Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSto lat przygody

Sto lat przygody

Dodano: , Żródło: Kurier Koniński
Sto lat przygody
W najbliższą niedzielę polskie harcerstwo będzie obchodzić setną rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji Komenda Hufca ZHP Konin organizuje w dniach 20-22 maja Jubileuszowy Zlot.
W najbliższą niedzielę polskie harcerstwo będzie obchodzić setną rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji Komenda Hufca ZHP Konin organizuje w dniach 20-22 maja Jubileuszowy Zlot. „Przygoda nigdy się nie kończy” to hasło promujące biwak.

Ruch harcerski to polski odpowiednik ogólnoświatowego skautingu – programu pracy z młodzieżą zaproponowanego przez sir Roberta Baden-Powella. 22 maja 1911 r. to symboliczna data początku harcerstwa na ziemiach polskich. Tego dnia bowiem rozkazem Andrzeja Małkowskiego powstały we Lwowie pierwsze drużyny harcerskie. Niedługo później wydana została praca Małkowskiego „Skauting dla chłopców”, będąca tłumaczeniem książki Baden-Powella „Scouting for boys”. Klasyczny podręcznik skautingu do opracowania Małkowski dostał jako... karę za spóźnienie się na jedno ze spotkań grup abstynenckich, w których uczestniczył. Od tego czasu Małkowski stał się aktywnym propagatorem idei harcerskich w Polsce i wraz ze swoją żoną Olgą jest uważany za jego twórcę i założyciela.

Przez 100 lat swojej działalności harcerstwo wychowało dziesiątki pokoleń młodych ludzi, zaznaczając swoje istnienie na kartach historii Polski. Choć dziś polski skauting podzielony jest na kilka różnych organizacji, wciąż przyświecają mu te same cele, jakie kierowały młodymi ludźmi na samym początku istnienia tego ruchu.

Setna rocznica powstania harcerstwa stała się doskonałą okazją do pokazania i promocji idei skautowej. W ogólnozwiązkowe świętowanie wpisuje się również Hufiec ZHP Konin im. Szarych Szeregów, który przez cały rok podejmował różnorakie działania związane z okrągłą rocznicą. W sierpniu 2010 r. kilkudziesięciu harcerzy z konińskiego środowiska wzięło udział w Jubileuszowym Zlocie ZHP na Krakowskich Błoniach, natomiast w kwietniu bieżącego roku, we współpracy z PWSZ w Koninie, odbyło się sympozjum naukowe „Edukacyjne konteksty idei harcerstwa”. Od kilku miesięcy działa również witryna I Love ZHP Konin, na której wszyscy chętni mogą wpisywać swoje wspomnienia i wrażenia z czasu pobytu w harcerstwie. Podsumowaniem wszystkich tych działań będzie Jubileuszowy Zlot Hufca ZHP Konin w dniach 20-22 maja.

W ramach biwaku przewidziana jest budowa miasteczka zlotowego na terenie Komendy Hufca ZHP Konin przy ul. Harcerskiej 4. Wszyscy chętni będą mogli je zwiedzać w sobotę (w godz. 12.00-18.00) oraz niedzielę (godz. 10.00-13.00). Ponad 400 zapowiadanych uczestników zakwaterowanych będzie w pobliskim Gimnazjum nr 7. W skład komendy zlotu weszli m.in. Komendant Hufca ZHP Konin phm. Michał Kałużny, hm. Ewa Chojnowska, phm. Tomasz Rybarczyk, phm. Mateusz Krzesiński oraz phm. Piotr Jurgielewicz. Przez trzy zlotowe dni harcerze będą się bawić, świętować, a także promować harcerstwo wśród mieszkańców Konina. Piątek poświęcony będzie głównie integracji między drużynami. Uczestnicy zlotu zatańczą razem specjalnie ułożoną choreografię do utworu Michaela Jacksona „Beat It”.

W sobotę w różnych punktach Konina zostanie przeprowadzona gra miejska. Gra będzie fabularyzowana, ale dla każdej grupy wiekowej przewidziano inną fabułę. - Chcemy wyjść z nią do ludzi, punkty będą w takich miejscach, by ludzie nas widzieli i wiedzieli, że potrafimy w nowoczesny sposób spędzać czas - komentuje organizator gry phm. Wojciech Janiak. - Niektóre punkty będą wchodzić w interakcję z mieszkańcami, inne zaś będą w pewien sposób ekstremalne.
W czasie gry harcerze zasadzą także 75 drzew w różnych punktach miasta: parku przy hali Rondo, placu zabaw przy ul. Topolowej oraz wokół jeziorka Zatorze.

Ostatniego dnia odbędzie się uroczysty apel, po którym zasadzonych zostanie kolejne 25 Drzew Stulecia, które łącznie dadzą liczbę 100 zielonych pamiątek okrągłego jubileuszu. W ten sam dzień odbędzie się jarmark drużyn, na którym każde środowisko harcerskie będzie mogło się zaprezentować.

Przez cały czas trwania zlotu pracować będzie także specjalna audycja radiowa, koordynowana przez phm. Mateusza Krzesińskiego, a na terenie miasteczka zlotowego otwarta zostanie kawiarenka, pomyślana jako kulturalne centrum biwaku. Na dwunastu tablicach będzie można również oglądać okazjonalną wystawę aktualnych i archiwalnych fotografii, ilustrujących historię konińskiego hufca.

BARTOSZ SKONIECZNY
Sto lat przygody
Czytaj więcej na temat:ZHP, harcerstwo
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole