Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOd romantyzmu do współczesności, czyli Muzyczne Przestrzenie

Od romantyzmu do współczesności, czyli Muzyczne Przestrzenie

Dodano:
Od romantyzmu do współczesności, czyli Muzyczne Przestrzenie

Od romantyzmu do współczesności – koncert Warsaw Chamber Players pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego, w ramach Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie”, odbędzie się 29 września w KDK o godz. 18.00.

Od romantyzmu do współczesności – koncert Warsaw Chamber Players pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego, w ramach Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie”, odbędzie się 29 września w Konińskim Domu Kultury o godz. 18.00.

To będzie już siódmy festiwal, organizowany przez Fundację im. Zygmunta Noskowskiego. Najpierw był Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” w Zakopanem, później animatorzy fundacji, małżonkowie Bogumiła i Janusz Wawrowscy (ona – znakomita sopranistka, prezes fundacji, on – wirtuoz skrzypiec z wieloma spektakularnymi osiągnięciami, dyrektor artystyczny fundacji), wymyślili Festiwal „Muzyczne przestrzenie”, umiejscawiając koncerty we wspaniałych zabytkowych wnętrzach Wielkopolskich pałaców, dworów i kościołów. Muzykę kameralną polską i europejską prezentowali w nich artyści z Polski i zagranicy.

W Koninie koncerty „Muzycznych Przestrzeni” odbywały się m.in. w kościele ewangelicko-augsburskim p.w. św. Ducha i w ratuszu. Ten ubiegłoroczny, w ratuszu, Janusz Wawrowski, dr hab. związany instytucjonalnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, zagrał ze swoimi trzema studentkami: Judytą Kluzą, Anną Środecką (koninianką) i Joanną Rybak. W tym roku na scenie Konińskiego Domu Kultury zagra z prowadzoną przez siebie nową orkiestrą kameralną Warsaw Chamber Players, złożoną z utalentowanych studentów i absolwentów warszawskich wyższych uczelni muzycznych. Zespół, Janusz Wawrowski i Bogumiła Dziel-Wawrowska zaprezentują arcydzieła muzyki od późnego romantyzmu po muzykę najnowszą.

Na początek światowa premiera Koncertu na skrzypce i orkiestrę smyczkową Norberta Paleja, polskiego kompozytora mieszkającego w Kanadzie. Następnie usłyszymy dwa dzieła wokalno-instrumentalne z udziałem sopranistki Bogumiły Dziel-Wawrowskiej: „Estrellity” meksykańskiego kompozytora Manuela Ponce, utworu znanego z filmu „They Shall Have Music” (reż. Archie Mayo) oraz będącej jednym ze szczytowych przejawów późnoromantycznego stylu Richarda Straussa pieśni Morgen, w której skrzypce i głos prowadzą ze sobą miłosny dialog. Program koncertu muzycy zakończą kompozycjami Mieczysława Karłowicza: Pieśniami i Serenadą op. 2.

Przypomnijmy jeszcze, że Janusz Wawrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie”, jest laureatem Fryderyka 2017 za najlepszy album solowy roku „Sequenza” i jedynym polskim muzykiem klasycznym z wieloletnim kontraktem płytowym z prestiżową wytwórnią Warner Classics. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejny album skrzypka, nagrany ze Stuttgarter Philharmoniker, i zawierający II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Brucha. Występował w m.in. Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy na festiwalach Salzburger Festspiele oraz Chopin i Jego Europa. Już jako młody skrzypek zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej.

Współorganizatorem koncertu jest Koniński Dom Kultury oraz Miasto Konin.

Od romantyzmu do współczesności, czyli Muzyczne Przestrzenie
Czytaj więcej na temat:muzyczne przestrzenie, KDK, Janusz Wawrowski,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole