Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNawet 120 tys. zł na własną działalność. To kolejne wsparcie dla pracowników ZE PAK

Nawet 120 tys. zł na własną działalność. To kolejne wsparcie dla pracowników ZE PAK

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nawet 120 tys. zł na własną działalność. To kolejne wsparcie dla pracowników ZE PAK
Transformacja

Do 120 tys. zł na założenie własnej działalności, pomoc doradców i ekspertów – na takie wsparcie mogą liczyć pracownicy ZE PAK. W czwartek otwarte zostało w Koninie biuro Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

WARP w Koninie realizować będzie finansowany z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji projekt wsparcia dla obecnych pracowników ZE PAK i firm związanych z górnictwem i energetyką, osób zwolnionych z ZE PAK po 2018 roku, a także ich rodzin. Rolą WARP będzie pomoc w założeniu przez te osoby własnej działalności gospodarczej.

Dostaną do 120 tys. zł

Przede wszystkim pracownicy będą mogli otrzymać aż do 120 tys. zł na rozkręcenie swojej firmy. Za te pieniądze będzie można kupić maszyny, samochody, wyposażenie biur, a także wydać je na potrzebne szkolenia, czy kursy. – Nie ma tu ograniczeń. Będziemy patrzeć na to, co danej osobie jest potrzebne – mówi Marta Juszczak, kierowniczka projektu.

Przez kolejny rok nowy przedsiębiorca będzie otrzymywał do 4200 zł miesięcznie na utrzymanie działalności. Za te pieniądze będzie mógł opłacić składki ZUS, zatrudnić pracowników, opłacić wynajmowaną powierzchnię, ale także zakupić kolejne potrzebne wyposażenie.

Doradcy pomogą w założeniu firmy

Pracownicy WARP pomogą też na wstępnym etapie zakładania działalności gospodarczej. Na uczestników projektu czekają doradcy zawodowi, którzy sprawdzą, czy dana osoba ma kompetencje potrzebne do zostania przedsiębiorcą, doradcy ds. zatrudnienia, którzy pomogą w znalezieniu pomysłu na biznes, a także doradcy ds. biznesplanu, którzy pomogą zaplanować i założyć firmę.

Jak mówi Marta Juszczak, profil zakładanej działalności może być dowolny, niekoniecznie związany z branżą przemysłową, choć przeznaczone w projekcie fundusze i takie biznesy pozwolą rozkręcić. – Przy 100 tys. zł można już kupić jakąś maszynę produkcyjną i być podwykonawcą dla jakichś większych przedsiębiorstw w regionie – mówi kierowniczka projektu.

Wsparcie nie zakończy się w momencie rozpoczęcia działalności. Nowi przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dwuletnią opiekę ze strony pracowników WARP oraz wsparcie ekspertów od np. marketingu, czy księgowości w trakcie już prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Biuro już działa

Biuro WARP otwarte jest w poniedziałki w godz. 9 – 17 oraz od środy do piątku w godz. 7.30 – 15.30. Mieści się w Koninie przy ul. Dmowskiego 3, ale jego pracownicy będą docierać do całego regionu Wielkopolski Wschodniej.

Łącznie ze wsparcia skorzystać będzie mogło nawet 400 osób. Program wart jest 45 mln zł i jest częścią większego projektu „Droga do zatrudnienia po węglu”. Jego drugim filarem jest otwarte pod koniec kwietnia Centrum Pracy Jobs First, które pomoże pracownikom ZE PAK znaleźć nowe zatrudnienie w już istniejących firmach.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole