Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoniec Ościsłowa. ZE PAK rezygnuje z ubiegania się o odkrywkę

Koniec Ościsłowa. ZE PAK rezygnuje z ubiegania się o odkrywkę

Dodano: , Żródło: LM.pl
Koniec Ościsłowa. ZE PAK rezygnuje z ubiegania się o odkrywkę

Koniec nadziei na Ościsłowo. Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin planuje też skrócenie okresu działalności elektrowni Pątnów I i Pątnów II.

ZE PAK we wczorajszym raporcie poinformował, że chce zmniejszyć dostawy węgla w związku z „nieuwzględnieniem odkrywki Ościsłowo jako perspektywicznego złoża”.

- Dotychczasowy zakładany model działalności przewidywał wykorzystanie obecnie eksploatowanych odkrywek oraz uzyskanie koncesji na eksploatację perspektywicznego złoża Ościsłowo. Obecnie bazowy scenariusz przewiduje korzystanie jedynie z już eksploatowanych odkrywek i brak eksploatacji złoża Ościsłowo. Biorąc pod uwagę długość trwania procesu decyzyjnego w sprawie uzyskania koncesji dla złoża Ościsłowo, złożoność tego procesu oraz niepewność co do warunków funkcjonowania w długiej perspektywie, w otoczeniu zaostrzającej się europejskiej polityki klimatycznej i podwyższanych norm emisyjnych dla źródeł węglowych, jak również zamiar aktywnego ubiegania się przez Spółkę o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i innych funduszy UE dedykowanych dla regionów górniczych Europy biorących udział w procesie transformacji energetycznej i sprawiedliwej transformacji, zdecydowano o nieuwzględnianiu tego złoża w bazowym scenariuszu funkcjonowania aktywów węglowych Grupy ZE PAK SA – czytamy w raporcie ZE PAK.

Powodem podjęcia tej decyzji były „czynniki zewnętrzne negatywnie oddziaływujące na zyskowność produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego”. W szczególności chodzi o rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 (z 40 do 55 procent na 2030 rok) oraz rosnący import energii elektrycznej do Polski. Przy obecnie rozpatrywanym scenariuszu, skrócony został okres eksploatacji elektrowni Pątnów I i Pątnów II.

- Szybsze wygaszanie działalności węglowej pozwoli Grupie w większym stopniu skoncentrować się na projektach w nowych obszarach działalności związanych z generacją energii w źródłach odnawialnych – wskazuje ZE PAK.

Koniec Ościsłowa. ZE PAK rezygnuje z ubiegania się o odkrywkę
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole