Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLokale wyborcze otwarte! Mieszkańcy regionu wybierają posłów i senatorów

Lokale wyborcze otwarte! Mieszkańcy regionu wybierają posłów i senatorów

Dodano: , Żródło: LM.pl
Lokale wyborcze otwarte! Mieszkańcy regionu wybierają posłów i senatorów
Wybory

O godzinie siódmej rano otwarte zostały lokale wyborcze w okręgu konińsko-gnieźnieńskim. Głosowanie na posłów i senatorów oraz w referendum potrwa do godz. 21.

Od godziny siódmej do godziny 21 (o ile PKW nie zarządzi inaczej) potrwa głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum. W wyborach do Sejmu w okręgu nr 37 wystartowało 135 kandydatów z ośmiu komitetów. Rywalizują o dziewięć mandatów. Okręg obejmuje miasto Konin i powiaty: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński. Prawo do głosowania ma niemal 581 tys. wyborców.

W wyborach do Senatu region podzielony jest między dwa okręgi. Mieszkańcy Konina oraz powiatów kolskiego, tureckiego i słupeckiego głosują w okręgu nr 93. Startuje w nim czworo kandydatów ubiegających się o jeden mandat. Powiat słupecki przydzielony jest natomiast do okręgu nr 92, w którym o jeden mandat rywalizuje pięcioro kandydatów.

Żeby zagłosować należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. W lokalu wyborczym każdy otrzymać może trzy karty do głosowania: z kandydatami do Sejmu, Senatu oraz kartę referendalną. By głos był ważny należy w kratce przy wybranym kandydacie lub pytaniu referendalnym postawić dwie przecinające się linie (znak X). Jakiekolwiek dopiski w innym miejscu nie mają wpływu na ważność głosu. Głos zostanie uznany za nieważny, gdy postawimy inny, niż X znak w kratce, nie postawimy żadnego znaku X lub postawimy znak X w kilku kratkach przy nazwiskach kandydatów.

Każda kart do głosowania powinna zawierać pieczęć obwodowej komisji wyborczej, karty do Sejmu i Senatu – odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej, a referendalne – wydrukowany odcisk PKW.

Do zamknięcia lokali wyborczych trwa cisza wyborcza, co oznacza zakaz agitacji wyborczej oraz cisza referendalna. Głosowanie powinno zakończyć się o godz. 21, ale PKW może je przedłużyć w przypadku wydarzeń, które przedłużają głosowanie w konkretnych lokalach wyborczych. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2007 r.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole