Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16983) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 13oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
16 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Show Kopińskiej w rezerwach. Medyk II zdeklasował ... (0)Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)

Są plusy i minusy obecności kopalni na terenie gminy

Dodano: 28.04.2021 12:18

Jesteśmy świadkami przemian na terenie gminy Wierzbinek. Z jednej strony trwa wydobycie węgla, a z drugiej rekultywacja terenów pokopalnianych. O szczegółach mówi wójt gminy Wierzbinek – Paweł Szczepankiewicz. A w tle trwające nasadzenia.

- Rekultywacja terenów pokopalnianych ujęta była już przed wejściem kopalni na ten teren. Aby uzyskać wszelkie pozwolenia, kopalnia musiała przedstawić takie plany - informuje Paweł Szczepankiewicz, gospodarz gminy. - Odkrywka Tomisławice ma docelowo 1000 hektarów. Rekultywacja została podzielona na trzy części: leśną, czyli zwałowisko zewnętrzne obsadzane będzie drzewami, następnie odbędzie się rekultywacja pod kątem rolnym i ostania części pod kątem rekreacyjno – wodnym, a więc powstanie zbiornik końcowy.

Wójt Paweł Szczepankiewicz mówi o przyszłości, jaka czeka gminę po stopniowym odchodzeniu od węgla. Zmieni się bowiem specyfika tego regionu, gdzie oprócz terenów zielonych, powstanie także energetyka odnawialna. - Rozmawiamy na ten temat z władzami ZE PAK i mam nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w planach PAKu na następne lata. Oczywiście w powiązaniu ze sprawiedliwą transformacją powęglową, która ma być wsparciem dla terenów górniczych, żeby zrekompensować to, co utraciły. Mam nadzieję, że odbędzie się to z korzyścią dla całego subregionu.

Najpierw dewastacja, potem rekultywacja, na końcu zagłębie fotowoltaiczne. - Jeśli człowiek ingeruje w naturę to powinien te szkody naprawiać – mówi wójt gminy Wierzbinek. - Są plusy i minusy obecności kopalni na terenie gminy. Zdajemy sobie sprawę, że kopalnia to nie jest plantacja róż. Jesteśmy świadomi pewnych szkód górniczych. Jeżeli jednak będziemy współpracować z naturą i próbować rekompensować te szkody środowiskowe, to jesteśmy w stanie sprawić, że na nowo będą to bardzo ładne tereny.

Odkrywka Tomisławice ma działać jeszcze przez kilka lat. - Mamy więc trochę czasu, aby się przekwalifikować, ściągnąć inwestorów – mówi wójt. - Po jednej stronie ulicy mamy jeszcze wydobycie węgla, po drugiej sprzątanie po tym, równanie zwałowiska, sadzenie drzew. Małymi krokami będziemy dochodzić do zbiornika końcowego i dbanie o środowisko będzie widoczne.

Zdjęcia Tristan Tomczak

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Wierzbinek,   wójt,   Paweł Szczepankiewicz,   Tomisławice,   rekultywacja,  NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.