Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLicheń stolicą muzyki organowej

Licheń stolicą muzyki organowej

Dodano: , Żródło: LM.pl
Od wczoraj Licheń jest stolicą muzyki organowej.
Od wczoraj Licheń jest stolicą muzyki organowej. Trwa tam Ogólnopolska Naukowo-Metodyczna Sesja Organowa, w której uczestniczą profesorowie szkół wyższych, pedagodzy oraz studenci i absolwenci szkół muzycznych.

W sesji udział bierze około 100 osób. Jak przyznał główny organizator, wykładowca warszawskiej Akademii Muzycznej, projektant licheńskich organów, prof. Andrzej Chorosiński, to rekordowa liczba uczestników. Dotąd w podobnych sympozjach uczestniczyło 25-30 osób. Zdaniem profesora, takie zainteresowanie mogło wywołać oficjalne oddanie do użytku w tym roku licheńskich organów - największego instrumentu w Polsce i jednego z najokazalszych na świecie.

Spotkanie muzyków z całej Polski zainaugurowała dziś o godz. 14.30 prezentacja organów w bazylice, składająca się z opisu możliwości instrumentu, historii jego powstania oraz z krótkich koncertów.

Organiści spędzą w licheńskim Sanktuarium pracowicie trzy dni. Teorię połączą tu z praktyką. - Tematyka sesji łączy wszystkie najistotniejsze zagadnienia związane z kształceniem organistów. Wykłady teoretyczne będą więc ilustrowane muzyką - tłumaczył prof. Chorosiński. Dodał, że organistom zostanie przybliżony repertuar mniej znany w programie studiów, a więc muzyka angielska epoki baroku, iberyjska oraz południowoniemiecka. Będzie też wykład o ochronie instrumentów zabytkowych i przepisy dotyczące muzyki liturgicznej. Wśród wykładowców są m.in.: prof. Marek Dyżewski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz ks. dr Jacek Paczkowski z poznańskiego uniwersytetu. Gościem honorowym jest prof. Joachim Grubich, dr honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie. Prezentacji muzycznych, które będą się odbywały w bazylice jutro od godz. 11.00 co kilka godzin, będą mogli wysłuchać pielgrzymi.

- Nasza sesja ma służyć temu, żeby wskazać kierunki, w jakich mają zmierzać ci, którzy uczą się grać na organach jak i ci, którzy funkcje organistów już sprawują. My, pedagodzy wykładający na uczelniach wyższych mamy świadomość, że poziom organistów kościelnych nie jest jeszcze zadowalający, aczkolwiek o wiele lepszy niż kilkanaście lat temu. W okresie Polski socjalistycznej nie było możliwe, aby w wyższych uczelniach istniał kierunek czy specjalizacja muzyka kościelna. Po 1989 roku powoli ten kierunek jako element kształcenia organistów został wprowadzony i już w tej chwili pokłosie tego jest widoczne. Trzeba mieć jednak świadomość, że aby we wszystkich kościołach w Polsce muzyka była na najwyższym poziomie, potrzebna jest praca pokoleń i między innymi takim celom służy ta sesja - tłumaczył Chorosiński.

Licheńskie organy zostały oficjalnie oddane do użytku 2. lipca tego roku. Liczą one 157 głosów, posiadają 12 323 piszczałki. Składają się z pięciu sekcji rozmieszczonych w południowej, wschodniej i zachodniej części bazyliki. Posiadają urządzenie MIDI umożliwiające soliście zapisanie granego utworu i późniejsze odtworzenie bez udziału organisty. Są wyposażone w pierwszy w Europie stół gry z sześcioma klawiaturami.

W sezonie pielgrzymkowym trwającym od maja do października Księża Marianie organizują codzienne letnie koncerty, których wykonawcami są studenci Akademii Muzycznych w Warszawie i we Wrocławiu.

W maju powstała pierwsza płyta nagrana z wykorzystaniem całego instrumentu. Autorem płyty jest znany w świecie organista, obecnie mieszkający w Belgii, prof. Karol Gołębiowski.
Czytaj więcej na temat:licheń, organy, koncerty
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole