Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościHałdy do zagospodarowania

Hałdy do zagospodarowania

Dodano: , Żródło: terazKonin.pl
Hałdy do zagospodarowania
Koniński magistrat prosi mieszkańców o nadsyłanie propozycji na zagospodarowanie hałd pokopalnianych na Zatorzu.
Koniński magistrat prosi mieszkańców o nadsyłanie propozycji na zagospodarowanie hałd pokopalnianych na Zatorzu.

Chodzi o - skądinąd już zagospodarowany - teren wokół jeziorka Zatorze i położone na północ od niego, pozostałe po odkrywce Niesłusz, porośnięte teraz lasem, hałdy ziemi kilkadziesiąt lat temu zdjętej znad pokładów węgla. Obszar ów od zachodu sąsiaduje z zabudowaniami Międzylesia, a od północy - z pokopalnianym jeziorem Czarna Woda. Po jego wschodniej stronie znajduje się schronisko dla bezdomnych zwierząt i siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W opracowanym dziewięć lat temu studium zagospodarowania przestrzennego Konina teren ten jest opisany jako „Zagospodarowany obszar poodkrywkowy – stanowiący tereny zieleni publicznej, przewidywany do codziennej rekreacji. Wskazana kontynuacja zagospodarowania rekreacyjnego.”

Gospodarze miasta hamują jednak rozmach mieszkańców, informując w ogłoszonym na swojej stronie internetowej apelu, że „Istotnym elementem w ocenie propozycji będzie odpowiedni poziom komfortu użytkowego przy niskich kosztach eksploatacji a także możliwości ich zrealizowania.”

Brak jednak konkretnych informacji, o jakich kwotach może być mowa. Trudno bowiem sobie wyobrazić jakiekolwiek zagospodarowanie tego terenu bez poważnych pieniędzy. Pierwszą bowiem rzeczą, jaką trzeba będzie tam zrobić, to wykarczowanie gęstego lasu. Drugi krok to choćby częściowe zniwelowanie terenu, by można tam było się dostać. Hałdy są bowiem mocno strome i jest tylko jedna droga, którą mogą się na nie dostać tak piesi jak i zmotoryzowani, która prowadzi od strony ulicy Gajowej.

„Celem konsultacji społecznych jest uzyskanie optymalnego rozwiązania funkcjonalno-przestrzennego dla wskazanego obszaru, który w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego posiada zapis ZP (zieleń parkowa).” - można przeczytać na stronie miasta. Propozycje należy przesyłać na adres elzbieta@konet.pl w terminie do 15 maja 2010 roku.

Informacji o konsultacjach towarzyszą mapki, z których - jak się wydaje - jedna zawiera błąd, bo jako teren do zagospodarowania zaznaczono na niej również wschodnią część ogródków działkowych, którą miasto przekazało działkowiczom w latach osiemdziesiątych, w zamian za ziemię, na której pobudowano część ulicy Paderewskiego.

Terenów rekreacyjnych w mieście nigdy nie za wiele, ale składana akurat teraz propozycja zagospodarowania hałd po odkrywce Niesłusz zaskakuje, gdy na rekreacyjne zagospodarowanie wciąż przecież czekają choćby tereny nad Wartą (razem z kładką nad kanałem Ulgi) i brak jest pieniędzy, by przywrócić dawną świetność historycznemu parkowi imienia Fryderyka Chopina na starówce.

Czekamy na uzasadnienie tego pomysłu.

Robert Olejnik

PS.
Trzecia z zamieszczonych przez nas map to fragment przyszłościowego studium zaspodarowania przestrzennego Konina.
Hałdy do zagospodarowania
Hałdy do zagospodarowania
Hałdy do zagospodarowania
Czytaj więcej na temat:hałdy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole