Dzisiaj jest czwartek 5 sierpnia 2021, imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15245) SPORT FORUM FIRMY (5615) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 17oC
Jutropogoda
21 / 13oC
Pojutrzepogoda
24 / 19oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Od osiemnastki zaczęła się przygoda z Kingiem. Ksi ...Koło. Symbol wyświetlany przez 63 dni, tyle ile tr ... (1)

Chcą odwołać wójta Kramska i Radę Gminy. Zbieranie podpisów

Dodano: 1.03.2021 19:36
Źródło: LM.pl

W gminie Kramsk ruszyło zbieranie podpisów pod inicjatywą zorganizowania referendum w sprawie odwołania wójta Andrzeja Nowaka oraz Rady Gminy Kramsk.

Andrzej Nowak sprawuje funkcję wójta gminy Kramsk pierwszą kadencję. W lutym ubiegłego roku poddał pod rozwagę Rady Gminy projekt uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Woli Podłężnej. Sprawa ta okazała się być początkiem problemów wójta Nowaka. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą grupa mieszkańców, która chce odwołać włodarza gminy, musi o powstaniu takiej inicjatywy powiadomić wójta oraz komisarza wyborczego. Od tego czasu, inicjatorzy mają 60 dni na zebranie podpisów mieszkańców, którzy popierają referendum. Żeby mogło się ono odbyć, potrzebne jest poparcie co najmniej 10 procent osób uprawnionych do głosowania. Postanowienie co do zorganizowania referendum w sprawie odwołania wójta komisarz wyborczy musi wydać w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Komisarz określa też termin przeprowadzenia głosowania. Okaże się ono ważne, kiedy do urn pójdzie co najmniej 3/5 głosujących wśród uczestniczących w wyborach, podczas których wybierano wójta.

Likwidacja szkoły początkiem konfliktu

Szkoła Podstawowa w Woli Podłężnej to 55 uczniów i 26 nauczycieli. W związku z niewielką liczbą uczniów jak na obwód, w którym mieszka 260 dzieci mogących uczęszczać do tej placówki, to statystyki faktycznie nie przemawiają na jej korzyść. To jednak nie jedyny problem. Szkoła w Woli Podłężnej to też kiepski stan techniczny budynków oraz wysokie koszty utrzymania placówki. Jak podkreśla wójt Andrzej Nowak, gmina do szkoły tylko w 2020 roku dopłaciła 1 milion złotych, a w 2021 roku suma ta przekroczy milion. Ze względu na to wszystko włodarz gminy zwrócił się do Rady Gminy w Kramsku z projektem uchwały o zamiarze likwidacji szkoły. W lutym ubiegłego roku sesja była niezwykle emocjonująca. Wzięli w niej udział rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Podłężnej. Dzieci stojąc za plecami radnych wycierały ukradkiem łzy i napisami na transparentach prosiły o szansę dla swojej szkoły. Radni co do zamiaru likwidacji nie odnieśli się jednogłośnie. Siedmiu radnych zagłosowało za, siedmiu było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- Zadeklarowałem wtedy, że dla zorientowania się w możliwym rozwoju dla szkoły, dokonamy oceny stanu technicznego i w oparciu o to będziemy prowadzić dalsze rozmowy. W drodze zamówienia publicznego wyłoniliśmy wykonawcę. Wyniki tej oceny były niepokojące. Obiekty nadają się do rozbiórki, szczególnie dotyczyło do budynku A. Powiadomiłem o tym komisję oświaty, rodziców i panią dyrektor. Zaproponowałem przy aprobacie stron, żeby dokonać jeszcze oceny przez inspektora sanitarnego, inspektora budowlanego i straż pożarną – mówi Andrzej Nowak. - Najbardziej tragiczna dla całej sytuacji była decyzja inspektora nadzoru, który wyłączył budynek z użytkowania, ze względu na bardzo zły stan więźby dachowej. Rodzice optowali, żeby wykorzystać system kontenerów. Zaproponowaliśmy możliwość realizowania nauki w szkołach w Kramsku i Wysokiem. Ta propozycja obejmowała nie tylko dzieci, ale też wszystkich pracowników szkoły. Kierowaliśmy się tym, że są tam zdecydowanie lepsze warunki lokalowe. Rodzice odmówili skorzystania z takiego wariantu. Przystąpiliśmy wtedy do realizacji pomieszczeń zastępczych w wiejskim ośrodku kultury. Rodzice wykazali się ogromną pomocą i współdziałaniem z gminą, a gmina pokryła wydatki, które zostały na ten cel wydane – dodaje.

Zdaniem członków powołanego w listopadzie ubiegłego roku Stowarzyszenia Korczakowskiego Woli Podłężnej, mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje rozwiązania problemów ze szkołą.

- Prosiliśmy, żeby dali nam jeszcze chwilę. Mamy plan naprawczy, swoje przemyślenia, możliwości, potencjał finansowy. Skoro nie chce się nas słuchać jako mieszkańców, to wniosek był jeden – mówi Krzysztof Lewicki.

strona 1 z 5
1 2 3 4 5
  • Chcą odwołać wójta Kramska i Radę Gminy. Trwa zbieranie podpisów
  • Chcą odwołać wójta Kramska i Radę Gminy. Trwa zbieranie podpisów
  • Chcą odwołać wójta Kramska i Radę Gminy. Trwa zbieranie podpisów
  • Chcą odwołać wójta Kramska i Radę Gminy. Trwa zbieranie podpisów
  • Chcą odwołać wójta Kramska i Radę Gminy. Trwa zbieranie podpisów
  • 1614625067-hu8w09-img_20210226_143955_resized_20210301_024420891.jpg

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I tylko szkoła w Woli ma być głównym powodem odwołania ?
Dodano: 1.03.2021 20:10    Przez: Maciej Schmidt
Tak odwołać to towarzystwo wzajemnej adoracji!Najlepsze, że razem z wójtem poleci naczelną femme fatale gminy, pani wicewójt. To będzie wielka ulga dla Kramska!
Dodano: 1.03.2021 20:48    Przez: M
Wojt i radni całkowicie zapomnieli o wyborcach. Tyle obiecywali, zwłaszcza wojt: miejsca pracy, miejsca wypoczynku dla dzieci i starszych, stypendia dla dobrych uczniów, autobusy, współpracę z ludźmi... I gdzie to wszystko jest?!Jestem za referendum!
Dodano: 1.03.2021 20:39    Przez: MS
Odwołać jeszcze sołtysa w Rudzicy !
Dodano: 1.03.2021 21:20    Przez: mieszkanka Rudzicy
Tak napewno dzieciaki z Laskówca i Grójca pójdą da wieś do szkoly do takich warunków ludzie o czym wy mówicie. Wy chcecie dobrze dla siebie bo blisko macie a nie dla swoich dzieci to sie nadaje do wyburzenia. Może jeszcze troche i by sie stała jakaś tragedia. I jaki jest sens ekonomiczny utrzymywania budynków dla garstki dzieci po kilku w jednej klasie później pojda do liceum i jak bedzie 30 w klasie to z podziwu nie wyjdą.
Dodano: 1.03.2021 22:00    Przez: Tomasz

KOMENTARZE

I tylko szkoła w Woli ma być głównym powodem odwołania ?
Dodano: 01.03.2021 20:10    Przez: Maciej Schmidt
avatar przynajmniej jakaś SEX afera a nie jakieś pitu pitu. Andrzej zostaje
Dodano: 01.03.2021 20:19    Przez: Tonny Soprano
Wojt i radni całkowicie zapomnieli o wyborcach. Tyle obiecywali, zwłaszcza wojt: miejsca pracy, miejsca wypoczynku dla dzieci i starszych, stypendia dla dobrych uczniów, autobusy, współpracę z ludźmi... I gdzie to wszystko jest?!Jestem za referendum!
Dodano: 01.03.2021 20:39    Przez: MS
Zrobił referendum i odwołać obecnego wójta i tyle ...
Dodano: 01.03.2021 20:43    Przez: home
odwołać obecnego wóta !
Dodano: 01.03.2021 20:44    Przez: dolores
Tak odwołać to towarzystwo wzajemnej adoracji!Najlepsze, że razem z wójtem poleci naczelną femme fatale gminy, pani wicewójt. To będzie wielka ulga dla Kramska!
Dodano: 01.03.2021 20:48    Przez: M
Odwołać tego wójta i radnych razem z nim!
Dodano: 01.03.2021 21:06    Przez: Kramsk
Odwołać jeszcze sołtysa w Rudzicy !
Dodano: 01.03.2021 21:20    Przez: mieszkanka Rudzicy
zgadza się- za Tomasza było lepiej
Dodano: 01.03.2021 21:31    Przez: Anna ....
Odwołać ich!
Dodano: 01.03.2021 21:29    Przez: MB
A najlepsza w tym wszystkim jest osoba radnej z Woli p. Ewa K. ktora głosuje za zamknięciem szkoły w swoim okręgu, przeciw budowie chodników na ul. Rudzickiej...Za to niezmiennie wspiera Kramsk. Co ona dobrego dla NAS zrobiła???Odwołać ją razem z całą radą i wójtem!!
Dodano: 01.03.2021 21:35    Przez: Wola
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.