Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Konińska policja odnotowała próby oszustw telefonicznych. 

LM.plWiadomościKoninianie zainteresowani bronią i wojskiem. To efekt wojny

Koninianie zainteresowani bronią i wojskiem. To efekt wojny

Dodano: , Żródło: LM.pl
Koninianie zainteresowani bronią i wojskiem. To efekt wojny
Wojna w Ukrainie

Szturm na strzelnice i Wojska Obrony Terytorialnej – to efekt wojny w Ukrainie. W Koninie i regionie wzrosło zainteresowanie militariami.

Nawet trzykrotne zwiększenie zainteresowania swoimi usługami zanotowała w ostatnich tygodniach strzelnica sportowa Stowarzyszenia Strzeleckiego Sokół w Kazimierzu Biskupim. To efekt wojny za naszą wschodnią granicą. Mieszkańcy Konina i regionu chcą nauczyć się lub przypomnieć sobie umiejętności posługiwania się bronią.

Jak mówi Paweł Tyrański, prezes klubu prowadzącego strzelnicę, stowarzyszenie od początku roku podwoiło swoją liczebność – do klubu zapisała się setka nowych osób. W zeszłym roku pozwolenie na broń uzyskało 40 członków klubu, a w tym roku w kursach uczestniczy już ok. 130. – Cieszę się, bo możemy się rozwijać – mówi. Jak podkreśla, wśród nowych klientów strzelnicy są głównie osoby już wcześniej interesujące się strzelectwem lub rezerwiści, którzy chcą odświeżyć i przypomnieć sobie swoje umiejętności. – Wcześniej nie mieli powodu, by się do nas wybrać. Wojna była takim impulsem.

Mimo zwiększonego zainteresowania każdy chętny w stosunkowo krótkim czasie jest w stanie przejść szkolenie z obsługi broni. Kazimierska strzelnica oferuje trzy pakiety: sportowy ze strzelaniem z kbks, pełny przegląd dostępnych broni dla osób początkujących (m.in. karabiny AK i AR, czy pistolety) lub pakiet rezerwisty, dla osób, które już doświadczenie z bronią miały.

Zwiększone zainteresowanie odnotowuje również wojsko. Jak mówi Wojskowy Komendant Uzupełnień w Koninie ppłk mgr inż. Adam Nawrocki, coraz więcej osób zgłasza się zarówno do służby zawodowej, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej. Szczególnie ta druga formacja cieszy się popularnością. W Ukrainie bowiem to właśnie obrona terytorialna jest tym rodzajem wojska, do którego dołącza duża liczba cywilów chcących walczyć z rosyjskim okupantem.

12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej w ostatnich tygodniach zasiliła ponad setka nowych ochotników. Przejdą oni najpierw szkolenie podstawowe, ale osiągnięcie przez nich gotowości bojowej będzie trwało trzy lata szkoleń i ćwiczeń. Obecnie w szeregach wielkopolskiej brygady służy ponad dwa tysiące żołnierzy. Zainteresowani wstąpieniem do wojska mogą zgłaszać się do WKU w Koninie. Jak przekonuje ppłk mgr inż. Adam Nawrocki, na miejscu pracownicy jednostki pokierują kandydatów, wskazując im różne możliwości służby w wojsku.

fot. Strzelnica sportowa Stowarzyszenia Strzeleckiego Sokół w Kazimierzu Biskupim

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole