Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Dorośli mogą się od nich uczyć. Dziecięcy mediatorzy w akcji

Konin. Dorośli mogą się od nich uczyć. Dziecięcy mediatorzy w akcji

Dodano:
Konin. Dorośli mogą się od nich uczyć. Dziecięcy mediatorzy w akcji

fot. SP 9 . Drużyna mediacyjna. 

Są dobrze wyszkolone, cierpliwe i empatyczne. Mowa o uczennicach konińskiej „Dziewiątki”, które pomagają w rozwiązywaniu konfliktów rówieśniczych. O tym, jak to wygląda w praktyce, rozmawiamy z Polą, Marceliną, Martą i Pauliną.

Dziewczyny znalazły się w 30 – osobowej grupie szkolnych mediatorów. Wszyscy zostali wyłonieni podczas wyborów przeprowadzonych w klasach od 5 do 8. W ten sposób to właśnie rówieśnicy wskazali osoby najbardziej godne zaufania, które mają odpowiednie cechy, by móc zająć się mediacją. Przyszli mediatorzy oraz ich opiekunowie wzięli udział w specjalistycznych szkoleniach zorganizowanych przez ROPS w Poznaniu, oraz CDN w Koninie a w jednym ze szkolnych pomieszczeń przygotowano specjalny pokój. To właśnie tam, w czerwcu tego roku, przeprowadzono pierwsze w historii szkoły mediacje.

- Uczeń, który potrzebuje pomocy, zgłasza się do wychowawcy, a ten daje nam znać, że jest taka potrzeba. Później spotykamy się z każdą ze stron i zapoznajemy się z problemem, emocjami, jakie mu towarzyszą. Dopiero, jeśli wszyscy wyrażą na to zgodę, odbywają się mediacje. Siadamy tak, aby skonfliktowani patrzyli sobie w oczy. Zawsze jest przy tym opiekun. Obowiązuje nas pełna dyskrecja i neutralność . Na początku mediacji wszyscy zostają zapoznani z konkretnymi zasadami. Próbujemy doprowadzić do sytuacji, żeby strony same znalazły satysfakcjonujące dla każdego uczestnika rozwiązanie. Niczego nie narzucamy i do niczego nie zmuszamy – mówią mediatorki z SP 9.

-Chodzi o to, żeby nie warczeć na siebie i nie krzyczeć tylko rozmawiać i próbować przepracować złe emocje. – tłumaczą. Przyznają, że każda mediacja zakończona sukcesem to dla nich satysfakcja i paliwo do dalszego działania. Uważają także, że zdobyte umiejętności przy rozwiązywaniu rówieśniczych konfliktów pomogą im w dorosłym życiu.

Proces wdrażania mediacji w SP 9 rozpoczął się od nawiązania współpracy z panią mecenas Jolantą Kucharzak z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, która przeprowadziła spotkania informacyjne z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców. Odbyło się również spotkanie z uczniami naszej szkoły. Wszystkie zainteresowane podmioty wyraziły aprobatę pomysłu wprowadzenia mediacji rówieśniczych w naszej placówce. – mówi odpowiedzialna za projekt nauczycielka z SP 9 – Alicja Warzych, która chwali się ostatnimi osiągnięciami swoich podopiecznych.

Drużyna mediacyjna z „Dziewiątki” wzięła udział w III edycji konkursu „Postaw na mediację" organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, gdzie zajęła 2. miejsce w kraju. Zadaniem drużyny było zaprezentowanie symulacji mediacji rówieśniczej na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza konkursowego, który zapewnił drużynie udział w etapie finałowym w Warszawie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole