Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKopalnia protestuje

Kopalnia protestuje

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kopalnia „Konin” protestuje przeciwko postanowieniu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie wstrzymania decyzji środowiskowej wójta Wierzbinka dotyczącej budowy odkrywki Tomisławice.
Kopalnia „Konin” protestuje przeciwko postanowieniu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie wstrzymania decyzji środowiskowej wójta Wierzbinka dotyczącej budowy odkrywki Tomisławice.

- Kopalnię obowiązuje koncesja na budowę odkrywki Tomisławice i tej decyzji ministra środowiska (oraz decyzji środowiskowej wójta gminy Wierzbinek) będzie bronić – informuje Andrzej Dusza, rzecznik KWB „Konin”. - Kopalnia nie przerwie prac, które mogłyby opóźnić oddanie do użytku odkrywki Tomisławice, co oznacza, że żadnej ze studni odwodnieniowych nie wyłączy na podstawie postanowienia SKO o „zachodzącym prawdopodobieństwie” naruszenia prawa przez wójta gminy Wierzbinek.

Ponadto KWB „Konin” stwierdza, że proces podejmowania decyzji środowiskowej i udzielania koncesji na budowę odkrywki był kilkuletni (w SKO trzy miesiące). Zanim decyzję podjął wójt gminy Wierzbinek, a po nim minister środowiska udzielił kopalni koncesję na wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża Tomisławice, wypowiadali się naukowcy i praktycy górniczy. Decyzja wójta była także szeroko konsultowana ze społeczeństwem gminy.

Proces koncesyjny jest określony prawem geologicznym i górniczym, licznymi przepisami z zakresu ochrony środowiska. Brane są pod uwagę także względy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na każdym z etapów wydawania decyzji stwierdzano, że budowa odkrywki Tomisławice jest uzasadniona i nie zagrozi środowisku naturalnemu, na żadnym z etapów nie stwierdzono wady prawnej wydawanych decyzji.

Także Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie w ekspertyzie hydrogeologicznej (wrzesień 2008 r.) sporządzonej na zlecenie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, potwierdził wcześniejsze opracowania, że „w trakcie eksploatacji złoża Tomisławice nie nastąpi obniżenie zwierciadła wód gruntowych w obrębie Ostoi Nadgoplańskiej ani też nie będzie infiltracji wód z Jeziora Gopło do leja depresyjnego odwodnienia odkrywki” - to ciąg dalszy wyjaśnień rzecznika przedsiębiorstwa. W sumie w procesie koncesyjnym uczestniczyło około czterysta osób, protestuje zaś... dziewięć.

Zasoby odkrywki Tomisławice określane są na 49 mln. ton węgla brunatnego. Według planów eksploatacja węgla rozpocznie się pod koniec 2010 roku i trwać będzie przez około 20 lat.

Od 1 stycznia 1999 roku do 1 lutego 2009 roku kopalnia „Konin” nabyła 789 nieruchomości o łącznej powierzchni 2573 ha (w tym są grunty pod odkrywkę Tomisławice). Jedynie 5 nieruchomości nabyto w trybie wywłaszczenia. Trzy nieruchomości (0,54 proc. powierzchni nabytych nieruchomości) kopalnia nabyła w trybie ograniczenia prawa własności.

- To oznacza, że kopalnia jest akceptowana w regionie i dogaduje się z właścicielami nieruchomości przewidzianymi pod odkrywki. Czy wobec postanowienia SKO powinniśmy mówić o skali społecznej akceptacji dla istnienia i działania kopalni czy o hałaśliwym proteście osób chcących mieć możliwość wpływania na kształt energetyczny kraju? – pyta rzecznik prasowy KWB „Konin”.
Czytaj więcej na temat:odkrywka tomisławice, sko
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole