Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościW Koninie rozpoczęło się najstarsze polskie wydarzenie filmowe

W Koninie rozpoczęło się najstarsze polskie wydarzenie filmowe

Dodano:
W Koninie rozpoczęło się najstarsze polskie wydarzenie filmowe

W Koninie rozpoczęło się najstarsze polskie wydarzenie filmowe. To już 63. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA im. prof. Henryka Kluby.

W Koninie rozpoczęło się najstarsze polskie wydarzenie filmowe. To już 63. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA im. prof. Henryka Kluby. Miasto wraz z Centrum Kultury i Sztuki jest gospodarzem tego festiwalu od 27 lat.

Do Konina zjeżdża co roku coraz większa liczba twórców, autorów filmów konkursowych, gości i sympatyków festiwalu. Są z nami nie tylko autorzy filmów, którzy ubiegają się o statuetki Grand Prix w danym roku, ale także ci którzy byli tutaj wcześniej. Twórcy przyjeżdżają na festiwal właściwie przez cały czas jego trwania. Łącznie spodziewamy się około 80 twórców i gości z całej Polski. Mamy reprezentantów z najważniejszych szkół filmowych, ale są również twórcy niezależni i amatorzy, także z małych miejscowości. Twórcy są w różnym wieku, najmłodszy ma 16 lat, najstarszy 67 lat. Tu się liczy miłość do filmu, pasja, dusza, która musi być obecna w każdym z prezentowanych obrazów, by zachwycić jury – opowiada Paulina Pachulska, dyrektorka OKFY, wyjaśniając specyfikę festiwalu opartego na filmach krótkometrażowych. – Zrobienie filmu pełnometrażowego to jest zadanie dla człowieka, który ma opanowany warsztat, czyli dla profesjonalnego filmowca. My dla tych filmowców profesjonalnych też mamy miejsce na naszym festiwalu, czyli kategorię niezależną, obejmującą absolwentów szkół filmowych. Jednak w dużej mierze skupiamy się na amatorach, czyli tych którzy tworzą filmy z potrzeby, pasji, zamiłowania, nie mają przygotowania zawodowego, a to właśnie z nich ten festiwal wyrósł. Zrobienie filmu, nawet kilkuminutowego, to jest ogromny wysiłek, praca wymagająca bardzo drobiazgowo opracowanego planu i strategii – dodaje Paulina Pachulska.

Konkurs obejmuje krótkie metraże z podziałem na filmy amatorskie, niezależne i studenckie, bez rozróżnienia gatunkowego. Po projekcjach tradycyjnie już odbywa się otwarte omówienie filmów konkursowych. Twórcy mogą skonfrontować się z członkami jury, innymi autorami, ale także z publicznością. W tym roku filmy oceniają aż trzy komisje konkursowe. Jury główne w składzie: Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski, Kuba Czekaj, Bartosz M. Kowalski i Jarek Marszewski. Jury Młodych z kolei składa się ze studentów Filmoznawstwa i Realizacji Obrazu Filmowego. Po raz pierwszy powołane zostało również Jury Społeczne, złożone z lokalnych miłośników kina.

Czuje się tutaj miłą, wręcz rodzinną atmosferę przez to, że widownia nie jest olbrzymia – mówi Małgorzata Broniszewska, członkini jury społecznego. – Jest to praca związana z moją pasją, dlatego nie jest to dla mnie trud. Przez dwa dni świetnie się bawię oglądając filmy amatorskie i mogę zobaczyć jak to wygląda od podszewki. Spotykam się z różnymi reakcjami widzów i fajnie jest też mieć wpływ na ocenę, zobaczyć jak pracuje to profesjonalne jury. Poziom jest bardzo wyrównany. Jest wiele filmów ze świetnymi zdjęciami, montażem, pomysłem, które znakomicie się bronią – dodaje Małgorzata Broniszewska.

OKFA to nie tylko projekcie konkursowe, ale także pokazy specjalne i inne atrakcje. Na pewno można do nich zaliczyć koncert Moniki Brodki czy spotkanie ze znakomitą aktorką, Danutą Stenką. 

W Koninie rozpoczęło się najstarsze polskie wydarzenie filmowe
W Koninie rozpoczęło się najstarsze polskie wydarzenie filmowe
1496397463-n5rkiz-ok2.jpg
1496397463-uaz8th-ok3.jpg
1496397464-0talvk-ok1.jpg
1496397465-jww1na-ok6.jpg
1496397466-vlx5z9-ok7.jpg
1496397467-58lzht-ok4.jpg
1496397467-clyrc1-ok8.jpg
1496397468-qnabz1-ok9.jpg
1496397469-fyf7ka-ok5.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole