Dzisiaj jest wtorek 9 marca 2021, imieniny: Franciszki, Katarzyny, Marcisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17501) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-3 / -3oC
Jutropogoda
3 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mistrzostwa Wielkopolski w Boksie. Czternaście med ... (0)Wiosna a sprawa odżywiania - „Czwartkowe spotkania ... (3)

Program „Mój Prąd” - zachęta do inwestycji w OZE

Materiał promocyjny

Dodano: 14.01.2021 11:12

W grudniu 2020, zakończył się nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. Pierwotny budżet programu został ustalony na 1 mld zł, ze względu na dużą popularność dotacji, w listopadzie NFOŚiGW zdecydował o zwiększenie puli środków o 100 mln zł. W 2021 roku program ma być kontynuowany. Według doniesień, budżet programu ma zostać zwiększony, dotacja obejmie też dodatkowe produkty do nowoczesnego domu.
 

Program „Mój Prąd” - zachęta do inwestycji w OZE

Fotowoltaika to najlepszy sposób, na obniżenie rachunków za prąd. Dofinansowanie w kwocie 5000 zł miało zachęcić Polaków do inwestycji w odnawialne źródła energii. Udało się,  budżet 1,1 mld zł został wyczerpany już w 15 miesięcy. W dwóch naborach zostało złożone prawie 260 tys. wniosków. Według szacunków NFOŚiGW taka ilość instalacji pozwoli zredukować emisję CO2 o ponad 500 mln ton/rok.

Więcej informacji na temat fotowoltaiki:  https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-jaka-moc-instalacji-pokryje-moje-zapotrzebowanie/
 

Warunki dofinansowania do fotowoltaiki

Pierwsza edycja programu „Mój Prąd” skierowana była do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. By skorzystać z dotacji, właściciel musiał mieć zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci prądu wytworzonego w mikroinstalacji. Dotacja obejmowała instalacje o mocy od 2 kWp do 10 kWp.W ramach programu, prosument mógł liczyć na dotację do 50% kosztów, maksymalnie 5 tys. złotych. Z programu “Mój Prąd” można było otrzymać dofinansowanie na więcej niż jedną instalację. Spełniając odpowiednie warunki, beneficjent mógł skorzystać z dotacji kilka razy.

Więcej na temat programu: https://columbusenergy.pl/blog/moj-prad-dotacje-do-instalacji-fotowoltaicznych-zasady/
 

Mój Prąd i ulga termomodernizacyjna

Jeśli fotowoltaika została sfinansowana w całości ze środków własnych (lub kredytem bankowym), prosument mógł skorzystać z programu “Mój Prąd” i dodatkowo odliczyć instalację w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Kwota przedstawiona do odliczenia od podatku musiała jednak być pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania. W ramach ulgi odliczyć można do 53 tys. zł. Z ulgi skorzystać może podatnik, który jest właścicielem albo współwłaścicielem mieszkalnego domu jednorodzinnego – wybudowanego, który rozlicza się według skali podatkowej, jednolitej stawki 19 proc. czy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Z ulgi nie mogą skorzystać osoby posiadające dom w budowie.

Co ważne, limit 53 tys. złotych nie jest związany z jednym przedsięwzięciem, a jednym podatnikiem. To znaczy, że jeśli podatnik jest np. właścicielem kilku nieruchomości, może odliczyć poniesione wydatki na termomodernizacje przeprowadzone w każdej z nich.

Sprawdź informacje na temat ulgi termomodernizacyjnej: https://columbusenergy.pl/blog/ulga-termomodernizacyjna-kiedy-mozna-z-niej-skorzystac/
 

Mój Prąd 2021 – kwota i zasady

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ogłosił zasad kolejnej edycji programu “Mój Prąd”. Obecnie prowadzone są prace na zakończeniem i rozliczeniem I części, ale także nad kontynuacją programu. Zaktualizowana, II edycja pojawi się najprawdopodobniej już w pierwszej połowie 2021 roku. Oficjalnie nie zostały jeszcze potwierdzone doniesienia o rozszerzeniu o dotacji m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych i domowe magazyny prądu. Wszystko jednak wskazuje, że najprawdopodobniej produkty te pojawią się na liście dotacji. Również budżet programu ma zostać powiększony. Z planów finansowych na 2021 rok wynika, że NFOŚiGW przeznaczy około 5 mld złotych na program “Mój Prąd 2.0”.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:prąd,   energia,   ekologia,   inwestycje,   domDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.