Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKazimierz Biskupi. „To będzie jedno z ładniejszych przedszkoli”. Umowa podpisana

Kazimierz Biskupi. „To będzie jedno z ładniejszych przedszkoli”. Umowa podpisana

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kazimierz Biskupi. „To będzie jedno z ładniejszych przedszkoli”. Umowa podpisana
Kazimierz Biskupi

Wójt gminy Kazimierz Biskupi Grzegorz Maciejewski i Andrzej Kołodziejski, kierownik budowy, uczestniczyli w podpisaniu umowy na rozbudowę przedszkola w Kazimierzu Biskupim. – W powiecie to będzie jedno z ładniejszych przedszkoli, jak nie najładniejsze – mówi dyrektor placówki Karolina Wojciechowska.

Już od kwietnia ruszyć może przebudowa przedszkola w Kazimierzu Biskupim. We wtorek w Urzędzie Gminy podpisana została umowa pomiędzy samorządem a wykonawcą inwestycji – firmą Usługi Ogólno-Budowlane Damian Pieszak.

O tym, jak będzie wyglądał nowy budynek przedszkola pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. To m.in. nowe sale dydaktyczne, ogródki zimowe, czy place zabaw. Wójt Grzegorz Maciejewski zapowiada również stworzenie małego boiska do gry w piłkę nożną, a także usypanie górki i kupno maszyny do naśnieżania. – Będziemy ją wykorzystywać i w przedszkolu i w parku w Kazimierzu Biskupim.

Rozbudowa ułatwi funkcjonowanie placówki. W tym momencie ma ona bowiem pod opieką ponad 170 dzieci. Część z nich musi przebywać w oddziale przy szkole podstawowej, część – uczęszczać na drugą zmianę. Rozbudowa pozwoli przyjąć na pierwszej zmianie 225 dzieci. – Przy wytycznych projektowych sprawdziliśmy, ilu maluszków mamy i jaki jest przewidywany przyrost na terenie Kazimierza Biskupiego i okolicznych miejscowości – mówi wójt Grzegorz Maciejewski. A dyrektor Karolina Wojciechowska dodaje: – Wszystkie dzieci chętne będą przyjęte do przedszkola.

Proces przygotowawczy do inwestycji trwał trzy lata. Budynki przedszkola nie były remontowane od ich przystosowania do przyjęcia placówki w latach 90. Wtedy właśnie przedszkole przeprowadziło się do pokopalnianych obiektów przy ul. Ogrodowej. Co ciekawe, przy tamtej inwestycji pracował Andrzej Kołodziejski, który teraz będzie kierował robotami przy kolejnej przebudowie. – Inwestycja jest niepowtarzalna. Bardzo skomplikowana jeśli chodzi o fundamentowanie i pozostałe prace również – ocenia. Deklaruje jednak, że firma z Liśca Wielkiego poradzi sobie. W gminie realizuje już zresztą inną inwestycję: budowę strażnicy OSP Kazimierz Biskupi.

Nowy obiekt ma nawiązywać do historii Kazimierza Biskupiego. – W naszych herbie jest Pięciu Braci Męczenników. Będzie połączenie stropodachów z pięcioma obiektami, które będą miały dachy dwuspadowe, symbolizujące naszych Braci i herb – mówi wójt Grzegorz Maciejewski.

W czasie przebudowy praca przedszkola będzie musiała zostać przeorganizowana. Nie wiadomo jeszcze, czy podopieczni będą mogli zostać w dotychczasowym budynku, czy trzeba będzie dla nich poszukać tymczasowego miejsca gdzieś indziej. – Logistycznie będziemy musieli sobie z tym poradzić – mówi dyrektor Karolina Wojciechowska. Ale deklaruje, że będzie warto. – W powiecie to będzie jedno z ładniejszych przedszkoli, jak nie najładniejsze.

Cała inwestycja szacowana jest na ok. 18 mln zł. 13,6 mln zł gmina ma już zabezpieczone. To głównie pieniądze z Polskiego Ładu (11,2 mln zł), a także z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (750 tys. zł) i budżetu gmin (1,7 mln zł). Dodatkowe kilka milionów złotych ma być przeznaczone na zagospodarowanie terenu przy przedszkolu i roboty wykończeniowe w obiekcie. Samorząd szuka jeszcze możliwości pozyskania dofinansowania na te cele.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole