Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKiedy ruszy pomoc dla pracowników ZE PAK? Czekają na decyzję Komisji Europejskiej

Kiedy ruszy pomoc dla pracowników ZE PAK? Czekają na decyzję Komisji Europejskiej

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kiedy ruszy pomoc dla pracowników ZE PAK? Czekają na decyzję Komisji Europejskiej
Osłony socjalne

W najbliższych miesiącach ma się rozstrzygnąć sprawa notyfikacji przez Komisję Europejską ustawy o osłonach socjalnych dla górników i energetyków węgla brunatnego. Do końca roku zaś ruszyć powinien program wsparcia w szukaniu zatrudnienia finansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Rzutem na taśmę, bo na ostatnim posiedzeniu Sejmu tej kadencji, posłowie przyjęli ustawę o osłonach socjalnych dla górników i energetyków węgla brunatnego. Pracownicy grupy ZE PAK, którym do emerytury pomostowej brakuje nie więcej niż cztery lata, będą mogli otrzymać urlop do czterech lat, o ile dzięki niemu nabędą prawo do emerytury. Wynagrodzenie w tym czasie wynosić będzie 80%. Pracownikom, którzy na taki urlop się nie załapią, ale mają co najmniej pięcioletni staż pracy, przysługiwać będzie jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia. Całość rozłożona ma być na dziesięć lat i kosztować budżet państwa 1,2 mld zł.

Czekają na notyfikację Komisji Europejskiej

Przepisy te już weszły w życie, ale pracownicy ZE PAK wniosków składać jeszcze nie mogą. Ustawę musi wcześniej notyfikować Komisja Europejska. – Mam nadzieję, że ta notyfikacja zostanie uzyskana tak, jak sobie tego życzymy – mówi Alicja Messerszmidt, przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Inżynieryjno-Technicznych Kadra przy PAK KWB Konin S.A. Związkowcy 13 września spotkali się z unijnymi komisarzami, którzy będą opiniować wniosek. Konińskich pracowników wspierają też związkowcy z innych krajów. – Wszyscy byli dla nas bardzo przychylni.

Docelowo ma odbyć się również spotkanie z Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym KE. Komisja ma dwa miesiące na odpowiedź na wniosek. Jeśli będą uwagi, wróci on do Polski i cała procedura się wydłuży. Na notyfikację czekają zaś ok. 3000 pracowników ZE PAK, którzy mogliby skorzystać z osłon, ale dopiero po tym, jak zatwierdzi je KE. Duża część z nich pracuje obecnie na odkrywce Jóźwin, gdzie zakończyło się wydobycie. Alicja Messerszmidt uspokaja: – Nie przewidujemy zwolnień grupowych. Ale wiadomo, że w nieskończoność nie będziemy mogli na to czekać.

Program z FST jeszcze w tym roku

Ustawowe osłony to jedna noga pomocy dla pracowników ZE PAK. Drugą ma być program „Praca po węglu” finansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie byłych pracowników ZE PAK lub członków ich rodzin, otrzymają dwuletnią refundację kosztów, do 10 tys. zł na przeszkolenie pracownika i do 40 tys. zł na doposażenie stanowiska pracy. – Gdybyśmy zliczyli korzyść dla pracodawcy z zatrudnienia jednego pracownika to może sięgać do 210 – 220 tys. zł – wylicza Daniel Baliński, koordynator ds. sprawiedliwej transformacji związków zawodowych Grupy Kapitałowej ZE PAK. Z programu korzystać będą nie tylko obecni pracownicy ZE PAK, ale też ci już zwolnieni – od 2018 r.

Na ten cel przeznaczone jest ok. 250 mln zł – 70% wykłada Unia Europejska, 30% budżet państwa. Wniosek o dofinansowanie do końca września ma trafić do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Tam będzie jeszcze musiał przejść ocenę. – Prawdopodobnie uruchomienie powinno nastąpić jeszcze w tym roku. Gdy tylko pojawią się pieniądze od razu rozpoczniemy szeroką kampanię informacyjną, nie tylko do pracowników, ale też do pracodawców – deklaruje Daniel Baliński.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole