Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTomisławice wciąż legalne

Tomisławice wciąż legalne

Dodano: , Żródło: KWB Konin
Tomisławice wciąż legalne
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił orzeczenie sądu wojewódzkiego, stwierdzające nieważność decyzji środowiskowej, zezwalającej na budowę odkrywki Tomisławice.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił orzeczenie sądu wojewódzkiego, stwierdzające nieważność decyzji środowiskowej, zezwalającej na budowę odkrywki Tomisławice.
 
- Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną KWB Konin od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 7 maja 2010 r. w sprawie odkrywki Tomisławice – poinformowała naszą redakcję Ewa Galantkiewicz, rzeczniczka KWB Konin. - Tym samym najwyższa instancja sądownictwa administracyjnego potwierdziła, że zarzuty o nielegalność inwestycji są bezzasadne. Odkrywka Tomisławice to pierwsza i jedyna zbudowana w Polsce od czasu wejścia do Unii Europejskiej odkrywka węgla brunatnego w Polsce.
 
Dwa lata temu kilku mieszkańców Sadlna i Piotrkowa Kujawskiego złożyło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji wójta gminy Wierzbinek, która określała środowiskowe uwarunkowania zgody na budowę odkrywki. Postanowienie kolegium SKO z 10 marca 2010 r. o wstrzymaniu wykonania decyzji wójta wywołało protesty górników i związków zawodowych.
 
Inwestor złożył odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. WSA 7 maja 2010 r. stwierdził, że decyzja środowiskowa dotycząca odkrywki, wydana przez wójta gminy Wierzbinek, zawiera uchybienia formalne. Należy wyraźnie podkreślić, że WSA w Poznaniu nie zajmował się wprost decyzją środowiskową wójta gminy Wierzbinek, a jedynie badał zasadność odmowy przez SKO w Koninie stwierdzenia nieważności tej decyzji, która nadal pozostaje w obrocie prawnym. Sąd jednocześnie zaznaczył, że nie ma podstaw do stwierdzenia, że inwestycja może stanowić zagrożenie dla środowiska, a wydając ją, naruszono przepisy tzw. Dyrektywy Siedliskowej i Ramowej Dyrektywy Wodnej. WSA stwierdził również, że w trakcie postępowania administracyjnego nie doszło do naruszenia prawa stron do udziału w postępowaniu, na co wskazywali skarżący.
 
- Wyrok NSA jest kolejnym krokiem potwierdzającym bezzasadność zarzutów o nielegalność odkrywki – dodała Ewa Galantkiewicz. - 29 lutego Marszałek Województwa Wielkopolskiego zdecydował o umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie wniosku Fundacji Greenpeace o cofnięcie bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego między innymi na odwodnienie odkrywki Tomisławice. Wkrótce strona polska ma także przedstawić odpowiedź do Komisji Europejskiej w związku z zarzutem niewykonania oceny oddziaływania na środowisko kopalni odkrywkowej na obszarze ochrony Natura 2000 nad jeziorem Gopło.
 
Odkrywka Tomisławice położona jest w większości na terenie gminy Wierzbinek i częściowo na terenie regionu kujawsko-pomorskiego. Całe złoże to około 50 mln ton. Zakończenie eksploatacji na odkrywce Tomisławice ma nastąpić około 2030 roku. Sukces przedsięwzięcia to efekt spełnienia przez kopalnię bardzo restrykcyjnych przepisów, jakie zaczęły obowiązywać w Polsce po wejściu do UE oraz otrzymania wszystkich niezbędnych pozwoleń środowiskowych na roboty górnicze. Wszystkie prace prowadzone na tej odkrywce mają umocowanie prawne i wymagane przepisami pozwolenia.
 
- Wyrok NSA jednoznacznie pokazał, że zarzuty o nielegalność odkrywki Tomisławice są bezpodstawne. Budowa odkrywki prowadzona była zgodnie z bardzo rygorystycznymi wymogami prawnymi. Kopalnia posiada wszystkie niezbędne pozwolenia na wydobycie – podkreślił prezes KWB Konin Sławomir Mazurek.
 
Co ważne, wyrok WSA w Poznaniu nie wpłynął w żaden sposób na prawa KWB „Konin”, wynikające z wydanej i nadal ostatecznej decyzji wójta gminy Wierzbinek oraz koncesji Ministra Środowiska, zezwalającej na prowadzenie wydobycia węgla brunatnego ze złoża Tomisławice.
Tomisławice wciąż legalne
Czytaj więcej na temat:kopalnia, KWB, Tomisławice
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole