Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17998) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)Pierwszy gol Tamburro, Szymczak bohaterką. GKS – M ... (0)

Konin. Dwie styczniowe rocznice zostaną uczczone w tym tygodniu

Dodano: 19.01.2021 10:56

Dwie styczniowe rocznice: 76. rocznica wyzwolenia Konina i 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego zostaną uczczone w tym tygodniu. 

20 stycznia o godz. 11.00 władze miasta i przedstawiciele organizacji społecznych oddadzą hołd tym, którzy zginęli 76 lat temu w dniu wyzwolenia Konina spod okupacji hitlerowskiej. Na placu Wolności, pod tablicą upamiętniającą śmierć dwóch koninian: Lucjana Ptaka i Aleksandra Miłkowskiego, którzy zginęli ratując załogę płonącego radzieckiego czołgu, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

Ponadto wiązanki i znicze będą złożone na grobie żołnierzy radzieckich, na cmentarzu parafialnym przy ul. Staromorzysławskiej oraz na zbiorowej mogile żołnierzy polskich poległych w latach 1939-45 znajdującej się na cmentarzu przy ul. Kolskiej.

22 stycznia o godz. 13.00 na Wale Tarejwy zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Zygmunta Waryłkiewicza - oficera wojsk powstańczych w 1863 r. Zygmunt Waryłkiewicz to uczestnik walk m.in. pod Cieplinami, Krzywosądzem i Nową Wsią, aresztowany przez władze rosyjskie, przewieziony do Konina i postawiony przed wojennym sądem polowym jako „organizator band powstańczych”. Skazany na śmierć, rozstrzelany na konińskim błoniu 5 listopada 1863 r. w wieku 26 lat. Tablica została umieszczona na ponad 3,5 tonowym głazie z odkrywki Tomisławice, który przekazała miastu firma PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A.

Ponadto w 158. rocznicę Powstania Styczniowego przy głazie upamiętniającym ojca Maksymiliana Tarejwo - kapelana wojsk powstańczych złożone będą kwiaty i zapłoną znicze.

Ze względu na pandemię uroczystości będą miały skromny charakter i odbędą się zgodnie z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

 

  • Konin. Dwie styczniowe rocznice zostaną uczczone w tym tygodniu

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wyzwolenie Konina,   powstanie styczniowe,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Rocznice, rocznicami, a czy mieszkańcom Konina za Prezydentury Pana Korytkowskiego żyje się lepiej i dostatniej ?
Dodano: 19.01.2021 13:25    Przez: Człowiek
Pamiętajmy o przeszłości, skąd nasz ród, ale żyjmy przyszłością.
Dodano: 19.01.2021 13:26    Przez: Człowiek
"Kto przykłada rękę do pługa i ogląda się wstecz nie nadaje się do Królestwa Bożego ". Polska powinna kroczyć drogą Jezusa Chrystusa i patrzeć w przyszłość, rocznice, miesięcznice, nic nam nie dadzą i w niczym nie ubogacą.
Dodano: 19.01.2021 13:33    Przez: Człowiek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.