Dzisiaj jest niedziela 25 października 2020, imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16343) SPORT FORUM FIRMY (5544) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 9oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
12 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nowy autobus elektryczny testowany w Koninie. Kurs ... (0)378 dni od ostatniej wygranej Górnika. W Gnieźnie ... (0)

Pamiętniki z 17 września 1939 w zbiorach licheńskiego muzeum

Dodano: 17.09.2020 10:06
W zbiorach  Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiegfo w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu znajdują się świadectwa z inwazji wojsk radzieckich na Polskę 17 września 1939 roku. 
 
„Nadszedł dzień 17 września. Dzień, który będzie zapisany w naszej historii krwawymi literami, takimi jak pierwszy wrzesień. Bolszewicy przekraczają granicę polską i idą całą obławą. Zawalają wszystkie drogi ścieżki, gościniec, jak mrowie, które wybiera się na śmiertelny bój (…) Ci którzy się zatrzymali mówili dziwną wieść, że idą „Polszczy” na pomoc. Jedni się cieszyli, inni znowu ukazywali minę niezadowoloną z takiej nieproszonej pomocy. I nie zawiedli się ci ostatni co tak myśleli, albowiem zaraz w kilka godzin , jak Bolszewicy szli przez ziemie polskie doszły słuchy, że napotkane odziały polskie rozbrajają a dowódców zabierają ze sobą i nie wiadomo co z nimi będą robić.”
 
Tak opisała dzień napaści Związku Sowieckiego na Polskę, Tekla Raczyńska, uczennica II klasy Gimnazjum w ośrodku dla uchodźców polskich w Santa Rosa. Tekla urodziła się w 1928 r., została deportowana z województwa Nowogródzkiego do obwodu Wołogodzkiego, wraz z tysiącami innych Polaków, mieszkających na wschodzie Polski, których Sowieci wywozili na nieludzką ziemię. Pamiętniki spisane zostały przez dzieci na prośbę ks. Józefa Jarzębowskiego i nauczycielki Zofii Orłowskiej. Obecnie znajdują się w naszym muzeum.
17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium. 
 
Przeczytajcie kolejny fragment pamiętnika spisanego przez dziecko, któremu przyszło żyć w tamtym czasie:
„Dnia 17 września 39 roku Sowieci wkraczają do Polski. Mój ojciec miał iść na służbę więc wstał wcześnie, ubrał się i poszedł. Na rogu spotkał znajomego Żydka, który zdziwił się bardzo iż ojciec idzie na miasto w policyjnym ubraniu. Ojciec pyta dlaczego ma nie iść w policyjnym ubraniu? A on na to mówi, że Sowieci są już w Kowlu. Ojciec mój nie wierzył jednak i poszedł na miasto. Poszedł i zobaczył, że Sowieci są naprawdę w mieście to wrócił i przebrał się w cywilne ubranie. Ja w między czasie wymknąłem się na miasto gdy przyszedłem na główną ulicę Marszałkowską zobaczyłem pierwszy raz Sowietów. Żołnierze byli ubrani bardzo mizernie, płaszcze mieli poszarpane, czapki całe w tłuszczu, buty dziurawe, karabiny na sznurku, spodnie połatane, nieogoleni, nieumyci w ogóle zaniedbani. Pierwszy rozkaz jaki wyszedł od nich to cytował aby złożyć broń. Polscy żołnierze niechętnie składali karabiny, niektórzy nawet jak sam widziałem popełniali samobójstwo, niektórzy bronili się dzielnie aż do ostatniej kropli krwi (…) z pierwszego miejsca aresztowali policję, wojskowych polskich, kilku wybitniejszych profesorów z gimnazjum, kierowników szkolnych.” Wspomnienia spisał Kazimierz Pepłowski, w 1939 r. mieszkał w Kowlu. Urodził się 13.07.1928 r. Przez Persję, Bombaj trafił do Meksyku.
 
I kolejny fragment pamiętnika: „W dniu 17/IX 1939 r. sowiety przekroczyły granicę Polski. Wieść ta rozchodzi się z szybkością pioruna po całym kraju. Polakom zasępiają się czoła, bo pamiętają jeszcze zabór rosyjski. Rusini natomiast cieszą się i tą wieść przyjmują z entuzjazmem (…)”. Pamiętnik napisany przez Stanisławę Synowiec.
 
W zbiorach licheńskiego muzeum jest także książka napisana pod redakcją profesorów Józefa Jasnowskiego i Edwarda Szczepanika w 1984 r., praca zbiorowa pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. 
 
Źródło: Muzuem w Licheniu 
  • Pamiętniki z 17 września 1939 w zbiorach licheńskiego muzeum
  • Pamiętniki z 17 września 1939 w zbiorach licheńskiego muzeum
  • Pamiętniki z 17 września 1939 w zbiorach licheńskiego muzeum
  • Pamiętniki z 17 września 1939 w zbiorach licheńskiego muzeum

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzeum Licheń,   licheńskie muzeum,   inwazja radziecka,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Tia...w Ewangeliach jest dużo o 17-tym września.
Dodano: 17.09.2020 17:01    Przez: niebieski ojciec

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.