Dzisiaj jest piątek 21 września 2018, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22181) SPORT FORUM FIRMY (5221) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
26 / 15oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
15 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin lubi książki. Aleksander Edelman w Koninie o ... (19)Sompolno. Święto Sadów w niedzielę. Gwiazdą Zenon ... (21)

Od romantyzmu do współczesności, czyli Muzyczne Przestrzenie

Dodano: 26.09.2017 14:10

Od romantyzmu do współczesności – koncert Warsaw Chamber Players pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego, w ramach Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie”, odbędzie się 29 września w Konińskim Domu Kultury o godz. 18.00.

To będzie już siódmy festiwal, organizowany przez Fundację im. Zygmunta Noskowskiego. Najpierw był Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” w Zakopanem, później animatorzy fundacji, małżonkowie Bogumiła i Janusz Wawrowscy (ona – znakomita sopranistka, prezes fundacji, on – wirtuoz skrzypiec z wieloma spektakularnymi osiągnięciami, dyrektor artystyczny fundacji), wymyślili Festiwal „Muzyczne przestrzenie”, umiejscawiając koncerty we wspaniałych zabytkowych wnętrzach Wielkopolskich pałaców, dworów i kościołów. Muzykę kameralną polską i europejską prezentowali w nich artyści z Polski i zagranicy.

W Koninie koncerty „Muzycznych Przestrzeni” odbywały się m.in. w kościele ewangelicko-augsburskim p.w. św. Ducha i w ratuszu. Ten ubiegłoroczny, w ratuszu, Janusz Wawrowski, dr hab. związany instytucjonalnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, zagrał ze swoimi trzema studentkami: Judytą Kluzą, Anną Środecką (koninianką) i Joanną Rybak. W tym roku na scenie Konińskiego Domu Kultury zagra z prowadzoną przez siebie nową orkiestrą kameralną Warsaw Chamber Players, złożoną z utalentowanych studentów i absolwentów warszawskich wyższych uczelni muzycznych. Zespół, Janusz Wawrowski i Bogumiła Dziel-Wawrowska zaprezentują arcydzieła muzyki od późnego romantyzmu po muzykę najnowszą.

Na początek światowa premiera Koncertu na skrzypce i orkiestrę smyczkową Norberta Paleja, polskiego kompozytora mieszkającego w Kanadzie. Następnie usłyszymy dwa dzieła wokalno-instrumentalne z udziałem sopranistki Bogumiły Dziel-Wawrowskiej: „Estrellity” meksykańskiego kompozytora Manuela Ponce, utworu znanego z filmu „They Shall Have Music” (reż. Archie Mayo) oraz będącej jednym ze szczytowych przejawów późnoromantycznego stylu Richarda Straussa pieśni Morgen, w której skrzypce i głos prowadzą ze sobą miłosny dialog. Program koncertu muzycy zakończą kompozycjami Mieczysława Karłowicza: Pieśniami i Serenadą op. 2.

Przypomnijmy jeszcze, że Janusz Wawrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie”, jest laureatem Fryderyka 2017 za najlepszy album solowy roku „Sequenza” i jedynym polskim muzykiem klasycznym z wieloletnim kontraktem płytowym z prestiżową wytwórnią Warner Classics. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejny album skrzypka, nagrany ze Stuttgarter Philharmoniker, i zawierający II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Brucha. Występował w m.in. Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy na festiwalach Salzburger Festspiele oraz Chopin i Jego Europa. Już jako młody skrzypek zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej.

Współorganizatorem koncertu jest Koniński Dom Kultury oraz Miasto Konin.  • Od romantyzmu do współczesności, czyli Muzyczne Przestrzenie

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzyczne przestrzenie,   KDK,   Janusz Wawrowski,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

KOMENTARZE

Szkoda, ze redakor LM nie opisał żenujących warunków, jaki KDK "stworzył !!!!!" dla tego wspaniałego koncertu !!!
Dodano: 01.10.2017 13:53    Przez: ~Meluzyna
Szkoda, że reporter LM nie opisał żenujących warunków akustycznych, jaki KDK , "stworzył" orkiestzre Wawrowskiego, szczególnie podczas wykoanai, szczególnie podczas wykonania utworu Norberta Paleja !!!
Dodano: 01.10.2017 13:57    Przez: ~Meluzyna

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.