Skocz do zawartości
LM.plWiadomościJaki okap – teleskopowy czy podszafkowy?

Jaki okap – teleskopowy czy podszafkowy?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jaki okap – teleskopowy czy podszafkowy?
materiał promocyjny

Okapy teleskopowe i podszafkowe cechują się stosunkowo prostą konstrukcją i kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się nawet w małej kuchni. Poza tym nie wymagają podłączenia do wentylacji, ponieważ z powodzeniem mogą oczyszczać powietrza za pomocą filtrów węglowych. Zatem, jaki okap: teleskopowy czy podszafkowy będzie lepszym wyborem do kuchni?

Jaki to jest okap teleskopowy?

Zanim przejdziemy do rozważań na temat tego, jaki okap: teleskopowy czy podszafkowy lepiej sprawdzi się w kuchni, najpierw sprawdźmy, jakie właściwości mają obydwa urządzenia.

Okap teleskopowy cechuje się dość prostą konstrukcją i niewielkimi rozmiarami. Montuje się go w dnie szafki kuchennej, dzięki czemu nie zajmuje zbyt wiele miejsca w kuchni. Dobrze sprawdzi się zatem w małych pomieszczeniach, a także w kuchniach minimalistycznych, gdyż nie rzuca się w oczy. Charakterystycznym elementem okapu jest wysuwana szuflada, która w teorii ma zwiększać powierzchnię pochłaniającą. W praktyce jednak służy jedynie do włączania i wyłączania urządzenia, gdyż zanieczyszczenia mogą być wciągane do okapu jedynie jego częścią stałą, czyli tym, co znajduje się wewnątrz szafki.

Okapy teleskopowe mają pewne wady i zalety. Jeśli chodzi o atuty, to z pewnością możemy do nich zaliczyć to, że mogą pracować zarówno w formie wyciągu, jak i pochłaniacza. Poza tym mają niewielkie rozmiary, więc nie zajmują cennego miejsca w kuchni. Jeśli chodzi natomiast o wady, to trzeba powiedzieć, że takie okapy nie oferują zbyt dużej wydajności, gdyż zazwyczaj mają zamontowane silniki o małej mocy. Co więcej, w prowadnicach szufladowych łatwo gromadzą się zanieczyszczenia, których trudno jest się pozbyć.

Wydaje się, że znacznie lepszą alternatywą dla okapu teleskopowego będzie okap wkład, ponieważ oferuje on większą wydajność, generuje mniej decybeli i znacznie ładniej prezentuje się w kuchni.


Okap teleskopowy Samsung NK24M1030IB
(źródło: https://inlago.pl/produkt/okap-teleskopowy-samsung-nk24m1030ib,40861)

Czym się charakteryzuje okap podszafkowy?

Ze względu na nazwę, wiele osób uważa, że okap podszafkowy montuje się na dnie szafki kuchennej. Nic bardziej mylnego. Okap podszafkowy jest bowiem modelem samodzielnie wiszącym – możemy go zatem zamontować pod szafką albo bezpośrednio przytwierdzić do ściany nad kuchenką lub płytą grzewczą. Z kolei okap, który montuje się na dnie szafki to tzw. wkład do zabudowy.

Okap podszafkowy też ma swoje zalety i wady. Jego nieduże rozmiary i stosunkowo niewielka wydajność w porównaniu z dużymi okapami sprawiają, że najlepiej sprawdzi się w małych kuchniach. Dzięki temu, że wisi samodzielnie pod szafką, zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń czy drobnych akcesoriów kuchennych. Do zalet okapu podszafkowego z pewnością możemy zaliczyć niską cenę – taki okap jest bowiem najtańszy ze wszystkich rodzajów dostępnych na rynku.


Okap podszafkowy Beko CFB 5310 W
(źródło: https://inlago.pl/produkt/okap-podszafkowy-beko-cfb-5310-w,42815)

Czym się różnią okapy teleskopowe i podszafkowe? Porównanie

Wiele osób zastanawia się, jaki okap lepszy do kuchni: podszafkowy czy teleskopowy. Oba modele mają swoje zalety i wady,. Dlatego, aby zdecydować, który lepiej sprawdzi się w kuchni, warto najpierw poznać, jakie występują między nimi podobieństwa i różnice.

Różnice:

  • Budowa okapu – okap podszafkowy ma prostą budowę, dzięki czemu sprawdzi się w każdej kuchni. Z kolei cechą charakterystyczną okapy teleskopowego jest wysuwana szuflada.
  • Montaż – oba okapy mają inne warunki zabudowy. Okap podszafkowy może wisieć samodzielnie, co oznacza, że można go zawiesić pod szafką kuchenną, jak i przytwierdzić bezpośrednio do ściany. Natomiast okap teleskopowy montuje się w dnie szafki.
  • Wydajność – okapy podszafkowe mają silniki o większej mocy, przez co lepiej radzą sobie z pochłanianiem zanieczyszczeń. Wbrew pozorom wysuwana szuflada w okapie teleskopowym wcale nie zwiększa powierzchni pochłaniania, ponieważ opary i zapachy mogą być jedynie wciągane przez tę część, w której znajduje się silnik.
  • Cena urządzenia – jeśli przeglądniemy zestawienie okapów podszafkowych i teleskopowych, to szybko zauważmy, że te pierwsze są znacznie tańsze w zakupie.

Podobieństwa:

  • Sposób odprowadzania powietrza – zarówno okapy teleskopowe, jak i podszafkowe mogą działać w trybie otwartym lub zamkniętym. Jeśli interesuje nas wyciąg, okap musimy podłączyć do kanału wentylacyjnego. Jeżeli natomiast okap ma działać jako pochłaniacz, konieczne trzeba w nim zainstalować dopasowany pod względem wielkości filtr węglowy.
  • Obsługa – obydwa rodzaje okapów są łatwe w obsłudze. Zazwyczaj do sterowania służą przyciski, suwaki albo pokrętła.


Okap podszafkowy Kernau KBH I 0960 B
(źródło: https://inlago.pl/produkt/okap-podszafkowy-kernau-kbh-i-0960-b,53590)

Jaki okap – teleskopowy czy podszafkowy?

Zastanawiacie się, jaki wybrać okap do domu? W zasadzie wszystko będzie uzależnione od wielkości kuchni i waszych preferencji. Zastanówcie się zatem, jaki sposób montażu was interesuje i na jakich funkcjach wam zależy. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle dobrany okap nie będzie spełniał swojego zadania, którym przecież jest pochłanianie oparów, cząsteczek tłuszczu i zapachów powstających podczas gotowania.

Jeśli zależy nam na tym, aby okap schowany był w zabudowie, to wybierzmy model teleskopowy. W innym przypadku polecamy zakup okapu podszafkowego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole