27.01.2017 15:26    Przez: ~Bodek

KOMENTARZE

rozumiem że to jest wielkie odkrycie ale praca dla ludzi jest ważniejsza
Dodano: 27.01.2017 14:22    Przez: ~abc
ten pan archeolog o wydobywaniu wegla wie tyle co swinia o gwiazdach ale reasumujac cmentarze kurchanowe to rzadkosc i nalezy je pielegnowac jednak nie zajmuja takich terenow aby kolidowaly z uruchomieniem kopalni ktora w tym przypadku moze zostac mecenasem kultory tego obiektu i wspomoc wybudowanie skansenu ktory pokaze warunki w ktorych zyli nasi przodkowie
Dodano: 27.01.2017 15:10    Przez: ~anty
mogą nawet i kościół zbudować jak zapewnią tyłu ludziom pracę.
Dodano: 27.01.2017 17:09    Przez: ~ratujmy nasz przemysl
niech robią co chcą z tym cmentarzem ale odkrywka musi być, mimo to że nie jestem pracownikiem kopalni
Dodano: 27.01.2017 20:34    Przez: ~abc
Cala takopalnia to jeden wielki skansen. Niedlugo konin tez bedzie jak skansen
Dodano: 27.01.2017 20:51    Przez: ~skansen
Uwierz. Nie chcialbys pracowac w kwb
Dodano: 27.01.2017 21:17    Przez: ~pak
Czy tym niby węglem nie palą w Kleczewie, Kazimierzu Biskupim i nie produkują smogu...?
Dodano: 28.01.2017 08:51    Przez: ~skiciu
To nalerzy zaorać,bo to pogańskie.świad powstał dwa tsyaiace lat temu,a to co było pżettem,to było nielegalne.
Dodano: 28.01.2017 08:53    Przez: ~stara babcia pżedwojennna
ODKRYWKA TO NAJLEPSZY interes dla garstki uprzywilejowanych górników. Za dziesięć lat zostanie tylko dziura a ziemia będzie jałowa a steki tysięcy ludzi problemy z wodą -niezbędną do życia. Prywatny inwestor, który będzie zwijał interes i rekultywacja terenu !!! TAką ściemę mogą wciskać tylko pazerne kopidoły, które wówczas będą siedziały na sowitych emeryturkach. A my będziemy jeszcze ich utrzymać pracując. Mogę się założyć ,że w prespektywie 40 lat bardziej opłaci się chociażby taka wątpliwa atrakcja jak 6 tyś kurhanik. Ale dla uprzywilejowanych, perspektywa 10-ciu lat i tułsty tyłek jest właściwsza.
Dodano: 28.01.2017 15:35    Przez: ~prezes
Wszystkim malkontentom powiem tylko: wypad z Konina. To miasto powstało tylko dzięki koncernowi paliwowo-energetycznemu czy się to komuś podoba lub nie. Jak by nie złoża węgla to miasto by w ogóle nie powstało i dalej by była wioska Kurów i co za tym idzie nie mieliby co komentować.
Dodano: 28.01.2017 16:10    Przez: ~on
PAK jak nie chciał byś pracować w kopalni to się zwolnij a nie narzekacie kopi-doły, że jest wam źle ale cały weekend trolujecie w tym temacie skamląc aby wam tego grajdołu nie zamykano.
Dodano: 28.01.2017 16:19    Przez: ~wyschnięte jezioro
wyschnięte jezioro gdzie tam pisze,ze pak chce się zwolnić? To wy cały czas narzekacie i trolujecie,ze kopalnia to kopalnia tamto. Tylko zapomnieliście dlaczego i dzięki komu tu mieszkacie.Jak wam się nie podobają zakłady dzięki,którym ten region powstał to jak pisałem wyżej wypad z Konina!
Dodano: 28.01.2017 17:44    Przez: ~on
To co ja mam powiedzieć jak sam podatku dochodowego zapłaciłem niecałe 51tys?
Dodano: 28.01.2017 23:12    Przez: ~???
Precz z kopidolami widac poziom inteligencji po wypowiedzi i pogardy dla ludzi z prowincji. I co z tymi podatkami chwalisz sie czy zalisz..?z przykroscia dla Ciebie tez jestem mieszkancem Konina od pradziada.a....zdewastowany to masz mozg.Ciekawe czy prad z ktorego korzystasz nie jest przypadkiem z elektrowni apalanej weglem brunatnym.
Dodano: 29.01.2017 07:31    Przez: ~on
Tysiące koninian dojeżdza pociągami codziennie do pracy i do szkół do Poznania,Wrześni,Koła ,a teraz chce się im uniemożliwić te dojazdy,zabierając na dwa lata dojazd koleją.To jest najważniejszy problem do rozwiązania a nie ciągnące się od lat problemy z kopalnią,Jeżeli kopalnia postępowała by z mieszkańcami tego rejonu po ludzku i nie zdegradowałaby rejonu do stanu w jakim obecnie jest,to już dawno by ta odkrywka powstała.W rejonie jest węgla na lata,należy go tylko mądrze zagospodarować i nie pozwolić na dalsze odkrywki,tylko pociągnąć kopalnie do naprawy szkód już wyrządzonych.
Dodano: 29.01.2017 10:19    Przez: ~mieszkaniec tego rejonu.
Kilkaset ton węgla czy kilkanaście, kilkadziesiąt milionów ton?
Dodano: 27.01.2017 14:27    Przez: ~123
właśnie! taki jest stan wiedzy tego Pana :)
Dodano: 27.01.2017 14:37    Przez: ~gh
kilkadziesiąt milionów ton
Dodano: 27.01.2017 15:52    Przez: ~tona
czym więcej ton, tym większa degradacja środowiska. Spytajcie się kopidołków czy na dzisiejszych zasadach przyjeliby się do kopalni?, wyśmieja was,. Na 10 lat Ościsłowo sie nie opłaca
Dodano: 29.01.2017 14:59    Przez: ~taka prawda
Kopalnia i elektrownia to tysiace miejsc pracy dla ludzi z regionu a wykopaliska to jedynie ciekawostka. Oczywistym jest, że można dojść do kompromisu i pominąć przy planowaniu odkrywki szczególnie cenne wykopalska. Fundacja, która próbuje zastopować budowe odkrywki Oscisłowo to ludzie sponsorowani przez zagranicznych donatorów. Wykopaliska to tylko pretekst.
Dodano: 27.01.2017 14:37    Przez: ~Józef
"Rozwój tak-odkrywki nie" sponsorowani przez duńskie i niemieckie fundacje mozna sprawdzić na ich stronie www
Dodano: 27.01.2017 16:13    Przez: ~Ulrich von Jungingen
avatar Złodzieju Nicków- niżej odpowiedź na twoje chamstwo.
Dodano: 27.01.2017 17:40    Przez: Urlich von Jungingen
Tysiace? Chyba tysiac. A moze i mniej. Firm powiazanych z kopalnia juz nie ma
Dodano: 27.01.2017 20:52    Przez: ~tryj
Super. Kopalnia NIE
Dodano: 27.01.2017 14:43    Przez: ~Ościsłowo
Proponuje zapytać organizatorów konferencji czy sfinansuja prace wykopaliskowe ? bo wyglada mi to na typową propagandę
Dodano: 27.01.2017 15:05    Przez: ~franz
Popatrzcie kto stoi za fundacją "Rozwój tak - odkrywki nie" na ich stronach www - sa sponsorowani przez zagraniczne fundusze - co oni maja wspólnego z Koninem ? najemnicy w walce z polską energetyką!
Dodano: 27.01.2017 15:18    Przez: ~kamila
Rozumiem ludzi stąd którzy protestują przeciwko odkrywce ale nie pozwalajmy by przyjeżdżali tu cwaniaki z róznych stron i decydowali co ma być a co nie.
Dodano: 27.01.2017 15:22    Przez: ~kornik
Ciekawe czemu nie wydrapaliscie tego wczesniej politowania godni archeolodzy
Dodano: 27.01.2017 15:26    Przez: ~Bodek
Pytanie czy ten skansen da prace takiej ilości ludzi jak kopalnia. Ten Pan archeolog sam jest chyba nietypowym znaleziskiem. W kopalni Adamów w miejscowości Kwiatków odkryto większe wartościowo znalezisko kultury tamtych czasów i można je było rozpoznać i zabezpieczyć archeologicznie. Nie dajmy się zmarnować zachodnie lobby robi wszystko by Polska była jednym wielkim skansenem natury 2000 itp. to tylko pretekst aby w Polsce nie było przemysłu. my mamy być tylko biednym konsumentem, a niemiec z francuzem będzie przyjeżdżał na tanie wycieczki z tanim żarciem i noclegiem. a reszta Polaków będzie im plecy masować. Róbmy tak dalej.
Dodano: 27.01.2017 15:29    Przez: ~Urlich von Jungingen
urlich w końcu normalnie gadasz. polać Ci
Dodano: 27.01.2017 16:44    Przez: ~oj
Urlich - co się z Panem stało ? Przemyślał Pan i zmądrzał, ktoś Panu to logicznie wytłumaczył ? Zaczynam Pana lubić !
Dodano: 27.01.2017 17:34    Przez: ~jola
avatar Bardzo przepraszam. Jakieś moralne dno, znowu skradło mój Nick. JA KOMENTUJĘ TYLKO I WYŁĄCZNIE JAKO ZALOGOWANY!!!!!!! z awatarem znaku z Leśnictwem w tle. Jako historyk jestem zdania, że takie znalezisko jest warte więcej warte niż złoto. A jako człowiek myślący przyszłościowo o regionie i nierozerwalnej zależności człowieka oraz środowiska (a nie w perspektywie 10 lat na ile planuje się działalność odkrywki Ościsłowo) to stwierdzam, że każda metoda jest dobra, aby zakończyć bezpowrotną dewastację środowiska w szczególności marnowanie zasobów wody pitnej której mamy mniej niż Egipt. KWB jest już trupem. Przynajmniej w naszym regionie. Jakieś malutkie złoże nie jest warte zniszczenia setek gospodarstw rolnych. Mam nadzieję, że znajdą się jeszcze chronione żabki, ślimaki, a nawet dinozaury bez względu na to jak to się stanie.
Dodano: 27.01.2017 17:36    Przez: Urlich von Jungingen
avatar Ciąg Dalszy: Jest jeden cel. Urwać tej Hydrze łeb na zawsze. Kto ma głowę na karku ten sobie bez kopalni poradzi, a jeśli ktoś uzależnia swoje być albo nie być od jednego zakładu należy nazwać nieudacznikiem i zdać go na selekcję naturalną. I co cwaniaczku, ilu ludziom już żeś skradł Nick? Masz radochę jak walczysz nieczysto?
Dodano: 27.01.2017 17:37    Przez: Urlich von Jungingen
Ta pogarda jaka bije z Pana komentarzy świadczy o Panu bardzo dobitnie. Bzdury o wodzie pitnej i Egipcie proszę sobie schować do kieszeni bo nie mają pokrycia w rzeczywistości. Do Pana wiadomości - kopalnia nie zużywa wody! ba! woda wręcz przeszkadza, ona jest odpompowywana do rzek i jezior, ona NIE ZNIKA! Czas który daje Oscisłowo to czas potrzebny na zmianę profilu przemysłowego regionu, bez tego czasu nastąpi implozja z katastrofalnymi skutkami ekonomicznymi i społecznymi. Pana tez one dotkną...
Dodano: 27.01.2017 17:52    Przez: ~prawdziwy Urlich
avatar I znowu kłamliwa manipulacja. Napisałem, że kopalnia MARNUJE wodę a nie jak twierdzisz ją ZUŻYWA. Tak to fakt, że woda przeszkadza kopalni, ale ta "niepotrzebna" woda wylana bezmyślnie do rzeki w końcu ląduje w Bałtyku I PRZESTAJE BYĆ wodą pitną. A to co ponoć trafia do jezior jakoś nie morze trafić do Jezior najbardziej niszczonych tylko trafia do prywatnych dołków pokopalnianych KWB.
Dodano: 27.01.2017 18:08    Przez: Urlich von Jungingen
Wszystkim którzy chcą skansen, a nie węgiel, proponuję odłączyć zasilanie w energię elektryczną, na tak długo, aż zmądrzeją. Do tego czasu niech mają jak w skansenie i nie będą przynajmniej takich głupot wypisywać.
Dodano: 28.01.2017 09:48    Przez: ~Jagiełło
Jagiello- nie pisz głupot.
Dodano: 28.01.2017 23:17    Przez: ~Mieszko
Stanowcze NIE dla niszczenia przemysłu naszego regionu przez tzw "aktywistów". Niech archeolodzy nie dają się wciągać w te brudne gierki
Dodano: 27.01.2017 15:34    Przez: ~Kolo
Przemysl? Gdzie to?
Dodano: 27.01.2017 20:54    Przez: ~4@
1 z 6
123456>>