Skocz do zawartości
LM.plWiadomościPrace konserwatorskie przy polichromiach w zabytkowej farze

Prace konserwatorskie przy polichromiach w zabytkowej farze

Dodano:
Prace konserwatorskie przy polichromiach w zabytkowej farze

Miasto Konin dofinansowało prace konserwatorskie przy polichromiach w zabytkowej konińskiej farze.

Przekazane wsparcie w wysokości 30 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na prace w kaplicy Przemienienia Pańskiego. Dzieła powstały na początku XX wieku, ich autorem jest młodopolski artysta Eligiusz Niewiadomski. - To jeden z najważniejszych zabytków starej części miasta. Kościół zbudowany na przełomie XIV i XV wieku, z pięknymi polichromiami, które są oglądane nie tylko przez mieszkańców Konina, ale też przez turystów odwiedzających nasze miasto. Cieszymy się, że renowacja polichromii odbywa się przy naszym wsparciu – mówi Witold Nowak – zastępca prezydenta Konina.

Prace obejmują m.in. badania związane z rozpoznaniem występowania oryginalnej polichromii i stopnia zniszczenia warstw malarskich, oczyszczanie powierzchni, wykonanie retuszy, restaurację polichromii, uzupełnienie ubytków. Konserwacji poddane zostaną zarówno polichromie na ścianach kaplicy, jak i na jej sklepieniu. Wszystko odbywa się w uzgodnieniu z Wojewódzkim Wielkopolskim Konserwatorem Zabytków.

Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach, które nie są własnością miasta przyznawane są na podstawie uchwały Rady Miasta. Na przestrzeni lat ze środków budżetowych miasta dofinansowane były konserwacje i remonty kościołów parafialnych pw.: św. Bartłomieja, św. Andrzeja Apostoła, św. Ducha, św. Marii Magdaleny. Pracom konserwatorskim i restauratorskim poddane były ołtarze, rzeźby, polichromie, obrazy, ambony, portal gotycki i płyta epitafijna. Prace remontowe i roboty budowalne dotyczyły napraw i malowania elewacji, wnętrz kościołów, ogrodzeń, poprawy izolacji przeciwwilgociowej.

Ĺąródło: Miasto Konin 

Prace konserwatorskie przy polichromiach w zabytkowej farze
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole