Dzisiaj jest czwartek 4 czerwca 2020, imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18454) SPORT FORUM FIRMY (5494) PRACA (23) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 13oC
Jutropogoda
14 / 12oC
Pojutrzepogoda
17 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Medyk Konin wicemistrzem Polski! PZPN zakończył se ... (1)Rychwał. Rozbudują przedszkole, bez obciążenia gmi ... (0)

Mieszkańcy są spółdzielcami. SM „Zatorze” dostrzeżona przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP

Materiał promocyjny

Dodano: 15.05.2019 11:50

W ubiegły wtorek, 7 maja w Warszawie w siedzibie Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych Rzeczpospolitej Polskiej, odbyło się spotkanie Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze” p. Macieja Ostrowskiego z Prezesem Związku Rewizyjnego p. Jerzym Jankowskim. Celem spotkania było omówienie pełnej lustracji, która została przeprowadzona w spółdzielni „Zatorze” za lata 2016 – 2018.

Każda Spółdzielnia Mieszkaniowa musi zostać poddana pełnej lustracji raz na trzy lata. W spółdzielni Zatorze, są to trzy lata pod rządami nowego zarządu i Rady Nadzorczej. Podczas badania bardzo szczegółowo sprawdzane są zadania wynikające z działalności spółdzielni. Sprawdzane są m.in. zagadnienia członkowsko - mieszkaniowe, gospodarka zasobami mieszkaniowymi, windykacja, prowadzenie i rozliczenie funduszu remontowego, dokumentacje przetargowe, umowy zawierane z firmami zewnętrznymi, sprawy księgowe i kadrowe. Przeprowadzona lustracja nie wykazała żadnych nieprawidłowości w całym badaniu. Tutaj nasuwa się stwierdzenie: i dobrze, tak powinno być, nic nadzwyczajnego. Więc jaki był cel wizyty prezesa w Warszawie? Odpowiedz jest inna niż się można spodziewać.

Podczas przeprowadzonej lustracji, lustrator p. Krystyna Banasiak dostrzegła szereg zmian i działań wykraczających poza podstawowe obowiązki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania spółdzielni. Podczas przeprowadzanej kontroli lustrator dostrzegł zmiany jakie miały miejsce w ciągu ostatnich trzech lat, porównując z ostatnią lustrację, która również wypadła dobrze.

Prezes Maciej Ostrowski (M. O.): „Od dnia, kiedy zostałem wybrany na Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zatorze, razem z Agnieszką Pilarską i Tomaszem Giętkowskim wyznaczyliśmy sobie cel, a nawet można powiedzieć misję, mającą na celu podnoszenie świadomości mieszkańców na temat spółdzielczości. Misję konsekwentnie realizujemy, prowadzimy działania mające na celu zjednoczenie mieszkańców, uświadamianie, że to Wszyscy Mieszkańcy są Spółdzielcami! Nie ja, pracownicy tylko oni sami tworzą społeczność naszego osiedla. My tylko sprawujemy funkcję służebną dla mieszkańców. My jesteśmy dla mieszkańców, a nie jak wielu nas spostrzega, że mieszkańcy są dla nas! Takie działanie zostało zauważone nie tylko przez naszych mieszkańców ale również przez jednostkę, która sprawuje bezpośrednią kontrolę nad nami”.

Właśnie to zostało zauważone przez Prezesa Jankowskiego, który stwierdził że są to poczynania, o których w Spółdzielniach się zapomina i stąd właśnie krąży negatywny stereotyp o nich. Dlatego spotkało się to z dużym zainteresowaniem samego Prezesa, który przyznał że „takich spółdzielni, z takim zaangażowaniem społecznym w Polsce jest bardzo mało i to działanie zasługuje na wyróżnienie i docenienie wszystkich osób zaangażowanych w to działanie.”

Prezes M. O. „Czasy się zmieniają, dzięki większej świadomości mieszkańców, i my zarządcy nieruchomości, musimy dostosowywać się do ich potrzeb. Dbałość o bloki, czystość, remonty to norma, którą musimy spełniać. Jednak mieszkańcy potrzebują znacznie więcej. Pragną się spotykać, wspólnie działać, pomagać innym. Ostatnio głośno jest o zmianach zachodzących w klimacie. Dlatego my już podejmujemy działania mogące mieć na to wpływ, aby ograniczyć zjawisko gorącej wyspy czy stepowienia terenów zielonych. Mieszkańcy oczekują, że będziemy ich przewodnikiem, oraz zapewnimy im poczucie bezpieczeństwa, zapewnimy rozrywkę, że to właśnie my będziemy podejmować działania, które nieraz będą niekonwencjonalne, wykraczające poza przyjęte schematy ale realizowane z myślą i troską o mieszkańców.. Bo ważne jest aby na naszym osiedlu każdy mieszkaniec mógł znaleźć miejsce dla siebie tolerując i akceptując potrzeby innych. A możliwości zmian i poprawy warunków życia jest wiele, tak samo jak wiele jest pomysłów w naszych głowach, które byśmy chcieli zrealizować dla naszych mieszkańców. I należy tu jeszcze zaznaczyć, że takie możliwości dają tylko spółdzielnie mieszkaniowe a nie mali zarządcy, którzy nastawieni są tylko na wypracowanie własnego zysku.”

To prawda, że ostatnie trzy lata w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze” pokazały w jakim kierunku powinny zmierzać spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce oraz Europie. Organizowanie wielu akcji, festynów, konkursów, mających na celu jednoczenie mieszkańców na Zatorzu to już norma. Dzięki tym działaniom mieszkańcy są razem, mają możliwość poznania swojego sąsiad, mogą pomóc innym potrzebującym i niejednokrotnie otrzymać cenne nagrody za udział w konkursach organizowanych przez spółdzielnie Zatorze (nagrody są finansowane przez sponsorów).

A dowodem tego typu działań było zaproszenie prezesa Ostrowskiego do napisania artykułu nt. Zmian i kierunków zachodzących w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce, (na przykładzie Spółdzielni Zatorze). Artykuł zostanie opublikowany w dwujęzycznym wydaniu broszury wydawanej przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych i rozesłany na terenie całej Unii Europejskiej do organizacji zrzeszających Spółdzielnie Mieszkaniowe. Jest to niebywałe wyróżnienie i zapewne motywacja do dalszych działań.

  • Mieszkańcy są spółdzielcami. SM „Zatorze” dostrzeżona przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP
  • Mieszkańcy są spółdzielcami. SM „Zatorze” dostrzeżona przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zatorze,   spółdzielnia

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.