Dzisiaj jest sobota 17 kwietnia 2021, imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17811) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 7oC
Jutropogoda
11 / 8oC
Pojutrzepogoda
12 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (1)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Piąta rocznica referendum przeciwko odkrywce Dęby Szlacheckie

Dodano: 17.06.2020 14:59

Mimo, że od referendum w gminie Babiak minęło pięć lat, w kwestii górnictwa odkrywkowego na tym terenie niewiele się zmieniło.

Mówiono o tym na specjalnie zwołanej konferencji, w której wzięli udział: Kuba Gogolewski (Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”), Józef Drzazgowski (Stowarzyszenie Ekologiczne Eko - Przyjezierze), Magdalena Krysińska-Kałużna (Akcja Konin) oraz inicjatorzy referendum, reprezentanci społeczności lokalnej gminy Babiak. 

W czerwcu 2020 roku mija pięć lat od prawomocnego referendum lokalnego w gminie Babiak. Mieszkańcy zadecydowali wtedy o rozwoju swojej „małej ojczyzny” bez kopalni węgla brunatnego. Jednak sprawa odkrywki nie jest jeszcze wygrana przez lokalną społeczność. Dlatego Akcja Konin, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko - Przyjezierze oraz Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki zorganizowali konferencję prasową w Koninie, podczas której podjęto tematy dotyczące aktualnej sytuacji w PAK KWB Konin oraz transformacji regionu płd.-wsch. Wielkopolski.

Przypomnijmy, że 21 czerwca 2015 roku mieszkańcy gminy Babiak w powiecie kolskim, w obywatelskim zrywie zorganizowali referendum lokalne w sprawie budowy kopalni odkrywkowej na złożu "Dęby Szlacheckie". Przeciwko budowie odkrywki opowiedziało się ponad 90% głosujących. Rada Gminy Babiak, poparła wynik referendum i wyraziła obawę o negatywny wpływ odkrywki na wiele obszarów społeczno - gospodarczych oraz warunki życia lokalnej społeczności. Radni zaapelowali do wojewody wielkopolskiego o uwzględnienie wyniku referendum przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odkrywki. Również Rada Powiatu Kolskiego negatywnie oceniła plany budowy.

Spotkania przedreferendalne, były wynikiem prac całego lokalnego społeczeństwa – powiedziała Wanda Radowska jedna z inicjatorek referendum. – To był niesamowity zryw ludzi, którzy zaczęli walczyć o swoją przyszłość, miejsca pracy, dach nad głową, miejsce na ziemi. I przede wszystkim o wodę. Nie było to wymierzone przeciwko górnikom, przeciwko właścicielowi PAK Konin, bo górników w naszym gronie również nie brakowało, ale przeciwko panującym rozwiązaniom, układom, przestarzałym technologiom. Jednak referendum nie dało nam pełnego bezpieczeństwa – walka o przyszłość naszą i naszych dzieci wciąż trwa.

- Węgiel brunatny eksploatować miała PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A., która mimo negatywnego wyniku referendum nadal zainteresowana jest eksploatacją złoża „Dęby Szlacheckie”. Spółka nie wstrzymała prowadzonych działań zmierzających do uzyskania decyzji na wydobycie węgla do 2040 r. Szacuje się, że w złożu pod gminą Babiak może zalegać ponad 100 mln ton węgla brunatnego - infomują organizatorzy spotkania w Koninie, w piątą rocznicę referndum w gminie Babiak. 

  • Piąta rocznica referendum przeciwko odkrywce Dęby Szlacheckie
  • Piąta rocznica referendum przeciwko odkrywce Dęby Szlacheckie
  • Piąta rocznica referendum przeciwko odkrywce Dęby Szlacheckie
  • Piąta rocznica referendum przeciwko odkrywce Dęby Szlacheckie

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Matoły do boju!!!!
Dodano: 17.06.2020 16:06    Przez: ~OZE
Ciekawe, jak zostanie rozwinięta ta "mała Ojczyzna", chyba jeszcze ze dwa sklepy monopolowe tam postawią i dzielni ochotnicy z OSP będą mieli gdzie raczyć się alkoholem i wydłużą godziny otwarcia GOPS-u,żeby mieszkańcy Dębów mieli czas po zapomogi stać - a taką mieli szansę na rozwój i pracę,ale co tam,strach przed nowym paraliżuje i bieda swojska lepsza od nieznanego.Przejedźcie się do Kleczewa i zobaczcie,jak wygląda ta miejscowość i jej okolice dzięki kopalni,jaki są tam śliczne domy,jak wszystko ślicznie zrobione,rekultywowane i obejrzyjcie stare zdjęcia tej miejscowości,takie sprzed kopalni - w ogóle nie ma o czym mówić.A wód w okolicy ubywa,bo tamtejsze jeziora nie łączą się kanałami z innymi zniornikami,natomiast opady są znikome-Polska stepowieje. No ale cóż,to celowe działanie- jak myślicie po co Niemcy budują odkrywkę przy granicy z Polską ?
Dodano: 17.06.2020 19:18    Przez: ~Anka
I bardzo dobrze że się nie zgodzili, kopalnia to porażka dla środowiska, przejedźcie się i zobaczcie co się dzieje z drzewami w pobliżu kopalń odkrywkowych. Teren wysuszony przez barjery które osuszają ziemię 100 metrów w dół, pompy jedna przy drugiej wodę ściągają z paru kilometrów . Rolnicy macie rację nie zgadzajcie się nigdy, to jest dobre dla tego co sprzeda ale ten co zostanie to tylko mu współczuć.
Dodano: 17.06.2020 20:42    Przez: ~pracownik wie najlepiej
avatar Nad Kopalnią można było się rozczulać gdy była własnością społeczeństwa i gdy społeczeństwo z niej korzystało. Teraz jakieś spółki, spółeczki....
Dodano: 17.06.2020 23:18    Przez: Romek Ress

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.