Dzisiaj jest poniedziałek 25 stycznia 2021, imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17833) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / -1oC
Jutropogoda
1 / 1oC
Pojutrzepogoda
2 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozmawiajmy o firmach i przedsiębiorcach w pande ... (2)Boso na śniegu. Zimowa sesja tancerzy konińskiego ... (4)

Hałdy do zagospodarowania

Dodano: 31.01.2010 12:29
Źródło: terazKonin.pl
Koniński magistrat prosi mieszkańców o nadsyłanie propozycji na zagospodarowanie hałd pokopalnianych na Zatorzu.

Chodzi o - skądinąd już zagospodarowany - teren wokół jeziorka Zatorze i położone na północ od niego, pozostałe po odkrywce Niesłusz, porośnięte teraz lasem, hałdy ziemi kilkadziesiąt lat temu zdjętej znad pokładów węgla. Obszar ów od zachodu sąsiaduje z zabudowaniami Międzylesia, a od północy - z pokopalnianym jeziorem Czarna Woda. Po jego wschodniej stronie znajduje się schronisko dla bezdomnych zwierząt i siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W opracowanym dziewięć lat temu studium zagospodarowania przestrzennego Konina teren ten jest opisany jako „Zagospodarowany obszar poodkrywkowy – stanowiący tereny zieleni publicznej, przewidywany do codziennej rekreacji. Wskazana kontynuacja zagospodarowania rekreacyjnego.”

Gospodarze miasta hamują jednak rozmach mieszkańców, informując w ogłoszonym na swojej stronie internetowej apelu, że „Istotnym elementem w ocenie propozycji będzie odpowiedni poziom komfortu użytkowego przy niskich kosztach eksploatacji a także możliwości ich zrealizowania.”

Brak jednak konkretnych informacji, o jakich kwotach może być mowa. Trudno bowiem sobie wyobrazić jakiekolwiek zagospodarowanie tego terenu bez poważnych pieniędzy. Pierwszą bowiem rzeczą, jaką trzeba będzie tam zrobić, to wykarczowanie gęstego lasu. Drugi krok to choćby częściowe zniwelowanie terenu, by można tam było się dostać. Hałdy są bowiem mocno strome i jest tylko jedna droga, którą mogą się na nie dostać tak piesi jak i zmotoryzowani, która prowadzi od strony ulicy Gajowej.

„Celem konsultacji społecznych jest uzyskanie optymalnego rozwiązania funkcjonalno-przestrzennego dla wskazanego obszaru, który w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego posiada zapis ZP (zieleń parkowa).” - można przeczytać na stronie miasta. Propozycje należy przesyłać na adres elzbieta@konet.pl w terminie do 15 maja 2010 roku.

Informacji o konsultacjach towarzyszą mapki, z których - jak się wydaje - jedna zawiera błąd, bo jako teren do zagospodarowania zaznaczono na niej również wschodnią część ogródków działkowych, którą miasto przekazało działkowiczom w latach osiemdziesiątych, w zamian za ziemię, na której pobudowano część ulicy Paderewskiego.

Terenów rekreacyjnych w mieście nigdy nie za wiele, ale składana akurat teraz propozycja zagospodarowania hałd po odkrywce Niesłusz zaskakuje, gdy na rekreacyjne zagospodarowanie wciąż przecież czekają choćby tereny nad Wartą (razem z kładką nad kanałem Ulgi) i brak jest pieniędzy, by przywrócić dawną świetność historycznemu parkowi imienia Fryderyka Chopina na starówce.

Czekamy na uzasadnienie tego pomysłu.

Robert Olejnik

PS.
Trzecia z zamieszczonych przez nas map to fragment przyszłościowego studium zaspodarowania przestrzennego Konina.

  • Hałdy do zagospodarowania
  • Hałdy do zagospodarowania
  • Hałdy do zagospodarowania

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:hałdyDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.